Pelargonia bluszczolistna – idealne kwiatki na balkon
Pelargonia bluszczolistna pochodzi z samego południa Afryki. Gatunek powstał wskutek skrzyżowania różnych rodzajów pelargonii. Jest nazywana również pelargonią zwisającą. Kwiaty rosną na zwisających i płożących łodygach, które łatwo się rozgałęziają. Dorastają do około 1,5 metra długości. Jak wskazuje nazwa, liście tego gatunku są nieco podobne do bluszczu. Roślina jest powszechnie uprawiana w Polsce, szczególnie na balkonach.
Pelargonia bluszczolistna – co warto wiedzieć?
Czym charakteryzuje się roślina? Przede wszystkim jest dobrym materiałem na kwiat doniczkowy dla osób, które często zapominają o podlewaniu. Pelargonia bluszczolistna bowiem jest bardzo odporna na suszę. Oprócz przesuszenia dobrze znosi także różne, w tym niekorzystne warunki atmosferyczne. Kwiaty kwitną obficie i długo – pojawiają się na pędach wiosną i przekwitają dopiero jesienią (utrzymują się nawet do pierwszych przymrozków). Roślina ma małe wymagania co do uprawy, dlatego uchodzi za łatwy przypadek, z którym poradzi sobie każdy.
O czym pamiętać przy uprawie?
Roślina jest ciepłolubna i lubi rosnąć na słońcu. Warto o tym pamiętać przy wyborze stanowiska. Idealnie nadaje się na balkony usytuowane w stronę południa. Jeśli jednak mamy balkon w innej części, mimo wszystko donica powinna jak najwięcej czasu spędzać na słońcu. Co ważne, po zakupie sadzonki, wysadzamy ją na zewnątrz dopiero w okolicy połowy maja, ponieważ nie ma już wtedy niebezpieczeństwa pojawienia się przymrozków. Sadzenie warto przeprowadzić przy użyciu specjalnego podłoża dla pelargonii (lub roślin balkonowych), dostępnego w sklepach ogrodniczych. Powinno się zapewnić korzeniom swobodny rozrost, dlatego sadzonkę sadzimy w większych donicach. Jeśli wybierzemy skrzynkę, na 25 centymetrów długości sadzimy jedną roślinę. Odstępy z czasem wypełnią się i zagęszczą.
Pelargonia bluszczolistna – jak podlewać i nawozić?
Roślina dobrze toleruje czasowe przesuszenie, w przeciwieństwie do przelania. Donica powinna mieć otwory do odprowadzania nadmiaru wody. W upalne dni lata warto podlewać ją rano lub wieczorem. Nawożenie może wspomóc rozrost kwiatów. Natomiast nadmiar spowoduje słabsze kwitnienie i zagęszczanie się zielonych liści. Na rynku są specjalne nawozy dla roślin kwitnących lub balkonowych. Nie należy jednak przekraczać zalecanej przez producenta dawki i pilnować terminów podawania. Nawóz do pelargonii bluszczolistnej powinien mieć dużą zawartość potasu.
Pelargonia bluszczolistna w zimie
Skoro roślina jest ciepłolubna, to co z nią zrobić w zimę? Pelargonia bluszczolistna jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Można jednak ją przetrzymać do następnego roku, jednak kwitnienie nie będzie już tak obfite. Donicę trzeba przenieść do pomieszczenia o dodatniej temperaturze (5-8°C). Przed zimą należy przyciąć pędy. W styczniu powinno się przenieść donicę do cieplejszego pomieszczenia. Wówczas roślina wypuści nowe pędy i można później pobrać z niej sadzonki. Pęd z liściem zanurza się w ukorzeniaczu (specjalna mieszanka), a następnie umieszcza w pojemniku z podłożem. Pamiętamy przy tym o podlewaniu. Ukorzenione sadzonki można wystawić na balkon dopiero późną wiosną. Powtarzanie tego zabiegu zapewni nam wieloletnią uprawę pelargonii na balkonie.