Odśnieżanie dachu - obowiązek właściciela domu
Odśnieżanie takiego miejsca, jakim jest dach to bardzo trudna czynność. Niestety w momencie, gdy zima jest sroga i przyniosła ze sobą dużą ilość śniegu, to absolutna konieczność, aby o tym pamiętać.
Odśnieżenie bowiem chroni przed jego zawaleniem. Usunięcie z dachu dużej ilości śniegu to podstawowa czynność, która zapewni bezpieczeństwo budynku. W tym artykule doradzimy, jak najlepiej to zrobić.
Przygotowanie do odśnieżania dachu
Do odśnieżania dachu potrzebujesz: łopaty, lub innego narzędzia do odśnieżania dachu oraz drabiny.
Na początku należy wybrać odpowiednie narzędzia. Najlepszym jest drewniany przyrząd do odśnieżania dachu. Jest skonstruowany w ten sposób, że pozwala na bezpieczne usunięcie śniegu z dachu, nie uszkadzając go tym samym.
Jeśli nie posiadasz takiego sprzętu, możesz także użyć plastikowej łopaty do śniegu. Upewnij się jednak, ze przyrząd nie uszkodzi dachu.
Oszacuj swój obszar odśnieżania, planując dokładnie, gdzie chcesz ustawić drabinę, żeby była bezpieczniejsza i bardzo stabilna. Zastanów się, w jakie miejsce będziesz chciał zrzucać śnieg, aby nie okazało się później, że będzie tarasował ci obszar do przejścia. Dobra rozplanowanie jest już sporą częścią sukcesu.
Rozpocznij odśnieżanie dachu
Zacznij odśnieżanie od części, na której śnieg utworzył najgrubszą pokrywę. Ustaw dobrze drabinę, oraz ją zabezpiecz - od tego powinieneś zacząć proces. Pamiętaj, aby się nie spieszyć, ponieważ twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Jeśli na dachu są jakieś obszary, do których jest ci się wyjątkowo trudno dostać - nie rób tego za wszelką cenę. Nie jest konieczne, aby usunąć z dachu cały śnieg! Najważniejsze, aby odśnieżone zostały krawędzie, a dach choć trochę odciążony.
Możesz zostawić na powierzchni cienką warstwę lodu, będzie zabezpieczała twój dach przed osadzeniem się kolejnej warstwy śniegu. Utrzyma również dach zimny i zapobiegnie tworzeniu się nowych sopli.
Jeśli nie uda ci się odnaleźć specjalnego sprzętu do odśnieżania dachu, możesz zrobić go sam. Wykorzystaj starą miotłę (im jest szersza, tym lepiej) oraz sznurek. Do końca rączki przywiąż sznurek, miotłę rzuć, jak najdalej na dach. Powinna zatopić się w śniegu. Teraz należy ściągnąć ją w dół za pomocą sznurka. Dolna część miotły będzie pełnić funkcję pługa.