Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ostrokrzewy – ozdoba zimowego ogrodu
Weronika Dadok
Weronika Dadok 17.06.2021 02:00

Ostrokrzewy – ozdoba zimowego ogrodu

ostrokrzew
Pixabay/Stevebidmead

Wiecznie zielone, ciekawie wycięte liście i czerwone, lśniące owoce sprawiają, że ostrokrzew jest wyjątkową ozdobą zimowego ogrodu, wyróżniając się na tle śniegu. Sprawdź, jak uprawiać ostrokrzewy i jak je pielęgnować, by wydobyć ich naturalne piękno.

Ostrokrzewy – charakterystyka

Roślina pod postacią drzewa lub krzewu należy do rodziny ostrokrzewowatych, a jej naturalnym środowiskiem są strefy subtropikalne. Najwięcej gatunków (około 200) występuje w Chinach, w Europie jedynie trzy, a w Polsce ostrokrzewy nie występują dziko. W naszym kraju jest to roślina uprawiana w formie krzewu, ponieważ drzewa nie przetrwałyby w naszym klimacie – wyjątkiem są nieliczne egzemplarze rosnące w cieplejszych regionach Polski, np. ponad stuletni, wysoki na 11 m ostrokrzew z Kamienia Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie).

Gałązki ostrokrzewu są bardzo dekoracyjne – skórzaste, ostro zakończone, intensywnie zielone lub z lekkim białym nalotem, a owoce to czerwone, połyskujące jagody. Dzięki takiemu wyglądowi ostrokrzew jest jednym z symboli Bożego Narodzenia, zwłaszcza w Ameryce Północnej, gdzie wykorzystuje się go często do przystrajania drzwi w formie stroików.

W Polsce uprawia się ostrokrzewy w formie krzewów dorastających zazwyczaj do 6 m wysokości. Wśród popularnych gatunków znajdziemy:  ostrokrzewy kolczaste np. ‘Alaska’, ‘Gold’, ‘Silver Queen’,  ostrokrzewy japońskie,  ostrokrzewy szerokolistne,  ostrokrzewy amerykańskie.

W maju i czerwcu krzewy te zakwitają na biało, a we wrześniu pojawiają się owoce utrzymujące się niekiedy nawet przez całą zimę. Pamiętaj, że jagody ostrokrzewu są silnie trujące i nawet zjedzenie kilku może skończyć się wizytą w szpitalu lub śmiercią, co jest ważne w przypadku ogrodów dostępnych dla małych dzieci. Aby ostrokrzew owocował, konieczne jest posadzenie egzemplarza męskiego i żeńskiego.

Ostrokrzewy – wymagania uprawowe i pielęgnacja

Krzew ten nie ma dużych wymagań, dzięki czemu jest łatwy w uprawie. Najlepsze dla niego będzie stanowisko osłonięte od wiatru, lekko zacienione, chociaż mocniej zacienione również mu nie zaszkodzi. Podłoże powinno być:  przepuszczalne,  kwaśne,  lekko wilgotne. Ostrokrzewy nie są całkowicie mrozoodporne, dlatego najlepiej chronić je za pomocą kopczyków z kompostu usypanych u podstawy pnia. Pielęgnacja ostrokrzewu ogranicza się do jego podlewania i przycinania. Podlewaj młode rośliny regularnie, ale umiarkowanie. Starsze egzemplarze radzą sobie nawet z dłuższymi suszami. Intensywne podlewanie wykonaj przed nadejściem zimy, a następnie ściółkuj, by zapobiec wysychaniu gleby. Jeśli chodzi o cięcie, ostrokrzewy znoszą bardzo dobrze nawet to intensywne, bez względu na porę roku. Wiosną można wykonać je w kwietniu, a później zaprzestać, by umożliwić pszczołom wizyty.

Ostrokrzewy – rozmnażanie i szkodniki

Jeżeli chcesz rozmnożyć ostrokrzewy w ogrodzie, możesz to zrobić poprzez nasiona lub sadzonki. Ten drugi sposób jest najłatwiejszy, ponieważ tzw. piętki ostrokrzewu szybko się ukorzeniają. Można przystąpić do tego na przełomie lata i jesieni, pobierając sadzonkę wysoką na około 20 cm i usuwając z niej dolne listki. Sadzonkę zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy do doniczki wypełnionej torfem i piaskiem w proporcji 1:1. Taką doniczkę przenosimy na zimę do chłodnego pomieszczenia i sadzimy wiosną do gruntu. Ostrokrzewy mogą zostać zaatakowane przez szkodniki, np.:

 Przylepnice – żerujące na krzewach, hamujące ich wzrost i szpecące liście tzw. rosą miodową.  Miniarki – wygryzające miąższ liści, powodujące ich plamistość. Ostrokrzewy mogą też chorować w wyniku ataku przez grzyby. Choroby grzybowe pojawiają się w przypadku nadmiaru wilgoci i powodują plamistość liści, a później ich opadanie.

Szkodniki i choroby grzybowe wymagają zastosowania insektycydów i fungicydów. Ostrokrzewom może również zaszkodzić nadmiar światła słonecznego, co skutkuje poparzeniem liści. Należy wtedy zapewnić im cień, delikatnie przesadzając. Odpowiednio pielęgnowane ostrokrzewy będą piękną ozdobą Twojego ogrodu przez cały rok, a zwłaszcza zimą. Źródła:  https://zielonyogrodek.pl/pielegnacja/uprawa-roslin/1129-uprawa-ostrokrzewu-w- ogrodzie  https://fajnyogrod.pl/porady/ostrokrzew-kolczasty-wymagania-uprawa-pielegnacja- choroby/  https://poradnikogrodniczy.pl/ostrokrzew-uprawa-rozmnazanie-choroby.php

Tagi: