Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Obudowa wanny – cechy charakterystyczne, rodzaje, montaż oraz zastosowanie
Weronika Dadok
Weronika Dadok 27.05.2021 02:00

Obudowa wanny – cechy charakterystyczne, rodzaje, montaż oraz zastosowanie

Wanna obudowa
pixabay/ErikaWittlieb

Przy wyborze modelu wanny ważny jest również wybór jej obudowy. W zależności od rodzaju naszego urządzenia oraz stylu wykończenia wnętrza możemy zdecydować się na różne rozwiązania. Dowiedz się jak poprawnie dobrać rodzaj oraz materiał obudowy wanny.

Obudowa wanny – wybór wanny

Zanim przejdziemy do wyboru obudowy wanny, pierwszy krok stanowi wybór konkretnego urządzenia. Rozmiar wanny powinien być dostosowany do wielkości naszej łazienki. Obecnie wyróżnia się wiele rodzajów wanien ze względu na materiał, z którego są wykonane. Do najczęściej wybieranych urządzeń należą m.in. wanny: - stalowe, - akrylowe, - kamienne, - żeliwne.

Wybór obudowy wanny

Zastosowanie obudowy wanny stanowi funkcjonalne rozwiązanie. Ponadto skorzystanie z obudowy pozwoli nam dopasować wykończenie wanny do pozostałych elementów znajdujących się w naszej łazience. Obudowa jest także łatwa w czyszczeniu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów elementów, z których wykonuje się obudowy.

Wyróżniają się różnorodnymi wzorami, kolorystyką, strukturą powierzchni, a także wykończeniem. Wykorzystanie gotowej obudowy przeznaczonej do konkretnego modelu urządzenia stanowi bardzo praktyczne oraz funkcjonalne rozwiązanie. Często spotyka się gotowe obudowy, które wykonane są z akrylu. Charakteryzują się one przejrzystą konstrukcją oraz gładką, równą powierzchnią. Ponadto jej zastosowanie przyczynia się do stworzenia eleganckiego oraz stylowego wnętrza. Tego typu element jest także dość łatwy zarówno w montażu, jak i w demontażu.

Obudowa wanny – rodzaje

Obecnie wyróżnia się wiele rodzajów elementów, które przeznaczone są do wykonania obudowy naszego urządzenia. Konstrukcję bazową obudowy najczęściej wykonuje się m.in.: - z płyt kartonowo-gipsowych, - z bloczków betonowych, - z elementów drewnianych, - ze specjalistycznych – gotowych elementów przeznaczonych do obudowania wanny (najczęściej wykonane z akrylu w białym kolorze), - z elementów styropianowych, - z tworzywa sztucznego np. plastiku, - ze szkła, - z różnego rodzaju płytek bądź kafelek. Rodzaj obudowy przede wszystkim powinien być dopasowany do kształtu oraz modelu zakupionej przez nas wanny. W zależności od modelu wanny możemy wyróżnić m.in.: - obudowy okrągłe, - obudowy owalne, - obudowy prostokątne, - obudowy narożne, Obudowa powinna być również łatwa w demontażu, aby w razie jakiejkolwiek awarii bądź uszkodzenia można ją było bezproblemowo ściągnąć lub wymienić.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10