Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Pieniążek – uprawa, pielęgnacja, odmiany
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 13.04.2021 02:00

Pieniążek – uprawa, pielęgnacja, odmiany

Pieniążek – uprawa, pielęgnacja, odmiany
pikist.com/a_low(CC0 Domena publiczna)

Pochodzenie oraz wygląd pieniążka

Pilea peperomiowata, czyli pieniążek, pochodzi z Chin, a w Europie zyskała uznanie dzięki norweskiemu misjonarzowi. Jest to niewielka roślina doniczkowa, która osiąga wysokość do 30 cm. Wytwarza liście o okrągłym kształcie. Posiada drobne kwiaty, zebrane na luźnych pędach kwiatostanowych, jednak przy uprawie doniczkowej sporadycznie dochodzi do owocowania.

Odmiany pieniążka

Pilea peperomiowata jest najbardziej popularną odmianą tej rośliny. Oprócz niej wyróżnia się także inne gatunki, do których zalicza się:

  • Pilea kadiera – charakteryzuje się owalnymi liśćmi, które z wierzchu pokrywają srebrne łaty, natomiast od spodu przybierają lekko czerwony kolor, jej liście osiągają około 8 cm długości,

  • Pilea błyszcząca – odznacza się owalnymi, ciemnozielonymi liśćmi, które pokrywają włoski, liście osiągają długość około 6 cm, powierzchnia liści posiada pofałdowaną strukturę, natomiast unerwienie może przybierać srebrny, czerwony bądź brązowy kolor,

  • Pilea peruwiańska – posiada owłosione liście w kolorze ciemnozielonym, na liściach znajdują się oryginalne wyrostki, niektóre jej odmiany charakteryzują się srebrnymi plamkami na liściach.

Pieniążek - jak uprawiać?

Pieniążek powinien znajdować się w jasnym pomieszczeniu, które posiada dostęp do dużej ilości rozproszonego światła. Należy unikać mocnego nasłonecznienia. Najlepiej ustawić go na parapecie od wschodu bądź północy. Należy chronić roślinę przed przeciągami, ponieważ narażają one roślinę na gubienie liści. Latem powinien znajdować się w pomieszczeniu o temperaturze około 20-25 stopni C, natomiast zimą 18-20 stopni C.

Najlepiej odnajduje się w lekko wilgotnym, żyznym oraz przepuszczalnym podłożu. Odczyn ziemi powinien być lekko kwaśny. Roślinę należy regularnie podlewać, jednak w małych ilościach, ponieważ nadmiar wody prowadzi do jej uszkodzenia. Na dnie donicy można umieścić kilkanaście kamieni w celu stworzenia drenażowej warstwy, która posłuży jako odpływ z nadmiaru wody. Należy pamiętać, że pieniążek nie lubi, gdy jego korzenie są zalewane.

Podlewanie można częściowo zastąpić lekkim zraszaniem, które może wpłynąć na zwiększenie prawdopodobieństwa pojawienia się kwiatów. Począwszy od wiosny, aż do końca lata należy poddać roślinę nawożeniu. Można użyć specjalnego nawozu do roślin z przeznaczeniem dla zielonych liści. Taki nawóz należy rozcieńczyć z wodą, następnie uzyskanym roztworem podlewać raz na dwa tygodnie.

W przypadku pojawienia się kwiatów wskazane jest ich przerzedzenie oraz obcięcie, ponieważ wpływa to na prawidłowy rozwój liści. W pielęgnacji należy pamiętać o regularnej obserwacji, ponieważ jest to roślina podatna na szkodniki. W celu uzyskania lepszego wyglądu zaleca się przesadzanie każdego roku.

Rozmnażanie pieniążka

Jest to roślina, która nadaje się do rozmnażania. Następuje to przy pomocy sadzonek wierzchołkowych. Sadzonki należy w okresie wiosennym pobrać z pędów wierzchołkowych. Trzeba odciąć pędy o długości około 6 cm. Następnie należy je umiejscowić w pojemniku z wodą, gdzie po około 3 tygodniach wypuszczą swoje korzenie. Inny sposób stanowi ukorzenienie roślin od razu do ziemi. Ziemia z młodymi roślinami musi być stale wilgotna, aby mogła się prawidłowo rozmnażać.

Tagi: