Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Piękne wrzosy w ogrodzie – jak zachować je na dłużej?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 07.05.2021 02:00

Piękne wrzosy w ogrodzie – jak zachować je na dłużej?

Wrzosy
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Goi

Wrzosy to wieloletnie rośliny doskonale znane w Polsce. Uważane są za gatunek pospolity, powszechnie występujący. Są często uprawiane jako rośliny ozdobne. Nic w tym dziwnego, ponieważ mają swój nieodparty urok. Wrzosy to krzewinki dorastające najczęściej do maksymalnie pół metra wysokości. Wyrastają ze zdrewniałych pędów. Mają cienkie łodygi otoczone drobnymi listkami. W trakcie kwitnienia tworzą malutkie pąki. Kwitną na różne kolory, choć najpopularniejszym i najbardziej rozpoznawalnym jest fioletowy - wrzosowy. Kwitną także na różowo, czerwono i biało. Również liście występują w różnych barwach i potrafią zmieniać kolor w zależności od pory roku. Możemy spotkać odmiany o liściach żółtych, pomarańczowych, szarych, czy srebrzystoszarych. Często te kolorowe odmiany zmieniają barwy na zimę, wówczas stają się czerwone, brązowe lub rude. Wiosną wracają do swojej poprzedniej barwy. Kwiaty świetnie prezentują się w bukietach w stylu rustykalnym, boho, jak również w suchych kompozycjach.

Kiedy i jak sadzić wrzosy?

Uprawa wrzosów nie należy do trudnych. Krzewinki są mało wymagające, w naturze rosną nawet w jałowych glebach, jednak w ogrodzie należy im zapewnić nieco lepsze warunki. Gatunki uprawne (ogrodowe) są wybredne co do podłoża. Najlepsze będzie miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Ważny jest kwaśny odczyn gleby. Współczynnik pH powinien wynosić pomiędzy 3,5 a 5,5. Ziemia może być piaszczysta, przepuszczalna. Jeśli w ogrodzie mamy ziemię zbitą, ciężką, czy gliniastą, uprawa wrzosów nie jest zalecana. Natomiast jeżeli chcemy, można temu zaradzić. Należy wykopać około 30 centymetrów gleby, po czym wypełnić ją żwirkiem, który będzie drenażem, a na niego wysypać gotowe podłoże dedykowane roślinom wrzosowatym. Można także samodzielnie zrobić mieszankę z torfu, ziemi lub kompostu oraz przekompostowanej kory. W każdym przypadku warto jednak dodać kwaśnego torfu, co stworzy kwaśny odczyn gleby, tak lubiany przez te rośliny.Wrzosy sadzimy jesienią. Należy zachować między nimi około 30-centymetrowe odstępy. Mają płytki system korzeniowy. Aby zapobiec szybkiemu uciekaniu wilgoci, podłoże wysypujemy korą. Ma ona także inny dobroczynny wpływ na rośliny – jej naturalny rozkład dodaje glebie próchnicy i lekko zakwasza środowisko.

Nawożenie i pielęgnacja wrzosów

Wrzosy kwitną od sierpnia do października, a nawet dłużej. Ich kwitnienie w końcu lata zwiastuje pojawienie się jesieni. Choć wykazują się mrozoodpornością, nie wszystkie odmiany są równie odporne. Na wszelki wypadek warto zabezpieczać krzewinki przed mrozem. Po pierwszych przymrozkach można je przykryć włókniną lub gałązkami iglastymi. Na wiosnę można odżywić rośliny podając im nawóz. Najlepiej jest kupić specjalną mieszankę. Nawozy wolnodziałające wystarczy zastosować raz w sezonie (wiosną), natomiast pozostałe – maksymalnie 3 razy. Nie tylko odżywiają, ale także zakwaszają podłoże.Ważnym zabiegiem, choć często lekceważonym, jest zastosowanie u wrzosów szczepionki mikoryzowej. Jest to preparat zawierający grzyby, które żyją w symbiozie z korzeniami tych roślin. Po takim zaszczepieniu wrzosy zdrowiej i szybciej rosną, a także są bardziej odporne na mróz i przesuszenie.

Wrzosy – jak usprawnić kwitnienie?

Jeśli zależy nam, aby wrzosy pięknie kwitły, nie marniały i zachowały ładny kształt, niezbędne jest przeprowadzanie cięcia. Trzeba to robić regularnie, każdego roku. Wówczas rośliny będą rosły w zwartej kępie i będą gęsto kwitły. Przycinanie pędów wykonujemy w kwietniu. Ścinamy je w miejscu, gdzie poprzednio wyrastały kwiaty, a najlepiej nieco poniżej. To pobudza do wzrostu i do następnego kwitnienia wrzosy przybiorą odpowiednią formę, a także wypuszczą młode, obfite kwiatostany. Zaprzestanie cięcia sprawi, że zarówno pędy i kwiaty będą rzadsze, rozrośnięte do góry i na boki oraz dużo mniej dekoracyjne.Warto też pamiętać, że lubią rosnąć w grupach, wtedy prowadzą zdrowy rozrost. Lepiej więc zrezygnować z pomysłu zasadzenia pojedynczych egzemplarzy, a zdecydować się na całą rabatę wrzosów.Choć są dosyć odporne na suszę, lepiej kwitną kiedy dostarczamy im wodę. Należy podlewać krzewy zwłaszcza podczas kwitnienia. Pamiętać należy, że ich płytkie korzenie pobierają wodę z powierzchni ziemi. Ściółka z kory pomoże zachować wilgoć w podłożu.

Wrzosy – co warto wiedzieć

Wrzosy doskonale radzą sobie także w donicach. Można je uprawiać w pojemnikach na balkonie. Wówczas stosujemy te same zasady jak przy uprawie w gruncie. Zabezpieczamy doniczki na zimę, a także przycinamy i stosujemy nawóz. Należy pamiętać, że wrzosy nie nadają się do uprawy w domu. Zabieranie doniczek do wnętrza mieszkań nie jest dobrym pomysłem. Rośliny te nie przeżyją w zbyt wysokiej temperaturze i ogrzewanych pomieszczeniach. Mogą bardzo szybko uschnąć.Przy zabezpieczaniu roślin na zimę warto zastosować osłony przepuszczające powietrze. Agrowłóknina, czy gałęzie świerku będą odpowiednie, jednak należy unikać folii, liści czy słomy. Rośliny muszą mieć zapewnioną cyrkulację powietrza. Podczas dużych opadów śniegu warto otrzepywać z niego krzewinki, ponieważ ciężar puchu może złamać pędy.

Tagi: