Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nieszpułka – zasady uprawy oraz pielęgnacji rośliny
Weronika Dadok
Weronika Dadok 27.05.2021 02:00

Nieszpułka – zasady uprawy oraz pielęgnacji rośliny

Nieszpułka
pixabay/gustavo_belemmi

Nieszpułka pochodzi z rodziny różowatych. Jej naturalne środowisko to tereny Azji. W Polsce jest często spotykana w naszych ogrodach oraz parkach. Jej owoce z wyglądu przypominają jabłka. Poznaj tajniki uprawy oraz pielęgnacji tego owocowego drzewa.

Nieszpułka – charakterystyka

Nieszpułka to niewysokie drzewo, które osiąga około 6 metrów wysokości. Czasami spotykane jest także w formie krzewu. Odznacza się szeroką koroną. Posiada eliptyczne liście o skórzastej strukturze, które w okresie jesiennym przybierają czerwoną barwę. Drzewo odznacza się także białymi oraz drobnymi kwiatami. Okres kwitnienia rozpoczyna się późną wiosną. Roślina posiada jadalne owoce, które są dość małe, ich średnica wynosi około 2-5 cm. Ponadto wyróżniają się kulistym kształtem oraz brązowym, czerwonym bądź miedzianym zabarwieniem. Są dość twarde oraz posiadają kwaśny miąższ.

Nieszpułka – jak uprawiać roślinę?

Roślina preferuje jasne miejsca, jednak nie powinny być one bezpośrednio nasłonecznione. Ponadto zaleca się wybór ciepłego oraz zacisznego stanowiska. Roślina lubi próchnicze, przepuszczalne oraz żyzne gleby o odczynie wynoszącym około 6-6,5 pH. Należy pamiętać, aby stanowisko nie było zbyt mokre ani zbyt suche, ponieważ takie warunki nie sprzyjają prawidłowemu rozwojowi rośliny. Najlepszym terminem na jej posadzenie jest okres wiosenny. Jeśli chodzi o młode egzemplarze to należy je odpowiednio zabezpieczyć przed niskimi temperaturami, ponieważ źle znoszą mroźne dni. Możemy do tego wykorzystać specjalne materiały, które są przeznaczone do ochraniania roślin, np. agrowłókninę. Z wiekiem roślina staje się bardziej odporna na mróz.

Nieszpułka – jak pielęgnować roślinę?

Należy pamiętać o regularnym podlewaniu nieszpułki, szczególnie przez pierwsze lata od momentu jej posadzenia. W późniejszym okresie roślina nie potrzebuje dużej ilości wody, jednak należy pamiętać o jej cyklicznym nawadnianiu w okresie dużej suszy. W ramach zabiegu pielęgnacyjnego możemy zastosować nawożenie. W tym celu zaleca się podanie odpowiedniego nawozu organicznego, np. kompostu bądź obornika. Proces nawożenia w przypadku tej rośliny stosuje się sporadycznie. Roślina nie potrzebuje regularnego cięcia. Zaleca się jednak wykonanie cięcia w przypadku pojawienia się słabych, uszkodzonych oraz przemarzniętych pędów. Możemy także zastosować łagodne cięcie, które pomoże nam uregulować właściwy kształt naszego drzewa. Tą czynność najlepiej wykonywać w okresie od lutego do marca. Roślina jest dość odporna na ataki szkodników oraz choroby.

Nieszpułka – najczęściej spotykane odmiany rośliny

Nieszpułka posiada kilka odmian. Do najczęściej spotykanych zalicza się, m.in.: „Delice des Vannes” – charakteryzuje się dużą obfitością owocowania, posiada średnie owoce o okrągłym kształcie, ponadto wyróżnia ją niesamowity smak, „Apyrena” – posiada dość małe owoce, które nie zawierają nasion, wyróżnia się pędami o ciernistej strukturze, „Nottingham” – przybiera formę dość niskiego drzewa bądź wysokiego krzewu, odznacza się owocami o kulistym kształcie, których średnica wynosi około 4 cm, „Dutch Giant” – posiada dość duże owoce o średnicy około 5 cm, cechuje je miąższ o delikatnym smaku oraz brązowym zabarwieniu, nadaje się doskonale do różnorakich wyrobów, np. konfitur, „Süssmispel” – charakteryzuje się najwyższą zawartością cukrów w porównaniu do innych odmian rośliny, jej owoce cechują się średnią wielkością.

Tagi: