Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ogród w stylu angielskim – jak się do tego zabrać i stworzyć go za domem?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 10.05.2021 02:00

Ogród w stylu angielskim – jak się do tego zabrać i stworzyć go za domem?

Ogród w stylu angielskim
pxhere.com/(CC0 domena publiczna)/autor nieznany

Ogród w stylu angielskim ma przypominać naturalny krajobraz, nawiązywać do natury. Jest bujny i często zmienny. To właśnie wzorowanie się na naturze odgrywa tu ogromną rolę. Tego typu ogrody zaczęto aranżować w XVIII wieku, właśnie w Anglii. Uznano je za odpowiedź na zbyt uporządkowane i symetryczne ogrody francuskie. Wówczas wokół angielskich pałaców i dworków zaczęto projektować rozległe i naturalistyczne ogrody i parki krajobrazowe. W ogrodach angielskich rośliny i ich układ są dobrane tak, aby tworzyły dość naturalny pejzaż. Najlepiej w tym stylu zagospodarować duże obszary, jednak w mniejszych ogrodach można zaaranżować różne zakątki, które będą kojarzyły się z naturalnym krajobrazem.

Jak zaaranżować ogród w stylu angielskim?

Najlepiej ogrody w stylu angielskim prezentują się na wsi, z dala od miejskiego zgiełku, gdzie działki wokół domu sąsiadują często z łąkami. Czasami włącza się okoliczną naturę w ogród, poprzez zastosowanie ażurowego ogrodzenia, aby natura za płotem była widoczna. Jednak jeśli mieszkamy w mieście lub za rogiem mamy sąsiadów, warto zastosować szczelne ogrodzenie i w ten sposób stworzyć prywatny, dobrze zaaranżowany zakątek. Przydatne w tym są np. tuje, z których uformujemy żywopłot.Stylowi angielskiemu sprzyja nierówny teren. Dlaczego? Niewielkie pofałdowania powierzchni sprzyjają bardziej naturalnemu efektowi. W tym stylu ogrodów liczą się nieregularne kształty, brak prostych linii i kątów – jak w naturze. Poprowadzenie trawnika i układ roślin powinny być malownicze i płynnie się przenikać. Powinny raczej zataczać łuki niż kąty proste. W ogrodzie może mieć zastosowanie mała architektura, jednak nie jest ona dominująca, a ukryta wśród roślin. Stawia się na naturalne materiały – kamienie, drewno, ścieżki ziemne. Jeśli stosuje się betonowe elementy, są one „wtopione” w krajobraz, porośnięte roślinami, nie są obecne na pierwszym planie. Ławeczki lub meble często są postarzane, drewniane. Altanki z kolei zazwyczaj porośnięte są pnączami. Unika się fontann, rzeźb, czy fantazyjnych donic.

Jak dobrać rośliny?

Ponieważ ogród w stylu angielskim wzoruje się na naturze, najważniejsze w doborze roślin są te elementy, które pozostają najdłużej. Kształt, pokrój liści, forma rośnięcia są ważniejsze niż kwiaty, które są ulotne i pojawiają się na maksymalnie kilka miesięcy w roku. O uroku całej kompozycji decydują współgrające ze sobą rośliny. Mają one tworzyć ze sobą naturalny gąszcz, przenikać się, a nawet plątać. Te, które wymkną się spod kontroli i wyrosną w nowym miejscu, nadają jedynie jeszcze bardziej naturalnego efektu – jak w przyrodzie.Rośliny należy dopasować tak, aby miały podobne wymagania. Można sadzić krzewy, byliny i małe drzewka, które naturalnie się rozrosną. Urody nadają także kępy traw, zwłaszcza w pobliżu zbiorników wodnych. Jednak również wzdłuż ścieżek będą tworzyć naturalistyczny nastrój.

Naturalne porastanie i asymetria

Kwiatów nie sadzimy w symetrycznych grupach. Z kolei przy cięciu roślin należy unikać geometrycznych kształtów. Lepiej tworzyć asymetryczne, swobodne bryły, jedne zaokrąglać, innym pozwolić rosnąć do góry. Aby osiągnąć najlepsze efekty, warto wzorować się dziką przyrodą. Tam rośliny często rosną piętrami i nie pozostawiają między sobą pustych przestrzeni. Tym należy się kierować. Pod wysokimi drzewkami rosną niższe krzewy, a tuż przy ziemi mogą rosnąć rośliny płożące, wypełniające przestrzeń.W stylu angielskim uważa się za niedopuszczalne rabaty i przestrzenie wyściółkowane korą, a także symetrycznie oddzielone od siebie rośliny w równych rzędach.

Rośliny powinny być łatwe w uprawie i takie, by nie wymagały ciągłej pielęgnacji. Warto zaczerpnąć gatunki z okolicznie rosnących dziko roślin, które często mają swój uprawowy odpowiednik.

Tagi: