DomekIOgrodek.pl
Pieniążek – uprawa, pielęgnacja, odmiany

pikist.com/a_low(CC0 Domena publiczna)

Pieniążek – uprawa, pielęgnacja, odmiany

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Pieniążek jest jedną z ciekawszych roślin doniczkowych. Jego nazwa wywodzi się od okrągłego kształtu liści, które swoim wyglądem przypominają monety. To właśnie liście stanowią jego największą ozdobę. Poznaj metody uprawy oraz zasady pielęgnacji te

Pochodzenie oraz wygląd pieniążka

Pilea peperomiowata, czyli pieniążek, pochodzi z Chin, a w Europie zyskała uznanie dzięki norweskiemu misjonarzowi. Jest to niewielka roślina doniczkowa, która osiąga wysokość do 30 cm. Wytwarza liście o okrągłym kształcie. Posiada drobne kwiaty, zebrane na luźnych pędach kwiatostanowych, jednak przy uprawie doniczkowej sporadycznie dochodzi do owocowania.

Odmiany pieniążka

Pilea peperomiowata jest najbardziej popularną odmianą tej rośliny. Oprócz niej wyróżnia się także inne gatunki, do których zalicza się:

  • Pilea kadiera – charakteryzuje się owalnymi liśćmi, które z wierzchu pokrywają srebrne łaty, natomiast od spodu przybierają lekko czerwony kolor, jej liście osiągają około 8 cm długości,

  • Pilea błyszcząca – odznacza się owalnymi, ciemnozielonymi liśćmi, które pokrywają włoski, liście osiągają długość około 6 cm, powierzchnia liści posiada pofałdowaną strukturę, natomiast unerwienie może przybierać srebrny, czerwony bądź brązowy kolor,

  • Pilea peruwiańska – posiada owłosione liście w kolorze ciemnozielonym, na liściach znajdują się oryginalne wyrostki, niektóre jej odmiany charakteryzują się srebrnymi plamkami na liściach.

Pieniążek - jak uprawiać?

Pieniążek powinien znajdować się w jasnym pomieszczeniu, które posiada dostęp do dużej ilości rozproszonego światła. Należy unikać mocnego nasłonecznienia. Najlepiej ustawić go na parapecie od wschodu bądź północy. Należy chronić roślinę przed przeciągami, ponieważ narażają one roślinę na gubienie liści. Latem powinien znajdować się w pomieszczeniu o temperaturze około 20-25 stopni C, natomiast zimą 18-20 stopni C.

Najlepiej odnajduje się w lekko wilgotnym, żyznym oraz przepuszczalnym podłożu. Odczyn ziemi powinien być lekko kwaśny. Roślinę należy regularnie podlewać, jednak w małych ilościach, ponieważ nadmiar wody prowadzi do jej uszkodzenia. Na dnie donicy można umieścić kilkanaście kamieni w celu stworzenia drenażowej warstwy, która posłuży jako odpływ z nadmiaru wody. Należy pamiętać, że pieniążek nie lubi, gdy jego korzenie są zalewane.

Podlewanie można częściowo zastąpić lekkim zraszaniem, które może wpłynąć na zwiększenie prawdopodobieństwa pojawienia się kwiatów. Począwszy od wiosny, aż do końca lata należy poddać roślinę nawożeniu. Można użyć specjalnego nawozu do roślin z przeznaczeniem dla zielonych liści. Taki nawóz należy rozcieńczyć z wodą, następnie uzyskanym roztworem podlewać raz na dwa tygodnie.

W przypadku pojawienia się kwiatów wskazane jest ich przerzedzenie oraz obcięcie, ponieważ wpływa to na prawidłowy rozwój liści. W pielęgnacji należy pamiętać o regularnej obserwacji, ponieważ jest to roślina podatna na szkodniki. W celu uzyskania lepszego wyglądu zaleca się przesadzanie każdego roku.

Rozmnażanie pieniążka

Jest to roślina, która nadaje się do rozmnażania. Następuje to przy pomocy sadzonek wierzchołkowych. Sadzonki należy w okresie wiosennym pobrać z pędów wierzchołkowych. Trzeba odciąć pędy o długości około 6 cm. Następnie należy je umiejscowić w pojemniku z wodą, gdzie po około 3 tygodniach wypuszczą swoje korzenie. Inny sposób stanowi ukorzenienie roślin od razu do ziemi. Ziemia z młodymi roślinami musi być stale wilgotna, aby mogła się prawidłowo rozmnażać.

Pieniążek - na jakie choroby jest narażony?

Pieniążek może być narażony na brak słońca. Objawia się to występowaniem drobnych liści oraz wiotkich pędów. W takiej sytuacji należy przestawić roślinę w lepiej nasłonecznione miejsce. Zbyt częste bądź obfite podlewanie stanowi kolejny szkodliwy czynnik. Zbyt mokre podłoże prowadzi do gnicia, a także obumarcia rośliny, dlatego należy pamiętać o prawidłowym procesie podlewania. Na liściach może pojawić się szara pleśń.

Uszkodzone liście urywamy, następnie spryskujemy roślinę odpowiednim preparatem. W celu uniknięcia wystąpienia szarej pleśni nie powinno się moczyć liści w trakcie podlewania. Należy także pamiętać o przetrzymywaniu rośliny w odpowiedniej temperaturze, ponieważ uprawa w warunkach poniżej 15 stopni C prowadzi do pojawienia się czarnych liści oraz do ich opadania.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >