DomekIOgrodek.pl
Opieńki jadalne

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/jplenio

Opieńki jadalne – jak je rozpoznać i odróżnić od trujących

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Występują w całej Polsce, można je spotkać w lasach, parkach i ogrodach. Mimo to nie sięgamy po opieńki jadalne zbyt często w obawie przed pomyleniem ich z innymi trującymi grzybami. Sprawdź, w jaki sposób rozpoznać opieńki jadalne i czy można wyhodować je we własnym ogródku.

Jak rozpoznać opieńki jadalne

Nazwa ‘opieńki’ pochodzi od sposobu, w jaki wyrastają – wokół pni.Spotkasz je u schyłku lata i jesienią, zazwyczaj na pniach obumierających lub martwych drzew, rzadziej na ich konarach i gałęziach.W Polsce opieńki jadalne występują w kilku gatunkach, ale najpopularniejsze są trzy z nich:Opieńki jadalne miodowe – charakteryzujące się barwą w kolorze miodu i wypukłym kapeluszem o średnicy 3-13 cm. Pod spodem posiadają cienkie, jasne blaszki a wokół nóżki znajduje się pierścień w kształcie falbanki. Jeśli przekroisz opieńkę miodową, jasny miąższ nie zmieni barwy.Opieńki jadalne ciemne – ich kapelusze o średnicy dochodzącej do 8 cm mają kolor beżowy lub czerwonobrązowy, są pokryte łuskami. Blaszki u młodych grzybów są jasne a z czasem ciemnieją. Nóżka opieńki ciemnej jest walcowata i lekko wygięta.Opieńki jadalne bezpierścieniowe – znacznie rzadsze od opieńki ciemnej i miodowej. Mają płaskie kapelusze w rdzawym kolorze, o średnicy osiągającej 10 cm.

Najlepszym smakiem i właściwościami odznaczają się opieńki jadalne miodowe.Poszukując opieniek, trzeba być bardzo uważnym, ponieważ łatwo je pomylić z innymi trującymi grzybami, np. maślanką wiązkową nazywaną opieńką fałszywą.Maślanka wiązkowa ma lekko zielonkawe blaszki, które z czasem przybierają ciemną barwę. Łatwo je rozpoznać również po gorzkim smaku, który nie ginie nawet po obróbce termicznej.

Czy rzeczywiście warto jeść opieńki jadalne?

Opieńki jadalne to grzyby bardzo smaczne i bogate w substancje odżywcze, jednak wymagają obróbki termicznej przed spożyciem. Surowe grzyby mogą być przyczyną problemów żołądkowych, ale wystarczy je przez kilka minut gotować. W tej postaci są zupełnie bezpieczne dla człowieka i mogą stanowić ciekawy element diety.Opieńki jadalne można gotować, marynować lub suszyć, jak również wykorzystać do przygotowania aromatycznego sosu grzybowego.Najsmaczniejsza wśród opieniek jadalnych opieńka miodowa składa się z wody, cukrów, białek i tłuszczy oraz substancji mineralnych, w tym wapnia.Opieńki jadalne szczególnie upodobała sobie medycyna chińska, w której wykorzystuje się te niepozorne grzyby do leczenia różnych chorób, m.in. żołądka, płuc, wątroby czy wzroku. Według chińskich specjalistów wyciąg z opieniek jadalnych wpływa pozytywnie na mózg oraz wykazuje działanie bakteriobójcze i antygrzybiczne.Badania wskazują również na właściwości przeciwnowotworowe opieniek jadalnych, m.in. w przypadku terapii osób chorych na białaczkę, raka przełyku i wątroby.Opieńki jadalne mogą być również naturalnym eliksirem młodości, ponieważ zawarte w nich przeciwutleniacze rozprawiają się z wolnymi rodnikami, co spowalnia starzenie się komórek.Na urodę wpływa korzystnie również zestaw witamin zawartych w opieńkach, zwłaszcza te z grupy B, które działają pozytywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci.

Opieńki jadalne – zbieraj, ale nie hoduj

Opieńki jadalne, chociaż mają wiele walorów, są niestety pasożytami i przyczyniają się do niszczenia drzewostanów. Opanowując drzewa iglaste i liściaste, powodują gnicie ich korzeni, opad liści i tworzenie tzw. sznurów grzybniowych, długich nawet na 25 m, które potrafią z czasem zaatakować również sąsiednie drzewa.Wycinanie owocników grzyba pomaga w ograniczeniu ilości zarodników, ale nie powstrzymuje to całkowicie rozmnażania opieniek.W sprzedaży można oczywiście znaleźć grzybnie opieńki jadalnej. Są one umocowane na kołkach, za pomocą których grzybnie przytwierdza się do drzewa. Jest to jednak świadome narażenie roślin na stopniowe obumieranie, lepiej więc wybrać się na grzybobranie do lasu.

Źródła:https://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/opienki-opis-wystepowanie-i-zdjecia-grzyby-opienki-ciekawostki,19976.htmlhttps://muratordom.pl/ogrod/rosliny/opienki-jadalne-opienka-miodowa-jak-wyglada-jak-zbierac-kiedy-opienki-sa-trujace-aa-ouuv-FDLN-ikB8.htmlhttps://rytmynatury.pl/opienka-miodowa/

Podobne artykuły

Pomidory w donicach na balkonie i w domu – jak założyć własną uprawę?

Porady domowe

Pomidory w donicach na balkonie i w domu – jak założyć własną uprawę?

Czytaj więcej >
Uprawa bananowca w doniczce – co trzeba wiedzieć?

Porady domowe

Uprawa bananowca w doniczce – co trzeba wiedzieć?

Czytaj więcej >
Rośliny oczyszczające powietrze – lepsze oddychanie w domu

Porady domowe

Rośliny oczyszczające powietrze – lepsze oddychanie w domu

Czytaj więcej >
Dracena Lucky Bamboo – "szczęśliwa" roślina

Porady domowe

Dracena Lucky Bamboo – "szczęśliwa" roślina

Czytaj więcej >
Renowacja parkietu – rodzaje stosowanych zabiegów

Porady domowe

Renowacja parkietu – rodzaje stosowanych zabiegów

Czytaj więcej >
Jak uprawiać warzywa na balkonie – zasady oraz wybór roślinności

Porady domowe

Jak uprawiać warzywa na balkonie – zasady oraz wybór roślinności

Czytaj więcej >