DomekIOgrodek.pl
Opieńki jadalne

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/jplenio

Opieńki jadalne – jak je rozpoznać i odróżnić od trujących

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Występują w całej Polsce, można je spotkać w lasach, parkach i ogrodach. Mimo to nie sięgamy po opieńki jadalne zbyt często w obawie przed pomyleniem ich z innymi trującymi grzybami. Sprawdź, w jaki sposób rozpoznać opieńki jadalne i czy można wyhodować je we własnym ogródku.

Jak rozpoznać opieńki jadalne

Nazwa ‘opieńki’ pochodzi od sposobu, w jaki wyrastają – wokół pni.Spotkasz je u schyłku lata i jesienią, zazwyczaj na pniach obumierających lub martwych drzew, rzadziej na ich konarach i gałęziach.W Polsce opieńki jadalne występują w kilku gatunkach, ale najpopularniejsze są trzy z nich:Opieńki jadalne miodowe – charakteryzujące się barwą w kolorze miodu i wypukłym kapeluszem o średnicy 3-13 cm. Pod spodem posiadają cienkie, jasne blaszki a wokół nóżki znajduje się pierścień w kształcie falbanki. Jeśli przekroisz opieńkę miodową, jasny miąższ nie zmieni barwy.Opieńki jadalne ciemne – ich kapelusze o średnicy dochodzącej do 8 cm mają kolor beżowy lub czerwonobrązowy, są pokryte łuskami. Blaszki u młodych grzybów są jasne a z czasem ciemnieją. Nóżka opieńki ciemnej jest walcowata i lekko wygięta.Opieńki jadalne bezpierścieniowe – znacznie rzadsze od opieńki ciemnej i miodowej. Mają płaskie kapelusze w rdzawym kolorze, o średnicy osiągającej 10 cm.

Najlepszym smakiem i właściwościami odznaczają się opieńki jadalne miodowe.Poszukując opieniek, trzeba być bardzo uważnym, ponieważ łatwo je pomylić z innymi trującymi grzybami, np. maślanką wiązkową nazywaną opieńką fałszywą.Maślanka wiązkowa ma lekko zielonkawe blaszki, które z czasem przybierają ciemną barwę. Łatwo je rozpoznać również po gorzkim smaku, który nie ginie nawet po obróbce termicznej.

Czy rzeczywiście warto jeść opieńki jadalne?

Opieńki jadalne to grzyby bardzo smaczne i bogate w substancje odżywcze, jednak wymagają obróbki termicznej przed spożyciem. Surowe grzyby mogą być przyczyną problemów żołądkowych, ale wystarczy je przez kilka minut gotować. W tej postaci są zupełnie bezpieczne dla człowieka i mogą stanowić ciekawy element diety.Opieńki jadalne można gotować, marynować lub suszyć, jak również wykorzystać do przygotowania aromatycznego sosu grzybowego.Najsmaczniejsza wśród opieniek jadalnych opieńka miodowa składa się z wody, cukrów, białek i tłuszczy oraz substancji mineralnych, w tym wapnia.Opieńki jadalne szczególnie upodobała sobie medycyna chińska, w której wykorzystuje się te niepozorne grzyby do leczenia różnych chorób, m.in. żołądka, płuc, wątroby czy wzroku. Według chińskich specjalistów wyciąg z opieniek jadalnych wpływa pozytywnie na mózg oraz wykazuje działanie bakteriobójcze i antygrzybiczne.Badania wskazują również na właściwości przeciwnowotworowe opieniek jadalnych, m.in. w przypadku terapii osób chorych na białaczkę, raka przełyku i wątroby.Opieńki jadalne mogą być również naturalnym eliksirem młodości, ponieważ zawarte w nich przeciwutleniacze rozprawiają się z wolnymi rodnikami, co spowalnia starzenie się komórek.Na urodę wpływa korzystnie również zestaw witamin zawartych w opieńkach, zwłaszcza te z grupy B, które działają pozytywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci.

Opieńki jadalne – zbieraj, ale nie hoduj

Opieńki jadalne, chociaż mają wiele walorów, są niestety pasożytami i przyczyniają się do niszczenia drzewostanów. Opanowując drzewa iglaste i liściaste, powodują gnicie ich korzeni, opad liści i tworzenie tzw. sznurów grzybniowych, długich nawet na 25 m, które potrafią z czasem zaatakować również sąsiednie drzewa.Wycinanie owocników grzyba pomaga w ograniczeniu ilości zarodników, ale nie powstrzymuje to całkowicie rozmnażania opieniek.W sprzedaży można oczywiście znaleźć grzybnie opieńki jadalnej. Są one umocowane na kołkach, za pomocą których grzybnie przytwierdza się do drzewa. Jest to jednak świadome narażenie roślin na stopniowe obumieranie, lepiej więc wybrać się na grzybobranie do lasu.

Źródła:https://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/opienki-opis-wystepowanie-i-zdjecia-grzyby-opienki-ciekawostki,19976.htmlhttps://muratordom.pl/ogrod/rosliny/opienki-jadalne-opienka-miodowa-jak-wyglada-jak-zbierac-kiedy-opienki-sa-trujace-aa-ouuv-FDLN-ikB8.htmlhttps://rytmynatury.pl/opienka-miodowa/

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

smażenie

Porady domowe

Domowy trik, który zapobiega pryskaniu oleju z patelni

Czytaj więcej >

Porady domowe

Skórka po cytrynie wrzucona do zmywarki ma świetne działanie

Czytaj więcej >
pixabay.com/RitaE

Porady domowe

Jak pozbyć się muszek owocówek? Wystarczy jeden produkt

Czytaj więcej >

Porady domowe

Nie wylewaj wody po ugotowaniu jajek. Ma cenne zastosowania przy pielęgnacji roślin domowych

Czytaj więcej >

Porady domowe

Liść laurowy do prania - genialny sposób na przywrócenie pierwotnego koloru ubrań

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak wyczyścić kran w kuchni i łazience? Prosty trik odmieni wnętrza twojego domu

Czytaj więcej >