DomekIOgrodek.pl
Orliki

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Bru-nO

Orliki – wytrzymałe kwiaty do ogrodu

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Mają kwiaty przypominające szpony orła, stąd ich nazwa. Mowa o orlikach. Ich niewielkie wymagania i kolorowe kwiatostany przemawiają za tym, aby mieć je w swoim dekoracyjnym ogrodzie. Nadają się na rabaty i skalniaki. Przeczytaj jak stworzyć udaną uprawę.

Orliki to zielne rośliny z rodziny jaskrowatych. To odporne kwiaty, które w naturze występują przeważnie w górach. Sześć z gatunków rośnie w Alpach. Oprócz tego można je spotkać w różnych częściach północnej półkuli w umiarkowanym klimacie. To byliny, które wyrastają ze zdrewniałego kłącza. Rozkwitają niezwykłymi kwiatami. Ich płatki (w wielu gatunkach jest ich pięć) okalają kielich, który również ma pięć płatków, a w środku liczne pręciki. Zewnętrzna korona ma spiczaste płatki przypominające pazury. W Polsce, w naturze rośnie tylko jeden gatunek – orlik pospolity. Nie jest jednak często spotykany. Od lat kwiaty te są uprawiane jako rośliny ozdobne. Powstało wiele odmian i mieszańców.

Orliki – rodzime gatunki

W Polskich ogrodach uprawiane są zazwyczaj dwa gatunki – wspomniany już orlik pospolity oraz orlik ogrodowy, który powstał w wyniku mieszania różnych gatunków. Ten ostatni ma pod sobą wiele odmian, dlatego jego uprawa bywa zróżnicowana. Może osiągać 20-80 centymetrów wysokości. Jego kwiaty występują w różnych kolorach – najczęściej to biały, żółty, różowy, fioletowy i niebieski. Istnieją także odmiany dwubarwne. Z kolei orlik pospolity rośnie od 40 do 80 centymetrów. Jego kwiaty są ciemnofioletowe. Inne kolory są osobnymi podgatunkami. Oba gatunki orlików kwitną od maja do czerwca. Są miododajne. Uchodzą za rośliny lekko trujące. Dobrze radzą sobie w towarzystwie innych kwiatów i roślin kwitnących. W ogrodzie mogą mieć ciekawe zastosowanie. Ponieważ porastają tereny górzyste, świetnie sprawdzą się w ogrodach skalistych, na skalniakach.

Orliki w ogrodzie, czy na balkonie?

Ze względu na odporność, orliki można sadzić zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Równie dobrze rosną w skrzyniach na balkonach, czy tarasach. Można je używać jako kwiat cięty. Ich wygląd kojarzy się nieco z dzikością natury. Dobrze prezentują się we własnej grupie oraz jako swobodne kompozycje z innymi kwiatami. W ogrodzie mają jednak jeszcze jedną przydatną zaletę, zwłaszcza jeśli uprawiamy warzywa, owoce, czy różne gatunki roślin. Warto zasadzić orliki, ponieważ odstraszają ślimaki. Z tymi kwiatami ochronimy nasze plony przed żarłocznymi szkodnikami.Czego wymaga od nas uprawa orlików? Trzeba dla nich wybrać nasłonecznione lub lekko zacienione stanowisko. W słońcu obficie kwitną, jednocześnie będąc narażonymi na niedobór wody, dlatego nie należy zapominać o podlewaniu. Wymagania glebowe nie są duże. Ziemia powinna być dosyć przepuszczalna, najlepiej próchnicza, o odczynie obojętnym. Co warto podkreślić, gatunki uprawiane w Polsce są całkowicie mrozoodporne. Nie wymagają zakrywania na zimę.

Kiedy sadzić orliki?

Orliki można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Należy zachować 40 centymetrów rozstawy. Jeśli będą zbyt ciasno posadzone, mogą zachorować na choroby grzybicze. Odmiany karłowate, które są niższe i mniejsze, można sadzić w mniejszych odległościach.Podstawą jest też regularne podlewanie, zwłaszcza w czasie suszy. Trzeba także pamiętać o odchwaszczaniu podłoża. Aby nie musieć pielić, można rabaty z orlikami wysypać ściółką. Może być to np. kora. Wówczas nie tylko minimalizuje to rośnięcie chwastów, ale także ogranicza parowanie wilgoci z gleby. Kwiaty lubią nawóz organiczny. Najlepszy jest dla nich obornik lub naturalny kompost. Natomiast nie jest konieczne jego regularne dostarczanie. Rośliny są odporne i nie wymagają zbyt dużo składników pokarmowych.

Rozmnażanie orlików

Orliki łatwo się rozmnażają, zazwyczaj samoistnie. W przypadku uprawy na rabacie może się zdarzyć, że rozsieją się po ogrodzie. Jednak samosiejki nie są tak dorodne jak podstawowe, uprawiane okazy. Istnieje także możliwość zasiania orlików z nasion. W tym przypadku do gruntu można je zasiewać w lipcu. Wczesną wiosną można to natomiast zrobić w pojemnikach i poczekać aż z nasion zaczną wyrastać sadzonki.Z natury kwiaty są dość odporne na choroby i szkodniki. Czasami pojawiają się na nich mszyce. Czasami bywają atakowane przez zjawiska chorobowe, takie jak mączniaki i plamistość liści.

W uprawie tych kwiatów warto pamiętać, że są one krótkowieczne. Aby zachować ich atrakcyjny wygląd i utrzymać coroczne kwitnienie, można je odmładzać. W jaki sposób. W okolicach sierpnia należy podzielić rośliny. Wykopać, a następnie rozdzielić nadbudowane przyrosty i część nadziemną. Wyrosną z nich samodzielne kwiaty, a podstawowy okaz będzie dłużej cieszył oko.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >