DomekIOgrodek.pl
Pelargonia

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Pexels

Pelargonia bluszczolistna – idealne kwiatki na balkon

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Pelargonia bluszczolistna jest jedną z najczęściej kupowanych roślin na balkony. Jest odporna na niepogodę i obficie kwitnie. Do tego jest dostępna w wielu kolorach. Czym się wyróżnia i dlaczego warto zasadzić ją na swoim balkonie?

Pelargonia bluszczolistna pochodzi z samego południa Afryki. Gatunek powstał wskutek skrzyżowania różnych rodzajów pelargonii. Jest nazywana również pelargonią zwisającą. Kwiaty rosną na zwisających i płożących łodygach, które łatwo się rozgałęziają. Dorastają do około 1,5 metra długości. Jak wskazuje nazwa, liście tego gatunku są nieco podobne do bluszczu. Roślina jest powszechnie uprawiana w Polsce, szczególnie na balkonach.

Pelargonia bluszczolistna – co warto wiedzieć?

Czym charakteryzuje się roślina? Przede wszystkim jest dobrym materiałem na kwiat doniczkowy dla osób, które często zapominają o podlewaniu. Pelargonia bluszczolistna bowiem jest bardzo odporna na suszę. Oprócz przesuszenia dobrze znosi także różne, w tym niekorzystne warunki atmosferyczne. Kwiaty kwitną obficie i długo – pojawiają się na pędach wiosną i przekwitają dopiero jesienią (utrzymują się nawet do pierwszych przymrozków). Roślina ma małe wymagania co do uprawy, dlatego uchodzi za łatwy przypadek, z którym poradzi sobie każdy.

O czym pamiętać przy uprawie?

Roślina jest ciepłolubna i lubi rosnąć na słońcu. Warto o tym pamiętać przy wyborze stanowiska. Idealnie nadaje się na balkony usytuowane w stronę południa. Jeśli jednak mamy balkon w innej części, mimo wszystko donica powinna jak najwięcej czasu spędzać na słońcu. Co ważne, po zakupie sadzonki, wysadzamy ją na zewnątrz dopiero w okolicy połowy maja, ponieważ nie ma już wtedy niebezpieczeństwa pojawienia się przymrozków. Sadzenie warto przeprowadzić przy użyciu specjalnego podłoża dla pelargonii (lub roślin balkonowych), dostępnego w sklepach ogrodniczych. Powinno się zapewnić korzeniom swobodny rozrost, dlatego sadzonkę sadzimy w większych donicach. Jeśli wybierzemy skrzynkę, na 25 centymetrów długości sadzimy jedną roślinę. Odstępy z czasem wypełnią się i zagęszczą.

Pelargonia bluszczolistna – jak podlewać i nawozić?

Roślina dobrze toleruje czasowe przesuszenie, w przeciwieństwie do przelania. Donica powinna mieć otwory do odprowadzania nadmiaru wody. W upalne dni lata warto podlewać ją rano lub wieczorem. Nawożenie może wspomóc rozrost kwiatów. Natomiast nadmiar spowoduje słabsze kwitnienie i zagęszczanie się zielonych liści. Na rynku są specjalne nawozy dla roślin kwitnących lub balkonowych. Nie należy jednak przekraczać zalecanej przez producenta dawki i pilnować terminów podawania. Nawóz do pelargonii bluszczolistnej powinien mieć dużą zawartość potasu.

Pelargonia bluszczolistna w zimie

Skoro roślina jest ciepłolubna, to co z nią zrobić w zimę? Pelargonia bluszczolistna jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Można jednak ją przetrzymać do następnego roku, jednak kwitnienie nie będzie już tak obfite. Donicę trzeba przenieść do pomieszczenia o dodatniej temperaturze (5-8°C). Przed zimą należy przyciąć pędy. W styczniu powinno się przenieść donicę do cieplejszego pomieszczenia. Wówczas roślina wypuści nowe pędy i można później pobrać z niej sadzonki. Pęd z liściem zanurza się w ukorzeniaczu (specjalna mieszanka), a następnie umieszcza w pojemniku z podłożem. Pamiętamy przy tym o podlewaniu. Ukorzenione sadzonki można wystawić na balkon dopiero późną wiosną. Powtarzanie tego zabiegu zapewni nam wieloletnią uprawę pelargonii na balkonie.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >