DomekIOgrodek.pl
Parownica do ubrań

Pixabay/Pexels

Parownica do ubrań: cena, zalety i wady

27 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Czy parownica do ubrań to przydatny na co dzień domowy sprzęt? Czy warto zainwestować w parownicę i przestać używać tradycyjnego żelazka? Ile kosztuje steamer? Wszystkie odpowiedzi poznasz z naszego poradnika.


Parownica do ubrań: codzienne zastosowanie


Co to jest parownica do ubrań? Jak sama nazwa może wskazywać, jest to urządzenie, które używa pary. Za jej pomocą można wyprasować odzież. Parownica posiada także dodatkowe zastosowanie: gorąca para to bardzo dobry środek dezynfekujący. Steamerem możesz więc odkazić powierzchnie sprzętów codziennego użytku, na przykład mebli z dodatkiem tkanin lub z obiciami – kanapy, fotele, krzesła itd. Warto dezynfekować parą także inne materiały, czyli pościel, pledy, koce i poduszki. Para szybko usuwa roztocza, bakterie i wirusy. Wysoka temperatura pary, która waha się od 60 do 100oC, jest gwarantem dobrej dezynfekcji materiałowych sprzętów codziennego użytku, na których mogą osadzać się zanieczyszczenia. Parownica do ubrań to jednak przede wszystkim sprzęt używany do szybkiego wygładzenia i wyprasowania odzieży. Dlaczego warto zainwestować w tego typu urządzenie? Przede wszystkim podstawową różnicą jest to, że parownica nie może przypalić żadnego typu materiału. Nawet jeśli para jest bardzo gorąca, to nie może pozostawić śladów przypalenia lub przegrzania. W praktyce więc każdy materiał może zostać wyprasowany za pomocą parownicy, nawet delikatny jedwab lub podatna na higroskopijność bawełna. Warto wziąć pod uwagę, że parownica do ubrań nie tylko wygładzi każdą tkaninę, ale także zdezynfekuje ją. Oznacza to, że nie tylko ubrania będą wspaniale się prezentować, ale zostaną z nich usunięte roztocza oraz nieprzyjemne zapachy. 


Żelazko a parownica do ubrań


Czy parownica do ubrań może zastąpić żelazko? Oczywiście! Jest jednak pewien haczyk. Steamer jest uważany za wygodny sprzęt, który znacznie ułatwia prasowanie. Część osób uważa wręcz, że dzięki parownicy polubiło prasowanie i ta czynność trwa znacznie szybciej. Jest to oczywiście prawda – parownica skraca czas pracy i jest wygodna w użytkowaniu. Jednak jeśli na co dzień prasujesz dużą ilość odzieży, to żelazko sprawdzi się lepiej. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o pozycję, w której się prasuje, a także kwestię zużycia prądu i wody. Parownica pobiera nieco więcej energii oraz potrzebuje dużej ilość wody destylowanej do pracy. Natomiast żelazko jest zasilane jedynie prądem oraz rzadko używa się wody, a nawet jeśli, to wystarczy „zwykła” woda niefiltrowana lub nieprzegotowana. Parownica do ubrań wymusza na użytkowniku pozycję stojącą i częste schylanie i nachylanie się, szczególnie jeśli chodzi o prasowanie koszul lub sukienek. Nie jest to wadą, jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do tego typu ruchu oraz jeśli prasowanie nie trwa dłużej niż kilkadziesiąt minut. Jednak jeśli praca trwa dość długo i trzeba wyprasować wiele sztuk odzieży, lepiej sprawdzi się zwykłe żelazko. Nowoczesne żelazka posiadają specjalną opcję nadmuchu pary – dzięki temu ubrania szybciej się wygładzają i także zostają zdezynfekowane pod wpływem wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności.


Parownica do ubrań: rodzaje


Parownica do ubrań ma kilka rodzajów, jak każdy nowoczesny sprzęt. Każde urządzenie ma mniej więcej tę samą budowę – jest komora na wodę, grzałka oraz główka prasująca, do której są wymienne końcówki. Najlepiej znany rodzaj steamera to parownica stojąca. Jest to najpopularniejszy typ, ponieważ posiadają dość sporą komorę na wodę oraz są wyposażone w specjalną konstrukcję, na której zawiesza się ubrania przeznaczone do wyprasowania. Większa ilość wody pozwala na dłuższą pracę bez przerwy, a dodatkowa konstrukcja do powieszenia odzieży ułatwia pracę. Parownica do ubrań tego typu jest popularnie uznawana za pionową deskę do prasowania. Inny rodzaj tego sprzętu to parownica ręczna. Do pewnego momentu był to w praktyce podstawowy model steamera. Charakteryzuje się niewielkim rozmiarem i jest doskonałym sprzętem, kiedy potrzebujemy szybko wygładzić fragment ubrania lub przeprasować odzież na wyjeździe. Mały rozmiar oraz możliwość szybkiego rozmontowania i zmontowania sprzętu sprawiają, że ręczny steamer został popularnym urządzeniem do zabierania na wakacje oraz podróże służbowe. Ostatni rodzaj parownicy to urządzenie wyposażone w zewnętrzny zbiornik. Jest to po prostu parownica do ubrań ręczna, ale zbiornik na wodę jest połączony z grzałką i główką za pomocą długiego kabla. Dzięki temu ciężki pojemnik może zostać odstawiony na szafkę, a w ręce trzyma się jedynie lekką główkę wydzielającą gorącą parę wodną. 


Parownica do ubrań: zalety i wady 


Parownica do ubrań ma kilka zalet, o których już wspomnieliśmy wcześniej. Przede wszystkim podstawowym atutem jest łatwość użytkowania. Dzięki steamerowi prasowanie staje się o wiele przyjemniejszą czynnością. Ubrania nie mogą zostać zniszczone – para wodna nie jest w stanie uszkodzić, przypalić lub pobrudzić nawet najbardziej wymagającej tkaniny. Kolejna zaleta to możliwość wygładzenia nawet najbardziej niedostępnych fragmentów ubrania. Oczywiście wielkim atutem w dzisiejszych czasach jest możliwość dezynfekcji odzieży, czyli pozbycie się niechcianych bakterii, wirusów, zanieczyszczeń oraz brzydkich zapachów. Parownica do ubrań może być używana nie tylko do odkażania odzieży, ale także innych tkanin i materiałów codziennego użytku – obić foteli i kanap, koców, pledów, pościeli czy ręczników. Czy ten nowoczesny sprzęt ma w ogóle jakieś wady? Niestety tak. Specjaliści niechętnie przyznają, że parownica mimo swojej innowacyjności i funkcjonalności może mieć nieco mniejszą skuteczność niż żelazko. Szczególnie może gorzej działać na grubsze tkaniny, jak na przykład wełna czy dżins. Nie zmienia to faktu, że parownica do ubrań skutecznie zdezynfekuje wszystkie odzież, nawet jeśli nie wygładzi jej tak sprawnie, jak tradycyjne żelazko. Wadą może kwestia konieczności używania wody destylowanej, a także ewentualny problem z nauką używania parownicy. Należy odpowiednio trzymać główkę wydzielającą parę, a także uważać na oparzenia w trakcie trzymania prasowanych ubrań.


Ile kosztuje parownica do ubrań?


Ręczna parownica do ubrań to koszt około 200-300 złotych. Jednak tego typu sprzęt nie może zastąpić żelazka, jest raczej urządzeniem dodatkowym, które sprawdzi się do szybkiego wygładzenia odzieży przed porannym wyjściem z domu lub w trakcie wyjazdu służbowego. Steamer, który z powodzeniem zastępuje żelazko, to parownica stojąca. Koszt tego typu urządzenia rozpoczyna się od 500 złotych. Zazwyczaj pojemność pojemnika na wodę wynosi około 1,5-2 litry i parownica jest wyposażona w specjalną konstrukcję, na której wiesza się ubrania do wyprasowania. Parownica do ubrań stojąca to inwestycja w sprzęt na lata – przy dobrym użytkowaniu steamer tego typu działa nawet kilkanaście lat. Warto wziąć pod uwagę, że w przeciwieństwie do żelazka, parownica stojąca potrzebuje nieco więcej miejsca do przechowywania. Najlepiej nieużywaną chować w garderobie lub w szafie, przykrytą specjalnym pokrowcem.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Obraz

Inspiracje

Kultowy obraz. Dawniej wisiał na ścianach w co drugim polskim domu

Czytaj więcej >
Słomiana mata

Inspiracje

Mieliście podobną słomianą matę? Miała niesamowite zastosowania

Czytaj więcej >
Drożdże

Inspiracje

Nawóz z drożdży. Cudownie sprawdzi się w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >

Inspiracje

Jak palić w kominku? Ekspercki poradnik

Czytaj więcej >

Inspiracje

Najlepsze kwiaty doniczkowe do łazienki

Czytaj więcej >

Inspiracje

Martyna Wojciechowska pokazała zdjęcie z salonu. Jeden mebel zachwycił fanów, wiemy gdzie go kupiła

Czytaj więcej >