Owoce pigwy – jak wyhodować?
Pigwa pospolita to popularne drzewko owoce, które jest dość łatwe w amatorskiej uprawie. Owoce pigwy mają wiele walorów odżywczych i można z nich stworzyć wiele przetworów. Sprawdź, jak wyhodować zdrowe plony.
Owoce pigwy: właściwości
Pigwa, jabłoń i grusza należą do tej samej rodziny roślin wieloletnich różowatych. Stąd też wzięło się popularne przekonanie, że pigwa pospolita to mieszaniec jabłoni i gruszy. Nie jest to potwierdzone, ale rzeczywiście owoce pigwy smakują jak skrzyżowanie jabłek i gruszek. Co ważne, te owoce nie nadają się do bezpośredniego spożycia. Są nie tylko twarde, ale ich smak jest zniechęcające – najczęściej są bardzo kwaskowate i wodniste. I nic dziwnego, skoro woda stanowi aż 83% składu tych owoców. Zawierają one także, oprócz białka, węglowodanów i tłuszczu, całe bogactwo składników odżywczych. Owoce pigwy zawierają więc minerały takie jak magnez, wapń, fosfor i żelazo. Dostarczają one także w naturalny sposób witamin, m.in. witaminę C oraz witaminy z grupy B. Jak wszystkie owoce roślin różowatych, owoce pigwy posiadają kwasy organiczne, karotenoidy i pektyny – tych ostatnich mają one największą zawartość ze wszystkich jadalnych owoców.
Domowe przetwory – owoce pigwy
Mimo że nie poleca się plonów pigwy pospolitej do spożycia bezpośredniego, to jej owoce świetnie nadają się jako podstawa domowych przetworów. Owoce pigwy smakują najlepiej jako dodatek do nalewek oraz syropów. Można z nich także stworzyć kompoty, konfitury oraz galaretki owocowe. Warto wówczas zmieszać te owoce z plonami innych roślin różowatych, czyli z jabłkami i gruszkami. Najlepiej jest zrobić to w równych proporcjach. Dzięki temu owoce pigwy dodadzą przetworom swoją naturalną kwaśność, a pozostałe owoce nadadzą słodycz oraz wyrazisty smak. Dzięki dużej zawartości pektyn w owocach pigwy, konfitury oraz kompoty będą posiadały zwięzłą teksturą. Pozwoli ona dłużej przechowywać domowe przetwory i ochroni je przed atakami pleśni lub innych bakterii.
Owoce pigwy: naturalne lekarstwo
Nie bez powodu pigwa pospolita staje się coraz popularniejszym drzewkiem w uprawie ogrodowej. Owoce pigwy, dzięki dużej zawartości minerałów oraz witamin, w naturalny sposób podnoszą odporność organizmu. Plony mogą także działać przeciwzapalnie. Pektyny, które tak licznie wchodzą w skład owoców, mają zdolność wiązania metali ciężkich w organizmie. Oznacza to, że biorą udział w usuwaniu ich z ciała człowieka. Owoce pigwy mają jeszcze kilka dobroczynnych działań: mogą wspomagać odchudzanie, regenerować wątrobę, wpływać na poziom cholesterolu we krwi oraz zapobiegać różnego rodzaju dolegliwościom układu trawiennego.
Owoce pigwy: hodowla w ogrodzie
Wywodząca się z Azji pigwa pospolita dobrze radzi sobie w naszym klimacie. Jej maksymalny wzrost to około 6 metrów. Nie jest trudna w uprawie – należy zapewnić jej regularne nawodnienie oraz nawozić ją środkami przeznaczonymi dla roślin różowatych. Na przełomie czerwca i lipca pojawiają się białe lub jasnoróżowe kwiaty. Roślina jest samopylna, więc niedługo po przekwitnięciu pojawiają się owocowe zalążki. Owoce pigwy pojawiają się najczęściej w październiku. Kształtem przypominają jabłka. Najczęściej są soczyście zielone. Po zerwaniu należy odczekać, aż zmienią kolor z zielonego na żółty. Dopiero po nabraniu charakterystycznego złocistego odcienia można owoce pigwy użyć do stworzenia nalewki lub konfitury.