Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Pianobeton – właściwości, produkcja i zastosowanie
Weronika Dadok
Weronika Dadok 26.05.2021 02:00

Pianobeton – właściwości, produkcja i zastosowanie

Pianobeton
Screen z Youtube/ Robert Wojciechowski

Pianobeton to beton komórkowy w postaci płynnej, materiał sprawdzony i powszechnie stosowany w pracach budowlanych, posiadający dobre właściwości konstrukcyjne i dużą uniwersalność. Dowiedz się więcej na temat jego produkcji i jakie ma zastosowanie.

Pianobeton – jego właściwości

Pianobeton jest betonem komórkowym z mechanicznie przygotowaną pianą, z pęcherzykami powietrza, które wypełniają wszystkie nierówności i pozwalają na łączenie z innymi materiałami. Wytwarzany jest z wody, cementu, środka pianotwórczego oraz piasku, pyłów i popiołów, które spełniają role wypełniaczy. Jest to beton komórkowy w postaci płynnej wykorzystywany przede wszystkim na dużych budowach, ale również do indywidualnych prac budowlanych. To jeden z najbardziej popularnych betonów komórkowych ze względu na jego właściwości:

- posiada cechy izolacyjne, zwłaszcza dobrą izolacyjność termiczną, pomaga w oszczędzaniu energii, - jest niepalny, cechuje go najwyższa klasa ognioodporności, - charakteryzuje go duża izolacyjność akustyczna, - jest mrozoodporny i odporny na wilgoć, - jest lżejszy od betonu, dzięki mniejszej masie powoduje odciążenie budynku, - posiada wysoką wytrzymałość na ściskanie, - jego konsystencja jest płynna, co umożliwia łatwe i szybkie wyrównywanie masy i dużą szczelność oraz umożliwia łatwą i szybką budowę, - może byś podawany pod ciśnieniem, - minimalna temperatura otoczenia do wylewania wynosi 5 stopni C, - jest samopoziomujący, - posiada płynną konsystencję przez około 2 godziny, co powoduje łatwość układania, - brak konieczności dylatacji i wykonywania zbrojenia, - charakteryzuje go krótki czas wiązania i schnięcia (od 24 do 72 godzin). Należy pamiętać, że dodając mniej piany, uzyskuje się materiał bardzo wytrwały, ale o mniejszych właściwościach termoizolacyjnych. Przy wykorzystywaniu większej ilości piany, jest lżejszy, ale o mniejszej twardości. Im mniejsza gęstość mieszanki, tym więcej znajduje się w niej piany. Jego odpowiednią konsystencję zapewnia woda i pęcherzyki powietrza. Jest on bardziej płynny niż zwykły beton, dzięki temu nie musi być zagęszczany i jest samopoziomujący. Czas wiązania zależy m.in. od gęstości składników a także warunków zewnętrznych.

Pianobeton – produkcja

Pianobeton powstaje w wyniku połączenia zaprawy cementowej z pianą techniczną. Może być wytwarzany w urządzeniu specjalnie do tego przygotowanym, pompująco-sprężającym, bezpośrednio na placu budowy (np. w agregacie lub betonowozie). Następnie jest podawany odpowiednimi wężami na konkretne elementy budowy. Jest także produkowany w wytwórniach betonu i przewożony bezpośrednio na budowę, gotowy do użycia, Każda jego produkcja podlega kontroli jakościowej, która gwarantuje odpowiednią jakość wyrobu.

Pianobeton – zastosowanie

Pianobeton stosowany jest jako materiał konstrukcyjno-izolacyjny i wypełniający. Może być stosowany w zabudowie jednorodzinnej, np. jako podkład pod posadzkę ze względu na jego właściwości izolacyjne, zastępując wełnę mineralną czy styropian. Jest on wykorzystywany także do remontów i rekonstrukcji, a także jako wzmocnienie stropów o obniżonej nośności ze względu na jego lekkość. Może być również stosowany na balkonach czy tarasach, pozwala uformować spadki oraz przy docieplaniu płaskich dachów. Pianobetony używane są też do wypełniania zbiorników, wykopów, przestrzeni między rurami i innych instalacji, chronią je przed uszkodzeniem, a także jako podkład pod zewnętrzne nawierzchnie, jak parkingi czy chodniki, a także jako fundament na podłożach torfowych lub podmokłych.

Ze względu na swoją lekkość, może być również stosowany jako wypełniacz przestrzeni pomiędzy belkami stropowymi wykonanymi z drewna, jest bowiem ognioodporny. To materiał posiadający dobre właściwości konstrukcyjne i termoizolacyjne oraz dużą uniwersalność. Może być używany od razu, jest dowożony na miejsce, zużywa się go tyle, ile potrzeba, bez opłaty za nadwyżkę. Jego zaletą jest również cena, jego zastosowanie pozwala obniżyć koszty i skrócić czas robót, zachowując przy tym wszystkie standardy bezpieczeństwa.

Tagi: