DomekIOgrodek.pl
ogrzewanie

Pixabay/Capri23auto

Ocieplenie poddasza: materiały i koszty

27 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Ocieplone poddasze to bardzo ważny element wolnostojącego domu. Przez niewłaściwie ocieplony dach temperatura wewnątrz może być niższa nawet o 25%. Z naszego poradnika dowiesz się, ile kosztuje ocieplenie poddasza i na jakie materiały się zdecydować.


Ocieplenie poddasza: od czego zacząć?


Ocieplenie poddasza znacznie obniża koszty ogrzewania domu. To właśnie dach i poddasze są miejscami, przez które może uciekać ciepło. W trakcie budowy lub remontu wolnostojącego domu warto zorientować się, czy wybraliśmy odpowiednie materiały ocieplające i technikę ocieplania. Ważną informacją jest to, że do ocieplenia poddasza zazwyczaj nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Jeśli nie planujemy przestawiać ścian na poddaszu lub zmieniać wysokości czy kąta nachylenia dachu, wówczas pozwolenie na budowę nie jest potrzebne. Warto jednak zorientować się, czy ocieplenie poddasza nie obniży okapu. Jeśli tak, należy skonsultować sprawę z fachowcami. Obniżenie okapu może negatywnie wpłynąć na odpływ wody deszczowej oraz wentylację domu. Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji o sposobie ocieplenia poddasza oraz rodzaju materiału, który zostanie do tego użyty. Dwa najpopularniejsze sposoby to ocieplenie międzykrokwiowe oraz ocieplenie nakrokwiowe. Z kolei najpopularniejszy materiał to wełna mineralna – skalna lub szklana. Są także inne materiały: styropian albo pianka poliuretanowa. Co ważne, ocieplenie poddasza wełną zgodnie z przepisami należy zgłosić do urzędu miasta lub gminy. Urząd wyliczy wówczas na nowo rzeczywistą powierzchnię użytkową domu. 


Sposoby na ocieplenie poddasza


Dwa najpopularniejsze sposoby na ocieplenie poddasza to ocieplenie międzykrokwiowe i ocieplenie nakrokwiowe. Pierwszy sposób jeszcze do niedawna był stosowany w każdym przypadku ocieplania dachu i poddasza. Natomiast od kilku lat sposób nakrokwiowy zyskuje coraz większą popularność. Czym się różnią te dwa sposoby? Metoda międzykrokwiowa polega na umieszczeniu materiału izolacyjnego, czyli wełny, styropianu lub pianki, pomiędzy krokwiami tworzącymi konstrukcję dachu. W przypadku tej metody można zastosować także inny materiał, czyli sprężyste płyty poliuretanowe. Mają one wyższy współczynnik termoizolacyjny. Jeśli decydujemy się na tę metodę i wybieramy do tego wełnę, warto pamiętać, że warstwa materiału nie może być mniejsza niż 20 centymetrów. Dopiero wówczas można mieć pewność, że ocieplenie poddasza wpłynie pozytywnie na utrzymanie ciepła w domu. Druga metoda, czyli ocieplenie nakrokwiowe, polega na na ułożeniu bezpośrednio na krokwiach lub deskowaniu dachu specjalnych płyt izolacyjnych. Ten sposób na ocieplenie poddasza staje się coraz popularniejszy, ponieważ jest bardziej wytrzymały. Jest także droższy, ale nakrokwiowe ocieplenie tworzy lepszą izolację. Przy użyciu tej metody można mieć także pewność, że nie powstaną tak zwane mostki termiczne, czyli niechciane luki, którymi może uciekać ciepło.


Ocieplenie poddasza: materiały


Popularnym i łatwo dostępnym materiałem do uszczelnienia dachu jest wełna mineralna. Ocieplenie poddasza za pomocą tego materiału jest dobrym wyborem. Wełna posiada kilka zalet: jest niepalna oraz lekka, posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne, ale także zdolność do przepuszczania pary wodnej. Bardzo dobrze izoluje dźwięki. Jest to materiał elastyczny i plastyczny, więc łatwo można go używać w metodzie ocieplania międzykrokwiowego. Wełna mineralna dzieli się na wełnę skalną oraz szklaną. Skalna jest produkowana z gabro, dolomitu i bazaltu, często posiada domieszki kruszyw wapiennych. Natomiast wełna szklana powstaje z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, pochodzącej z recyklingu. Ocieplenie poddasza wełną mineralną ma swoje niewątpliwe zalety, można jednak zdecydować się na inny materiał, na przykład styropian. Obecnie dużą popularnością cieszą się płyty styropianowe wykonane z polistyrenu ekstrudnowanego. Są wodoodporne, dosyć twarde oraz mają bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeszcze inny materiał to pianka poliuretanowa, nazywana także pianką PUR. Z jej użyciem można stworzyć tak zwaną izolację natryskową. Jest to metoda podobna do międzykrokwiowej, a jej największym atutem jest szybkie wykonanie. 


Jak wybrać najlepsze ocieplenie poddasza?


Ocieplenie poddasza to bardzo ważny krok w trakcie remontu lub budowy domu, dlatego warto rozważyć wszystkie zalety i wady sposobów na izolację dachu. Najpierw najlepiej jest skonsultować budowę i układ dachu z architektem lub specjalistą, albo samodzielnie sprawdzić, czy dach już był wcześniej ocieplany oraz jaki jest układ krokwi. Na podstawie tej wiedzy można podjąć decyzję, którą metodę ocieplenia wybieramy. Następnie warto rozważyć, jakie materiały będą najlepsze. Ocieplenie poddasza najczęściej wykonuje się za pomocą wełny mineralnej, jako że  posiada wysoki stopień termoizolacji oraz jest bardzo sprężysta, co pozwala na zabezpieczenie nawet trudno dostępnych szczelin. Jest także niepalna oraz odporna na działanie wody. Wadą tego materiału jest pylenie w trakcie procesu ocieplania, co szczególnie latem może być uciążliwe. Drugim najpopularniejszym materiałem jest pianka PUR. Jej zalety to odporność na wilgoć i ochrona wnętrza przed zakażeniem pleśnią lub grzybem. Wadą jest dość wysoka cena oraz krótki, w porównaniu do innych materiałów, okres użytkowania. Pianka poliuretanowa może po kilku latach wymagać wymiany. Ocieplenie poddasza można także wykonać za pomocą styropianu. Jest to materiał wspaniale termoizolacyjny, niestety nie izoluje dźwięków. Jest także o wiele mniej sprężysty niż wełna i pianka, a więc jeśli mamy wymagające poddasze o dużej liczbie kątów lub skosów, praca ze styropianem może być trudna. 


Samodzielne ocieplenie poddasza


Po zapoznaniu się ze wszystkimi sposobami na ocieplenie dachu, można zdecydować się na samodzielne ocieplenie poddasza. Warto jednak skonsultować z architektem domu lub specjalistą od termoizolacji, aby upewnić się, że decydujemy się na właściwy sposób i wybraliśmy odpowiednie materiały. Jeśli dach jest dość wysoki lub jego powierzchnia jest spora, warto pomyśleć nad współpracą z profesjonalną ekipą. Nieumiejętne ocieplenie poddasza może sprawić, że wykupione przez nas materiały zostaną niewłaściwie użyte i w efekcie zmarnowane, a pracę trzeba będzie powtarzać. Największym niebezpieczeństwem są tak zwane mostki termiczne. To powstają po nałożeniu ocieplenia niechciane luki i szczeliny, przez które będzie uciekać ciepło. W rezultacie ocieplenie poddasza nie wpłynie pozytywnie na izolację termiczną domu. Inna sprawa, o którą warto zadbać w trakcie samodzielnego ocieplania poddasza, to dobrze rozłożona wentylacja. Należy pozostawić między krokwiami specjalne szczeliny wentylacyjne, które będą odprowadzać nadmiar pary wodnej. Niepozostawienie tego typu szczelin może dać w efekcie pogorszyć rezultaty ocieplenia. Wloty i wyloty powietrza powinny znajdować się przy okapie dachu lub w kalenicy. Wentylacja domu wolnostojącego jest kluczową sprawą – jeśli ją zlekceważymy, na poddaszu w krótkim czasie mogą pojawić się grzyby lub pleśń.

Podobne artykuły

Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >
Drewniana elewacja

Architektura

Drewno na elewacji – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz zabiegi pielęgnacyjne

Czytaj więcej >