Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Ocieplanie poddasza – jak wykonać i jaki materiał do ocieplenia wybrać?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 21.03.2022 22:21

Ocieplanie poddasza – jak wykonać i jaki materiał do ocieplenia wybrać?

Ocieplanie domu
pixabay/paulbr75

Właściwie wykonane ocieplanie poddasza pomoże Ci utrzymać wyższą temperaturę wewnątrz domu, a dzięki temu zaoszczędzisz na ogrzewaniu. To rozwiązanie wpływa też pozytywnie na ochronę środowiska. Dowiedz się jak prawidłowo wykonać ocieplanie i jaki materiał do tego wybrać.

Ocieplanie poddasza – dlaczego warto to wykonać i o czym pamiętać?

Ocieplanie poddasza jest nie tylko ekologicznym rozwiązaniem, ale także pomaga podnieść temperaturę w użytkowanych pomieszczeniach. Dzięki temu w całym domu jest cieplej, a my możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jeżeli na naszym poddaszu nie ma izolacji lub jest ona źle wykonana, to może przez to uciekać nawet 25% ciepła. Jest to stosunkowo dużo. Dlatego właściwe wykonanie ocieplenia zmniejsza utratę ciepła do minimum. Warto też pamiętać o tym, aby dobrać najlepszy materiał oraz stosować go w odpowiednich proporcjach. Trzeba go dokładnie dopasować do wszelkich wgłębień oraz innych otworów, tak aby nie uciekało przez nie ciepłe powietrze. Zaleca się również ułożenie dwóch warstw wybranego materiału, ponieważ pojedyncza warstwa może być zbyt cienka, a efekt ocieplenia niezbyt efektywny. Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest odpowiednia kolejność w użyciu materiałów. Zaczynamy od nałożenia tych, które będą stanowić główne ocieplenie konstrukcji, a na samym końcu stosujemy dodatkowe, uzupełniające izolację materiały. Całą izolację wykonujemy dopiero po zakończeniu budowy dachu oraz po wyschnięciu wszystkich wylewek i tynków. Dzięki temu zapobiegniemy gromadzeniu się wilgoci. Ważnym czynnikiem jest też odpowiednia wentylacja konstrukcji dachu, która również znacząco wpływa na jakość ocieplenia.

Ocieplanie poddasza – wybór odpowiedniego materiału

Wybór odpowiedniego materiału jest istotnym czynnikiem, który wpływa na efektywność całej izolacji. Jednym z najczęściej wybieranych materiałów jest wełna mineralna (szklana lub skalna). Oba rodzaje tej wełny mają podobne parametry, natomiast wełna szklana posiada lepszą izolację akustyczną. Przy wykonywaniu ocieplenia raczej nie stosuje się materiałów twardych, które są wykonane z nieelastycznych włókien. Bardzo ciężko jest je później dopasować do każdego fragmentu dachu. Poza tym używany materiał powinien mieć właściwy współczynnik przenikania ciepła, nie większy niż 0,25 W/m2. Poza wyborem materiału należy również pamiętać, że będziemy musieli wykonać odpowiednią konstrukcję pod ocieplenie. Do jej wykonania będziemy potrzebować dodatkowych elementów, takich jak specjalne profile, uchwyty, łączniki czy wkręty. Zapewne przyda nam się także folia paroizolacyjna oraz taśma izolacyjna.

Ocieplanie poddasza – wełna mineralna

Materiał ten jest najczęściej wybierany przy ocieplaniu poddasza i bardzo dobrze się sprawdza. Posiada wysoką izolację cieplną, a ponadto jest lekki i plastyczny, oraz łatwo go pociąć na mniejsze kawałki, co pozwala łatwo go dopasować do każdej, nawet najmniejszej szczeliny. Używając tego materiału należy położyć dwie warstwy i dokładnie zabezpieczyć nim wszystkie otwory, szczególnie te najmniejsze. Pierwszą warstwę wełny układa się między krokwiami, natomiast drugą tuż pod nimi. Dzięki takiemu zabiegowi zapobiegniemy tworzeniu się mostków termicznych, którymi ucieka ciepło z budynku. Pamiętajmy też, że pierwsza warstwa powinna być nieco grubsza niż druga. Zaletą wełny mineralnej jest niepalność oraz paro przepuszczalność, co zapobiega tworzeniu się wilgoci. Dla lepszej wentylacji należy jednak użyć dwóch różnych rodzajów specjalistycznej folii.

Ocieplanie poddasza – styropian

W ostatnich latach styropian jest dość rzadko używany jako materiał do ocieplania poddasza, ale z powodzeniem możemy go do tego wykorzystać. Mamy do wyboru dwa rodzaje, styropian szary oraz styropian biały. Szary jest cieńszy, ale dzięki dodatku grafitu ma dużo lepszą izolację termiczną. Dlatego montuje się go na krokwiach, natomiast między nimi używa się styropianu białego. Jedną z wad tego materiału jest dość słaba izolacja akustyczna. Jest też mało elastyczny, co utrudnia jego dokładne dopasowanie do mniejszych przestrzeni.

Tagi: