Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ostróżka ogrodowa - jak ją uprawiać i pielęgnować. Popularne odmiany
Weronika Dadok
Weronika Dadok 10.05.2021 02:00

Ostróżka ogrodowa - jak ją uprawiać i pielęgnować. Popularne odmiany

Ostróżka
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Hans

Ostróżka ogrodowa (delphinium elatum) jest gatunkiem z rodziny jaskrowatych. Występuje w Europie i Azji. W Polsce można ją spotkać dziko rosnącą w Tatrach, Sudetach i Bieszczadach. Coraz częściej jest też uprawiana. Niegdyś często rosła w babcinych ogródkach, teraz wraca do regularnej uprawy i zyskuje popularność. Znakiem rozpoznawczym tej rośliny są wzniesione i oblepione kwiatami pędy. Kwiatostany są ciemnoniebieskie lub chabrowe. Na rynku obecne są także różne odmiany ostróżki, o innych kolorach, rozmiarach i budowie kwiatów. Obecnie dostępna jest duża różnorodność.

Ostróżka ogrodowa – podstawowe różnice

Odmiany ostróżki ogrodowej zostały podzielone na trzy grupy cechujące się dużymi różnicami:Elatum – jest to grupa odmian długowiecznych. Ma niezbyt rozgałęzione i wysokie pędy (140-200 cm);Belladonna – grupa niższych odmian (80-140 cm wysokości), które mają rozgałęzione kwiatostany;Pacific – grupa odmian wysokich (100-180 cm). Gęste i dekoracyjne kwiatostany o dużych kwiatach, które są niezbyt trwałe.Istnieją odmiany tworzące kwiaty o różnych barwach, np. Blue Bird – niebieskie z białym oczkiem, czy Excalibur Lilac Rose o lilioworóżowych, półpełnych kwiatach. Najwięcej jednak znajdziemy tych w różnych odcieniach niebieskiego i fioletu.

Ostróżka ogrodowa – wymagania i uprawa

Ostróżka ogrodowa należy do bylin dość wymagających. Zapewnienie jej odpowiednich warunków będzie miało wpływ na to, czy będzie się rozrastać i ładnie kwitnąć. Roślina wymaga osłoniętego, ciepłego i słonecznego miejsca w ogrodzie. Najlepiej rośnie w dobrze uprawionej ziemi, która jest żyzna i próchnicza, z dodatkiem wapnia. Nie może być ciężka, lecz przepuszczalna.Jeśli wybierzemy odmiany wysokie, należy zapewnić im podpory. Inaczej pędy mogą się łamać. Kwiaty rozkwitają z początkiem lata, w czerwcu.

Ostróżka ogrodowa – cięcie i pielęgnacja

Po pierwszym kwitnieniu roślina wymaga nawożenia kompostem. Trzeba także ściąć przekwitłe kwiatostany około 10 centymetrów nad ziemią. Ten zabieg sprawi, że pędy zakwitną ponownie w drugiej połowie lata.Byliny te są odporne na niskie temperatury. Jednak w pierwszym roku warto je zabezpieczyć na zimę. Okrywamy całe pędy przepuszczalną włókniną lub przysypujemy podłoże liśćmi. W ten sposób ochronimy je przed potencjalnym mocnym mrozem, na który młode rośliny mogą różnie reagować.Złą informacją jest fakt, że liście ostróżki ogrodowej są bardzo lubiane przez ślimaki. Istnieje więc ryzyko, że prędzej, czy później szkodniki te pojawią się w ogrodzie. Wówczas trzeba zastosować jeden ze sposobów ich odstraszania.

Ostróżka ogrodowa w ogrodzie i w doniczce

Kwiaty ostróżki nadają się nie tylko do tworzenia wielokolorowych rabat, ale również na kwiat cięty. Jego sztywne kwiatostany długo wytrzymują w wazonie. Oprócz tego dobrze tolerują towarzystwo róż, co daje nam możliwości tworzenia ciekawych kompozycji. Kwiaty na rabatach kwitną stosunkowo krótko, dlatego warto je sadzić wśród innych gatunków, które kwitną dłużej i zagospodarują wolne przestrzenie. Niskie odmiany można wykorzystać do posadzenia w doniczkach. Te można umieścić na tarasach, czy balkonach. W tym przypadku należy zachować takie same zasady pielęgnacji i trzymać rośliny w pojemnikach na zewnątrz. Jeśli nie będą zimować w gruncie, nie trzeba ich zabezpieczać na zimę.

Tagi: