DomekIOgrodek.pl
Oliwnik wąskolistny

pixbay/WikimediaImages

Oliwnik wąskolistny – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Oliwnik wąskolistny zachwyca swoim wyglądem. Dzięki srebrnemu zabarwieniu liści stanowi ozdobę każdego ogrodu oraz wyróżnia się na tle innych roślin. Dowiedz się więcej o sposobach uprawy i pielęgnacji tego efektownego drzewka.


Oliwnik wąskolistny – charakterystyka


Oliwnik wąskolistny to niewielkie drzewko bądź duży krzew, który osiąga wysokość około 5-8 metrów. Pochodzi z terenów Azji Środkowej. Posiada nieregularną oraz asymetryczną koronę. Odznacza się charakterystycznymi wąskimi liśćmi o srebrno-szarej barwie. Oprócz nich posiada także zielone liście oraz delikatne kwiaty w kremowo-żółtym kolorze. Kwiaty są miododajne oraz wydzielają intensywny zapach. Po przekwitnieniu przeistaczają się w owalne, małe owoce, które przypominają formę oliwki. Utrzymują się one na pędach aż do okresu wiosennego. Owoce można spożywać, jednak nie należą do najsmaczniejszych.


Oliwnik wąskolistny a inne odmiany


Oprócz oliwnika wąskolistnego możemy także spotkać inne jego odmiany, do których można zaliczyć:
oliwnik srebrzysty – to nieduże drzewko, z wyglądu jest podobny do oliwnika wąskolistnego, jednak charakteryzuje się delikatnie szerszymi liśćmi, osiąga wysokość około 2 metrów,
oliwnik baldaszkowaty – posiada jadalne owoce oraz liście o zielonym zabarwieniu, stosowany szczególnie w celach owocowo-ozdobnych,
oliwnik wielokwiatowy – odznacza się liśćmi w kolorze zieleni, ma owoce, które nadają się do spożycia.Zasady uprawy i pielęgnacji oliwnika wąskolistnego


Oliwnik wąskolistny lubi słoneczne miejsca, ponieważ należy do roślin światłolubnych. Gdy umieścimy go w miejscu zacienionym nie będzie prawidłowo się rozwijał. Nie posiada szczególnych wymagań glebowych, jednak najlepiej odnajduje się w przepuszczalnym, lekko wilgotnym podłożu. Preferuje także ziemię piaszczystą oraz suchą, natomiast nie lubi ciężkiego oraz zbyt mokrego podłoża. Jest przystosowany do różnych warunków atmosferycznych – dobrze znosi niskie temperatury, suche powietrze, suszę, a także miejskie zanieczyszczenia. W celach pielęgnacyjnych można zastosować zabieg cięcia, jednak nie jest on obowiązkowo wymagany. Przeprowadzone przycinanie rośliny wpływa jednak na jej lepsze zagęszczenie. W przypadku cięcia pielęgnacyjnego należy odciąć schorowane oraz uszkodzone gałęzie. Nie wymaga nawożenia oraz dodatkowego zasilania, ponieważ, jego korzenie charakteryzują się posiadaniem bakterii brodawkowych, które potrafią pobierać azot z otoczenia.


Rozmnażanie oliwnika wąskolistnego


W przypadku tego krzewu można zastosować jego rozmnażanie. Jest to możliwe przy pomocy siewu nasion. Po ich dojrzeniu należy je wydobyć z puszystej okrywy, następnie dokładnie wypłukać, po czym od razu wsadzić do ziemi. Można je także przetrzymać do siania wiosennego, jednak należy pamiętać o ich ciągłym utrzymywaniu w niskiej temperaturze. Innym sposobem jest pobranie sadzonek z rośliny. Sadzonki oliwnika wąskolistnego należy uzyskiwać w okresie letnim. Taką sadzonkę wkłada się do ukorzeniacza, następnie powinno się ją posadzić w przeznaczonym do tego, specjalnym urządzeniu, które umożliwia uprawę roślin. Młode drzewka można także pozyskać z odrostów korzeniowych.


Czy oliwnik wąskolistny jest odporny na ataki szkodników oraz choroby?


Roślina jest dość odporna na różne ataki z zewnątrz. Należy jednak pamiętać o przygotowaniu prawidłowego podłoża, ponieważ ulokowanie go w zbyt mokrej glebie skutkuje pojawieniem się choroby grzybowej, która prowadzi do obumarcia naszego krzewu. W przypadku wystąpienia choroby bądź ataku szkodników należy zastosować odpowiednie preparaty do ochrony roślin, które można znaleźć w sklepach ogrodniczych. Wczesne wykrycie choroby oraz zastosowanie właściwego środka leczniczego zwiększą prawdopodobieństwo wyzdrowienia rośliny.


Zastosowanie oliwnika wąskolistnego


Oliwnik wąskolistny posiada szereg zastosowań, szczególnie w naszych ogrodach, ponieważ to właśnie tam jest spotykany najczęściej. Można go sadzić na wiele sposobów np. jako pojedynczy krzew, w formie szpaleru bądź żywopłotu, a także można go ulokować w towarzystwie innych roślin. Ponadto drzewo stanowi atrakcyjną dekorację każdego ogrodu ze względu na swoje walory estetyczne oraz niepowtarzalne zabarwienie liści. Pędy rośliny wykorzystuje się także niekiedy przy tworzeniu różnorakich bukietów oraz kompozycji kwiatowych.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >