DomekIOgrodek.pl
Peperomia

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/leoleobobeo

Peperomia – doniczkowy "must have"

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Peperomia, zwana pieprzówką, to roślina bardzo chętnie uprawiana w doniczkach na parapetach. Do jej niewątpliwych walorów można zaliczyć ozdobne liście, które różnią się wyglądem w zależności od odmiany. Sprawdź, jak uprawiać peperomię w mieszkaniu.

Peperomia – charakterystyka i odmiany

Peperomia należy do rodziny pieprzowatych i przynależy do niej nawet 1000 gatunków: roślin zielnych, bylin, pnączy, sukulentów i krzewów. Jej środowisko naturalne to Ameryka Południowa i Środkowa, natomiast w Polsce uprawia się ją jako roślinę doniczkową, zazwyczaj w poniższych gatunkach:Peperomia srebrzysta – dorastająca do około 20 cm wysokości. Ma gładkie, owalne i mięsiste liście ze srebrnymi paskami i czerwonymi ogonkami;Peperomia kędzierzawa – osiągająca 15 cm wysokości. Ma pomarszczone, ciemnozielone liście i białe, przypominające wąsy kwiaty;Peperomia tępolistna – dorastająca do 30 cm wysokości. Ma szerokie, owalne liście w kolorze jasnej zieleni;Peperomia magnoliolistna – podobna do odmiany tępolistnej, różniąca się od niej większą liczbą liści i wyprostowanym pokrojem. W obrębie tego gatunku spotkamy również ciekawą odmianę ‘Green and Gold’ o liściach złotawych na środku.

Peperomia – jak ją uprawiać i pielęgnować?

Posadź peperomię w podłożu lekkim, bogatym w składniki odżywcze, o odczynie pH 5,7-6,8. Może to być np. ziemia kompostowa połączona z ziemią ogrodową i torfem.Peperomia pochodzi z niskiego piętra lasów tropikalnych, gdzie ma do dyspozycji niewiele światła słonecznego. Postaraj się zapewnić jej podobne warunki w mieszkaniu, stawiając doniczkę w miejscu z rozproszonym światłem – brak światła wpłynąłby negatywnie na kolory peperomii i rozwój liści.Optymalna temperatura dla peperomii w okresie wzrostu to około 20°C, natomiast zimą to około 16°C. Zależy to jednak od gatunku, niektóre peperomie, np. srebrzysta, są bardziej ciepłolubne od pozostałych.Peperomia ma tendencję do gnicia korzeni i podstawy pędów, łatwo ją przelać – podlewaj ją rzadko (do podstawki) i w zależności od pory roku. Zimą wystarczy raz na 3 tygodnie, latem raz na tydzień. Używaj w tym celu filtrowanej wody w temperaturze pokojowej.Wiosną i latem raz na 2 tygodnie zasil peperomię płynnym nawozem przeznaczonym do roślin doniczkowych.Zimą nie umieszczaj peperomii w pobliżu kaloryfera. Ze względu na umiłowanie przez peperomię wilgoci, możesz postawić doniczkę w kuchni a dodatkowo ustaw obok niej miseczkę z wodą, która będzie parować i zapobiegać zbyt suchemu powietrzu.Możesz również ustawić doniczkę na podstawce z warstwą keramzytową, co pozwoli na parowanie wody bez zalewania rośliny.

Peperomia – choroby i szkodniki

Nigdy nie spryskuj peperomii w celu nawilżenia jej – to prosta droga do rozwoju chorób grzybowych, np. plamistości liści. Choroba ta objawia się brązowieniem liści i ich zasychaniem. Porażone w ten sposób części rośliny musisz usunąć i zastosować najlepiej biopreparaty na choroby grzybowe.Roślinę wyjmij również z doniczki i przyjrzyj się jej korzeniom, czy nie mają one zmian gnilnych – jeśli tak, konieczne będzie przesadzenie peperomii do nowej doniczki ze świeżym podłożem. Przesadzoną roślinę podlewaj rzadziej i dbaj o właściwą temperaturę. Nie kładź doniczki na podłogę.Może się również zdarzyć, że Twoją peperomię zaatakują szkodniki, np. misecznik cytrusowiec. Rozpoznasz go po charakterystycznych larwach – czerwonych, owalnych, bytujących zazwyczaj na spodach liści. W trakcie żerowania miseczniki cytrusowe wytwarzają spadź, która następnie zostaje zakażona przez pleśń powodującą ograniczenie fotosyntezy rośliny i jej obumieranie.Pomocne w walce z tymi szkodnikami są specjalne pałeczki owadobójcze umieszczane w podłożu lub opryski preparatami naturalnymi, dostępnymi w każdym dobrym sklepie ogrodniczym.

Jeśli peperomia będzie miała zbyt ciemno, jej łodygi staną się wiotkie, wydłużone, a liście nie będą osiągać docelowych rozmiarów. Dzieje się tak często jesienią i zimą, kiedy dostęp do światła naturalnego jest ograniczony.Jeśli jednak zapewnisz peperomii odpowiednie warunki do wzrostu, nie powinna ona zostać zaatakowana przez choroby ani szkodniki.

Źródła:https://poradnikogrodniczy.pl/peperomia.phphttps://muratordom.pl/ogrod/rosliny/peperomia-gatunki-do-uprawy-w-doniczkach-jak-pielegnowac-peperomie-aa-XTB9-T3dY-RRAS.htmlhttps://hgtv.pl/inspiracje,3742,n/peperomia-uprawa-odmiany-i-pielegnacja-kwiatu-doniczkowego-w-domu,306357,1.html

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >