DomekIOgrodek.pl
okna tarasowe

Pixabay/cocoparisienne

Okna tarasowe: koszty, zalety i wady

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Okna tarasowe to świetny sposób na rozjaśnienie pomieszczenia. Są to uniwersalne i bardzo dobrze prezentujące się okna. Poznaj ich rodzaje i sprawdź, czy lepiej sprawdzą się u Ciebie przesuwne, czy uchylne.


Okna tarasowe: charakterystyka


Okna tarasowe pozwalają na uzyskanie tak zwanego efektu przeszklenia XXL, czyli stworzenia bardzo dużej ilości przeszklonych ścian we wnętrzu budynku. Zazwyczaj tego typu okna mają dość sporą szerokość, dochodzącą nawet do trzech metrów. Oczywiste jest, że okna o dość sporych wymiarach pozwalają na świetne doświetlenie pokoju. Popularne przekonanie jest takie, że okna balkonowe są nie tylko drogie, ale także mogą zwiększyć koszty ogrzewania – w tej opinii panuje przekonanie, że przeszklenia negatywnie wpływają na utrzymanie ciepła wewnątrz budynku. W praktyce jednak okna tarasowe nie są bardzo kosztowne i zupełnie nie wpływają na spadek temperatury we wnętrzu. Najdroższe okna tego typu to produkty o ramie i ościeżnicy wykonanej z drewna. Wysoka cena bierze się stąd, że drewno do wykonania tak szerokiego okna jest specjalnie szlifowane oraz impregnowane. Okna z PVC i ocieplonego aluminium są tańsze i w rzeczywistości ich ceny są zbliżone do kosztów zwyczajnych okien. Tym, czym przede wszystkim charakteryzują się okna tarasowe, jest ich ciekawy wygląd i to, jak bardzo odmieniają elewację budynku. Przeszklenia i duże szklane płaszczyzny ożywiają fasadę, a także mają funkcję użytkową – pozwalają na naturalne nagrzanie wnętrza promieniami słonecznymi. 


Okna tarasowe – rodzaje


Oczywiście okna tarasowe dzielą się przede wszystkim pod względem ich wymiarów. Jednak podstawowy podział tego typu okien przeprowadzony jest według materiałów, z których są wykonane. Można w ten sposób podzielić okna na wykonane z drewna, PVC, aluminium oraz okna aluminiowo-drewniane. Ich ceny mogą się bardzo różnić, zarówno pod względem jakości materiałów, jak i sposobu otwierania okien. Wiesz już, że najdroższe są okna drewniane. Jeśli nie zależy Ci na rustykalnym charakterze domu, to warto zdecydować się na okna wykonane z PVC lub ocieplonego aluminium. Jeśli chodzi o sposoby otwierania, to okna tarasowe mogą być podnoszono-przesuwne, uchylno-przesuwne oraz rozwierane. Na końcowy koszt składa się rodzaj materiału, wielkość przeszklenia, sposób okucia, kolor i sposób wykończenia profili okiennych. Warto pomyśleć nad wyposażeniem tego typu okien w zabezpieczenie antywłamaniowe. Jeśli chcesz obniżyć koszty przeszklenia, możesz zdecydować się na połączenie drzwi balkonowych otwieranych ze szkleniem stałym, czyli tak zwanym fixem. Najpopularniejsze okna tarasowe to uchylno-przesuwne. Są jednocześnie efektowne, jak i użyteczne – można je otworzyć nawet w trakcie opadu deszczu. Dobrze jest dobrać do nich ciekawy kształt i kolor klamki.


Okna tarasowe: wady i zalety


Okna tarasowe zdecydowanie nie wpływają negatywnie na szczelność i izolację termiczną budynku. To błędne przekonanie jest prawdopodobnie tak popularne, ponieważ jeszcze do niedawna szerokie okna nie były wykonywane w tak innowacyjnej technologii, jaka jest używana obecnie. Aby zabezpieczyć ściany przed powstaniem mostków termicznych, należy zastosować specjalnie wklejane pakiety szybowe. Dodatkowo progi okien, a także czasem ościeżnice, powinny być wyposażone w przekładki z materiału termoizolacyjnego. Najlepszy materiał do ich stworzenia to piana poliuretanowa, nazywana także pianą PUR. Dzięki temu okna tarasowe nie przepuszczają ciepła i następuje zminimalizowanie ryzyka powstania mostków termicznych przy podłodze. Oczywiście aby okna nie przepuszczały ciepła należy zastosować sprawny i szczelny montaż. Warto zastosować taśmy uszczelniające na styku okien ze ścianami, najlepiej po obu stronach konstrukcji. Dzięki tym krokom redukuje się przepuszczanie ciepła praktycznie do zera. Natomiast zalety, jakie mają okna tarasowe, to przede wszystkim wspaniały wygląd, a także nadanie charakteru budynkowi. Warto jest zdecydować się na tego typu okna szczególnie wtedy, jeśli kształt Twojego domu jest dość prosty i minimalistyczny. Przestronne przeszklenia świetnie pasują do jasnych odcieni oraz surowej elewacji z kamienia. 


Okna tarasowe – koszty 


Jeśli decydujesz się na okna tarasowe, to warto przede wszystkim umiejętnie wymierzyć szerokość i wysokość ościeżnicy, a także skonsultować się z producentem w kwestii rodzaju materiałów oraz sposobu uszczelnienia ościeży. Najtańsze okna rozwierane tego typu, czyli wykonane z PVC lub aluminium, o szerokości 90 centymetrów i wysokości 220 centymetrów, mogą kosztować od 600 do 1800 złotych. Im droższy materiał, z którego wykonane zostaną okna, a także im większe powierzchniowo będą, tym na większy koszt musimy się nastawić. W ten sposób okna tarasowe przesuwne z drewna o szerokości 600 centymetrów i wysokości 230 centymetrów mogą kosztować nawet 30 000 złotych. Cena ta zawiera także koszt robocizny oraz wszystkie konieczne materiały uszczelniające. Warto wziąć pod uwagę, że tego typu szerokie okna tworzą niepowtarzalne przeszklenia, ale jednocześnie wymagają częstej konserwacji oraz regularne sprawdzania, czy są dobrze uszczelnione oraz nie powstają uszkodzenia na styku okna oraz ściany. Okna tarasowe to świetne uzupełnienie zarówno fasady domu, jak i wystroju wnętrza. Okno o dużej powierzchni przyciąga spojrzenie i nadaje luksusowego, eleganckiego charakteru. Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

budowa domku

Architektura

Ile kosztuje budowa domku do 35 m²?

Czytaj więcej >

Architektura

Tylko u nas: Specjalista w branży deweloperskiej i twórca “Oceniamy Deweloperów” opowiedział o swoim projekcie

Czytaj więcej >

Architektura

Ściany fundamentowe: rodzaje i sposoby budowy

Czytaj więcej >

Architektura

Grzejnik konwektorowy: dlaczego warto?

Czytaj więcej >

Architektura

Dachówka ceramiczna – ceny, kształty i kolory

Czytaj więcej >

Architektura

Szambo plastikowe: koszty, zalety i wady

Czytaj więcej >