Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Oliwnik wąskolistny – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja
Weronika Dadok
Weronika Dadok 26.05.2021 02:00

Oliwnik wąskolistny – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Oliwnik wąskolistny
pixbay/WikimediaImages

Oliwnik wąskolistny zachwyca swoim wyglądem. Dzięki srebrnemu zabarwieniu liści stanowi ozdobę każdego ogrodu oraz wyróżnia się na tle innych roślin. Dowiedz się więcej o sposobach uprawy i pielęgnacji tego efektownego drzewka.

Oliwnik wąskolistny – charakterystyka

Oliwnik wąskolistny to niewielkie drzewko bądź duży krzew, który osiąga wysokość około 5-8 metrów. Pochodzi z terenów Azji Środkowej. Posiada nieregularną oraz asymetryczną koronę. Odznacza się charakterystycznymi wąskimi liśćmi o srebrno-szarej barwie. Oprócz nich posiada także zielone liście oraz delikatne kwiaty w kremowo-żółtym kolorze. Kwiaty są miododajne oraz wydzielają intensywny zapach. Po przekwitnieniu przeistaczają się w owalne, małe owoce, które przypominają formę oliwki. Utrzymują się one na pędach aż do okresu wiosennego. Owoce można spożywać, jednak nie należą do najsmaczniejszych.

Oliwnik wąskolistny a inne odmiany

Oprócz oliwnika wąskolistnego możemy także spotkać inne jego odmiany, do których można zaliczyć: oliwnik srebrzysty – to nieduże drzewko, z wyglądu jest podobny do oliwnika wąskolistnego, jednak charakteryzuje się delikatnie szerszymi liśćmi, osiąga wysokość około 2 metrów, oliwnik baldaszkowaty – posiada jadalne owoce oraz liście o zielonym zabarwieniu, stosowany szczególnie w celach owocowo-ozdobnych, oliwnik wielokwiatowy – odznacza się liśćmi w kolorze zieleni, ma owoce, które nadają się do spożycia.

Zasady uprawy i pielęgnacji oliwnika wąskolistnego

Oliwnik wąskolistny lubi słoneczne miejsca, ponieważ należy do roślin światłolubnych. Gdy umieścimy go w miejscu zacienionym nie będzie prawidłowo się rozwijał. Nie posiada szczególnych wymagań glebowych, jednak najlepiej odnajduje się w przepuszczalnym, lekko wilgotnym podłożu. Preferuje także ziemię piaszczystą oraz suchą, natomiast nie lubi ciężkiego oraz zbyt mokrego podłoża. Jest przystosowany do różnych warunków atmosferycznych – dobrze znosi niskie temperatury, suche powietrze, suszę, a także miejskie zanieczyszczenia. W celach pielęgnacyjnych można zastosować zabieg cięcia, jednak nie jest on obowiązkowo wymagany. Przeprowadzone przycinanie rośliny wpływa jednak na jej lepsze zagęszczenie. W przypadku cięcia pielęgnacyjnego należy odciąć schorowane oraz uszkodzone gałęzie. Nie wymaga nawożenia oraz dodatkowego zasilania, ponieważ, jego korzenie charakteryzują się posiadaniem bakterii brodawkowych, które potrafią pobierać azot z otoczenia.

Rozmnażanie oliwnika wąskolistnego

W przypadku tego krzewu można zastosować jego rozmnażanie. Jest to możliwe przy pomocy siewu nasion. Po ich dojrzeniu należy je wydobyć z puszystej okrywy, następnie dokładnie wypłukać, po czym od razu wsadzić do ziemi. Można je także przetrzymać do siania wiosennego, jednak należy pamiętać o ich ciągłym utrzymywaniu w niskiej temperaturze. Innym sposobem jest pobranie sadzonek z rośliny. Sadzonki oliwnika wąskolistnego należy uzyskiwać w okresie letnim. Taką sadzonkę wkłada się do ukorzeniacza, następnie powinno się ją posadzić w przeznaczonym do tego, specjalnym urządzeniu, które umożliwia uprawę roślin. Młode drzewka można także pozyskać z odrostów korzeniowych.

Tagi: