Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Parapety z marmuru – charakterystyka, materiał, rodzaje
Weronika Dadok
Weronika Dadok 04.06.2021 02:00

Parapety z marmuru – charakterystyka, materiał, rodzaje

marmurowy parapet
pixbay/CJ

Dobrze wykonane parapety z marmuru mogą być ozdobą każdego wnętrza. Marmur prezentuje się niezwykle elegancko i jest dostępny w różnych wersjach kolorystycznych. Poza tym na parapecie możemy wyeksponować kwiaty czy inne, dekoracyjne przedmioty. Dowiedz się więcej na temat charakterystyki tego materiału i jakie kolory masz do wyboru.

Parapety z marmuru – charakterystyka materiału

Marmur jest surowcem naturalnym, który od wieków jest powszechnie wykorzystywany w budownictwie. Również dzisiaj jest chętnie wykorzystywany przy budowie nowoczesnych domów czy mieszkań. Tworzy się z niego kominki, blaty kuchenne posadzki oraz parapety. Posiada różne wersje kolorystyczne, charakteryzujące się przepięknymi przebarwieniami. Wśród dostępnych kolorów możemy spotkać marmur biały, lekko zielonkawy, szary z odcieniami niebieskiego, brązowy czy czerwony. Każdy z nich prezentuje się niezwykle efektownie. Poza szeroką gamą kolorystyczną, materiał ten charakteryzuje się twardością oraz wytrzymałością na wszelkie uszkodzenia mechaniczne czy uderzenia. Dość łatwo się go poleruje, natomiast jest mocno nasiąkliwy. Jeżeli zostanie oblany jakimś kolorowym płynem, to mogą na nim pozostać przebarwienia, które bardzo ciężko będzie usunąć. Ponadto wymaga regularnej impregnacji. Zabieg ten nie tylko korzystnie wpływa na jego wygląd, ale również zapobiega wchłanianiu się wody oraz wilgoci.

Parapety z marmuru – dostępna kolorystyka i rodzaje marmuru

Marmur to materiał, który jest dostępny w naszym kraju, ale bardzo często sprowadza się go również z zagranicy. W zależności od pochodzenia oraz składu mineralnego, może się różnić kolorem oraz przebarwieniami. Np. w Sudetach wydobywa się marmur biały i zielony, a z obszarów ziemi nyskiej pochodzi marmur szary z odcieniami niebieskiego. Jeżeli chodzi o surowce sprowadzane z zagranicy, to powszechnie uważa się, że zdecydowanie najlepsze są marmury włoskie, o białej barwie. Marmury są sprowadzane również z terenów Sardynii i mają białe, szare, beżowe czy ciemno brązowe zabarwienie. Wydobywa się je także w Hiszpanii, Grecji, Macedonii, Turcji, Egipcie oraz w Indiach.

Z tego ostatniego kraju sprowadza się marmury w kolorze zielonym, brązowym czy złotym. Poza odmienną kolorystyką i miejscem pochodzenia, wyróżniamy kilka rodzajów marmuru, m. in.:

- marmur dolomitowy (jego bazę stanowią dolomity), - marmur kalcytowy (jego bazę stanowi kalcyt), - marmur wapienny (z domieszkami, które wpływają na ostateczny kolor wydobywanego surowca). Poza tym na rynku jest też dostępny sztuczny marmur, zwany aglomarmurem. Składa się on z odłamków marmuru zatopionych w żywicy epoksydowej. Jest bardziej odporny na wilgoć i dostępny w dużo bardziej zróżnicowanej kolorystyce, natomiast wyglądem przypomina naturalny marmur.

Parapety z marmuru – rodzaje parapetów

Parapety z marmuru różnią się od siebie przede wszystkim ze względu na miejsce, w którym są zamontowane. Dlatego możemy wyróżnić: - parapety wewnętrzne (najbardziej popularne, łatwiej je zabezpieczyć przed wilgocią czy nadmiarem wody, jeżeli są odpowiednio zaimpregnowane, to można je zamontować także w pomieszczeniach, które są narażone na wyższy stopień wilgotności, np. kuchnie czy łazienki), - parapety zewnętrzne (zdecydowanie rzadziej stosowane, szczególnie dlatego, że są narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, zazwyczaj są montowane w dobrze zabezpieczonych i osłoniętych miejscach). Parapety z marmuru – dostępność i zastosowanie Marmur jest powszechnie dostępny w wielu firmach kamieniarskich. Jeżeli zależy nam na konkretnym typie czy kolorystyce, warto poszukać firmy, która sprowadza kamień z innej części świata. Ponadto parapety są dostępne w różnych wymiarach, możemy je dobrać do naszych indywidualnych potrzeb i wymiarów w danym pomieszczeniu. Niestety jest to dość drogi materiał, a szczególnie niektóre egzemplarze sprowadzane z zagranicy. Ich koszt może wynieść nawet około 1000 zł za 1 m2. Zazwyczaj sprzedawane materiały są już odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i gotowe do montażu w domu.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10