DomekIOgrodek.pl
Oplątwa

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/DEZALB

Oplątwa – egzotyczna roślina w Twoim domu

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Występująca najczęściej w lasach tropikalnych obu Ameryk oplątwa (tillandsia), to egzotyczna roślina o wyjątkowym wyglądzie. Wbrew pozorom nie potrzebuje specjalnych warunków do wzrostu, dlatego niewielkim nakładem pracy możesz uzyskać oryginalną ozdobę mieszkania. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować oplątwę w warunkach domowych.

Oplątwa – „powietrzna roślina”

Oplątwa, tak jak np. ananas, należy do rodziny bromeliowatych i występuje w kilkuset gatunkach, a najwięcej z nich to oplątwy szare - epifity rosnące na innych roślinach, ale nie na zasadzie pasożytnictwa. Epifity wykorzystują inne rośliny jako podporę, a składniki odżywcze pozyskują samodzielnie – nie z korzeni, które są u nich w zaniku (i służą jedynie jako element mocujący), a z powietrza, za pomocą łusek.Z tego względu nazywane powietrznymi roślinami oplątwy występujące w naturze zasiedlają zazwyczaj konary drzew, sukulenty lub skały, do których mogą się z łatwością przyczepić.Oplątwę można poznać po wąskich, tworzących rozetki liściach pokrytych drobnymi, przypominającymi zamsz włoskami.Oplątwy, w zależności od gatunku, mogą osiągać różne rozmiary i formy. To, co je łączy, to oryginalność i mnogość zastosowań w domowych aranżacjach.

Oplątwa – uprawa i pielęgnacja

To idealna propozycja dla osób, które nie mają czasu dbać o rośliny a chcą je mieć w swoim wnętrzu – oplątwa nie potrzebuje nawet doniczki! Ta pozbawiona korzeni roślina jest niezwykle łatwa w uprawie.Oplątwy można uprawiać np. w wiszących pojemnikach, tworząc modne mini-ogrody, przytwierdzić je do kawałków kory i mchu, a nawet włożyć do dużej muszli. Można je również umieścić w tradycyjnych doniczkach z ziemią.Wybierz słoneczne, jasne stanowisko, ale nie narażaj oplątwy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, co może poskutkować jej wysuszeniem.Najbardziej optymalna temperatura to około 18-24°C latem i minimum 15°C zimą. Natomiast przez cały rok oplątwa wymaga wysokiej wilgotności powietrza – jeżeli masz widną łazienkę, oplątwa będzie miała tam odpowiednie warunki do wzrostu.Oplątwy w doniczkach podlewaj rzadko, dopiero po lekkim przesuszeniu podłoża, wlewając wodę do rozety. Te poza doniczkami zraszaj delikatną mgiełką 1-2 razy w tygodniu. Najlepsza do tego będzie woda deszczowa lub miękka, odstana woda.Raz w miesiącu możesz zostawić oplątwę w naczyniu z wodą, by nabrała potrzebną ilość, a następnie zostawić ją w przewiewnym miejscu do przeschnięcia.

Najczęstsze błędy w uprawie oplątw to:

zbyt częste podlewanie, zwłaszcza twardą wodą;umieszczanie oplątwy w ciemnym, suchym miejscu;nabłyszczanie liści.Nieodpowiednio traktowana oplątwa będzie szybko obumierać – przy zbyt niskiej wilgotności mogą obsychać jej końcówki liści, a przy przelewaniu zacznie gnić. Osłabiona w tej sposób oplątwa będzie łatwym celem dla szkodników np. wełnowców i chorób np. szarej pleśni.

Oplątwa dla początkujących

Wśród najbardziej popularnych gatunków, polecanych dla osób niedoświadczonych znajdują się m.in.:Oplątwa modra – pochodząca z wilgotnej strefy klimatycznej. Charakteryzuje się dużą rozetą z wąskich i długich liści, z fioletowymi kwiatostanami złożonymi z barwnych liści przykwiatkowych. Można ją uprawiać w doniczce, jednak nie w zwykłej glebie, a w lekkiej mieszance torfu i mchu, która zapobiegnie gniciu rośliny.Ze względu na pochodzenie, oplątwa modra potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, dlatego dobrym rozwiązaniem jest postawienie jej np. w pobliżu akwarium.

Oplątwa Tillandsia ionantha – malutka, kilkucentymetrowa roślinka, której rozetę tworzą wygięte liście pokryte szarymi włoskami. Latem liście oplątwy zmieniają kolor na czerwony i pojawiają się na niej fioletowo-czerwone kwiaty.W przeciwieństwie do oplątwy modrej, Tillandsia ionantha pochodzi z bardziej suchego klimatu, dlatego potrzebuje mniejszej ilości wody.

Oplątwa brodaczkowa – najbardziej oryginalna, o długich zwisających pędach pokrytych szarymi łuskami. Dla jej najlepszej prezencji, możesz zawiesić oplątwę na gałęziach innej rośliny, gdzie będzie miała dostęp do światła i podwyższonej wilgotności powietrza.

undefined

Źródła:https://www.urzadzamy.pl/balkon-i-ogrod/oplatwy-modne-rosliny-w-mieszkaniu-aa-hvze-BgAN-4sJy.htmlhttps://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/5500-uprawa-i-wymagania-oplatwyhttps://muratordom.pl/ogrod/rosliny/oplatwy-tillandsie-co-to-za-rosliny-jak-je-uprawiac-i-pielegnowac-w-domu-aa-cuoy-93mh-Ux61.html

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >