DomekIOgrodek.pl
Pięciorniki

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/_Alicja_

Pięciorniki – najpiękniejsze odmiany do ogrodu

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Dekoracyjne kwiaty i mnogość barw sprawiają, że pięciorniki krzewiaste są chętnie uprawianymi roślinami ozdobnymi. Są przy tym łatwe w pielęgnacji i wybaczają błędy uprawowe. Sprawdź, jak hodować pięciorniki w ogrodzie.

Pięciorniki – charakterystyka i odmiany

Pięciorniki to rośliny z rodziny różowatych. Wśród nich wyodrębnić można nawet 500 gatunków występujących głównie na półkuli północnej, w klimacie umiarkowanym.W Polsce w środowisku naturalnym można spotkać 30 gatunków w stanie dzikim oraz wiele gatunków uprawianych jako rośliny ozdobne.Wśród nich dużą popularnością cieszą się odmiany o różnych kolorach:Pięciorniki żółte, np. Goldstar, Goldfinger, Klondike, Yellow Bird, Sommerflor;Pięciorniki białe, np. Abbotswood, Manchu, Tilford Cream;Pięciorniki pomarańczowe, np. Hopley’s Orange, Anette, Daydawn;Pięciorniki różowe, np. Blink, Pink Beauty.

Pięciorniki to krzewy liściaste łatwe w uprawie i długo kwitnące. Są niskie (około 1 m), ale ich pokrój jest zwarty i szerszy (około 1,5 m). Świetnie sprawdzają się jako ozdoba skalniaków i rabat, mogą być sadzone na żywopłoty. Dobrze komponują się z roślinami o kontrastujących barwach, np. niebieskimi lub fioletowymi, jak również z roślinami iglastymi.

Jak sadzić i pielęgnować pięciorniki

Pięciorniki lubią światło, dzięki któremu pięknie kwitną, dlatego wybierz im stanowisko słoneczne. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku odmian o żółtych i białych kwiatach. Zacienione stanowisko sprawdzi się w przypadku odmian czerwonych.Gleba dla pięciornika powinna być lekka, przepuszczalna, piaszczysta, o pH 5-7. Roślina ta nie lubi ani nadmiernej wilgoci, ani długich okresów suszy.Pięciorniki sadź w zależności od tego, czy masz sadzonki w doniczce czy bez. Te z doniczki możesz sadzić niemal przez cały rok (są odporne również na mróz), natomiast te kupione bez doniczki – od września do kwietnia.Przed posadzeniem pięciornika spulchnij glebę. Sadź około 5 egzemplarzy na metr kwadratowy i podlej sadzonki bezpośrednio po sadzeniu. Pamiętaj również o późniejszym regularnym podlewaniu, by bryła korzeniowa nie wyschła.Pięciorniki zakwitają szybko, często już w tym samym roku.Wśród zabiegów pielęgnacyjnych ważne jest przycinanie pięciorników, by zapewnić im dłuższe kwitnienie i bardziej zwartą formę.

Jak rozmnażać pięciorniki

Przez wysiew nasion w doniczkach z wilgotnym substratem. Uzyskane w ten sposób siewki przezimuj w domu i wysadź na miejsce docelowe wiosną.Przez ukorzenianie sadzonek pędowych, uciętych wiosną lub latem. Wybierz zdrowe pędy, usuń liście, skróć do około 10 cm długości i włóż w ziemię. Kiedy wypuszczą korzenie, przesadź na miejsce docelowe.Przez podział bryły korzeniowej na części i posadzenie ich osobno. Dziel bryłę w ten sposób, by każda część była dobrze ukorzeniona.

Czy pięciorniki chorują?

Na szczęście pięciorniki nie są lubiane przez szkodniki. Mogą one zostać zaatakowane jedynie przez choroby grzybowe, w wyniku błędów w uprawie: źle dobranego stanowiska z niedoborem światła słonecznego i nadmiernego podlewania.Wśród chorób grzybowych mogą pojawić się:Plamistość liściNajczęściej występująca choroba grzybowa wśród ozdobnych roślin ogrodowych. Objawia się okrągłymi plamami na liściach w kolorze brązowym lub bordowym oraz widocznymi często owocnikami grzybów. Z biegiem czasu plamy łączą się, a liście ulegają nekrozie (zamierają). Porażone i obumarłe liście usuwaj, by choroba nie przeniosła się na pozostałe rośliny. Konieczne będzie również zastosowanie oprysku grzybobójczego.Szara pleśńObjawia się specyficznym szarym nalotem na różnych częściach rośliny, a jej zarodniki z łatwością przenoszą się na inne okazy. Zainfekowana w ten sposób roślina zaczyna gnić i zamierać. Ważna jest szybka reakcja i usuwanie porażonych części roślin, jak również zastosowanie naturalnych oprysków.

Jeśli zapewnisz pięciornikom odpowiednie warunki uprawy i poświęcisz im nieco czasu, nie powinny chorować. Ważna jest profilaktyka i regularne doglądanie roślin.

Źródła:https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/krzewy/9365-pieciornik-krzewiastyhttps://niepodlewam.pl/pieciornik-krzewiasty-uprawa-odpornosc-ciecie/https://twojogrodek.pl/Pieciornik-krzewiasty-sadzenie-uprawa-ciecie-odmiany-rozmnazanie

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >