DomekIOgrodek.pl
Kostka brukowa

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Tomasz_Mikolajczyk

O czym pamiętać przed ułożeniem kostki brukowej? Poradnik

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Układanie kostki brukowej może wydawać się trudne. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu można to zrobić samodzielnie, zwłaszcza jeśli chodzi o niewielkie obszary przed domem czy w ogrodzie. O czym pamiętać przed ułożeniem kostki brukowej i jak zrobić to prawidłowo? Podpowiadamy krok po kroku.

Przed rozpoczęciem wszelkich prac kluczowe jest wybranie odpowiedniego materiału. Warto zapoznać się z rodzajami kostek i ich zalecanym przeznaczeniem. Posiadają bowiem różne właściwości i nie wszystkie są jednakowo odporne na ścieranie czy ciężar. Inny rodzaj zastosujemy na ścieżkę między rabatami w ogrodzie, a inny na podjazd dla samochodu. Najlepiej wybrać zakup w sprawdzonym składzie budowlanym, aby w razie gdyby okazało się, że kostka jest uszkodzona, można było złożyć reklamację lub wymienić towar. Warto sprawdzić cały materiał, ponieważ po wbudowaniu uszkodzonych kostek w nawierzchnię, producent lub sprzedawca nie przyjmie zwrotu.

Przed układaniem – podbudowa

Pierwszą zasadą jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Trzeba wykonać podbudowę i podsypkę. Od tego zależy jakość ułożonej później kostki. To ważne, aby konstrukcja się nie zapadała i nie rozjeżdżała na boki. Najpierw trzeba ocenić grunt na jakim będziemy to robić. Jeśli jest suchy i stabilny – podbudowa może być płytsza. Na terenach podmokłych trzeba jednak zrobić wyższą nadbudowę. Pełni ona funkcję nośną oraz filtruje nadmiar wody. Aby to ostatnie odbywało się prawidłowo trzeba zrobić na podłożu lekki spadek – wystarczy 3-4%. Efekt ten można uzyskać poprzez wykopanie wierzchniej części ziemi i uformowaniu podłoża pod kątem. W zależności od pożądanej wysokości podjazdu lub brukowanej alejki, robimy wykop na 10-25 centymetrów głębokości i rozpoczynamy podbudowę.Podbudowę zaczynamy od wysypania kruszywa (najlepsza jest frakcja 30-60 mm). Możemy użyć do tego żwiru, tłucznia, żużlu itp. Grubość zależy od tego jakie obciążenie przewidujemy w tym miejscu. Najczęściej stosuje się warstwę od 20 do 45 cm. Ważne jest odpowiednie ubicie i wyprofilowanie nawierzchni, by w trakcie opadów nie robiły się kałuże. Następnie robi się podsypkę z piasku, która ma za zadanie wyrównać podbudowę. Zazwyczaj sprawdza się usypanie 3-5 centymetrowej warstwy. Trzeba dobrze wyrównać powierzchnię. W tym celu stosujemy ubijarkę.

O czym pamiętać w trakcie układania kostki brukowej?

Na tak przygotowanej podbudowie można rozpocząć układanie kostki. Warto wybrać materiał z różnych palet. Dlaczego? Nawet jeśli kładziemy kostki z tego samego rodzaju, mogą się nieco różnić odcieniem. Są barwione naturalnymi środkami, dlatego bywają różnice w kolorze. Aby zachować naturalny efekt, można pomieszać partie między sobą.Należy pamiętać o wytyczeniu i ułożeniu krawężnika. Pozwala to na trzymanie kostki „w ryzach” oraz wyznacza granicę. Podczas układania trzeba trzymać się zasady zachowania spoin. Tak samo jak przy kładzeniu płytek podłogowych konieczne jest zrobienie fugi, tak i w tym przypadku kostki muszą mieć odstępy między sobą. Zostawiamy więc od 3 do 5 mm spoiny. Jeśli ułożymy kostki zbyt ciasno, będą pękać i odpryskiwać na krawędziach. Z kolei jeśli zostawimy zbyt szerokie szczeliny – kostki będą się luzować, każda z nich będzie pracować osobno, co prowadzi do zapadania się i również pękania. To może zniszczyć efekty całej pracy, dlatego spoiny są tak ważne.

Ułożenie kostki brukowej – co dalej?

Kiedy już wyłożymy całą nawierzchnię wybranym materiałem, przechodzimy do kolejnego etapu. Trzeba podkreślić, że każdy z nich jest ważny dla prawidłowo wykonanej pracy. Dokładnie wypełniamy spoiny piaskiem. Ważne jest, aby użyć drobnego i suchego piasku. Po tej czynności czas na zagęszczarkę. Jest to niezbędne dla prawidłowego ubicia i osadzenia kostki. Całą nawierzchnię trzeba dokładnie zagęścić. Po zakończeniu wibrowania trzeba dołożyć piasku w spoiny i kontynuować to do czasu dokładnego zagęszczenia i wypełnienia każdej szczeliny. W tym celu używamy zagęszczarki. Tę czynność wykonywać należy, kiedy powierzchnia jest sucha.Jeśli spoiny nie będą w pełni wypełnione, kostki będą się nierównomiernie przesuwać lub zapadać, a ich górne krawędzie mogą się kruszyć.

Niezbędne narzędzia pracy przy układaniu kostki brukowej

Najprościej jest zamówić firmę, która profesjonalnie zajmuje się kładzeniem kostki, jednak jeśli decydujemy się na własnoręczną pracę, musimy liczyć się w pewnymi kosztami. Będą one mniejsze niż wynajęcie firmy, jednak do tego typu prac konieczne jest posiadanie niezbędnego sprzętu. Istnieją firmy wypożyczające sprzęt budowlany, w których za określone urządzenia płacimy za wynajem ich na godziny lub doby. Jest to najlepsze rozwiązanie. Potrzebne są ubijarka i zagęszczarka. Reszta narzędzi jest powszechnie spotykana w przydomowych warsztatach: łata do wyznaczania krawędzi, łopata, szlifierka kątowa do przycinania kostki na potrzebny wymiar. Przydatny też będzie gumowy młotek, którym można opukać i docisnąć kostki do siebie lub podłoża bez ich uszkodzenia.

Ważne, aby prace związane z układaniem kostki brukowej wykonywać „na sucho”. Podczas opadów deszczu lepiej zrezygnować z prowadzenia prac. Pod wpływem wody piach zwiększa swoją objętość. Mokry piasek nie wypełni dokładnie spoin, a zagęszczanie będzie nieefektywne. Najlepszym okresem są więc wiosna i lato.

Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Porady domowe

Liść laurowy do prania - genialny sposób na przywrócenie pierwotnego koloru ubrań

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak wyczyścić kran w kuchni i łazience? Prosty trik odmieni wnętrza twojego domu

Czytaj więcej >

Porady domowe

Produkt, który każdy ma w swojej kuchni, doskonale usuwa tłuste plamy z dywanów

Czytaj więcej >
ubrania

Porady domowe

Ubrania białe jak nigdy? Wystarczy jeden popularny lek

Czytaj więcej >

Porady domowe

Przed prasowaniem połóż na deskę aluminiową folię. Genialny trik

Czytaj więcej >

Porady domowe

Do fusów po kawie dodaj płyn do mycia naczyń. Garnki i patelnie będą lśniły

Czytaj więcej >