Płyty fundamentowe – charakterystyka, rodzaje, zastosowanie
Płyty fundamentowe są aktualnie niezwykle popularnym materiałem, używanym przy budowie domów. Jest to jeden z ważniejszych elementów budynku, który znacząco wpływa na jego trwałość i wytrzymałość. Dowiedz się więcej na temat tego materiału, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie.
Płyty fundamentowe – charakterystyka materiału
Już od kilku lat płyty fundamentowe zyskują popularność przy budowie domów. Płyty tego typu są zazwyczaj wykonywane ze zbrojonego betonu, natomiast mogą się różnić grubością, stopniem zbrojenia oraz klasą materiału, z którego są wykonane. Takie płyty umieszcza się nieco wyżej niż tradycyjne fundamenty, czyli od około 50 do 140 cm poniżej powierzchni, na której będzie stał budynek. Materiał ten ma bardzo dobre zastosowanie w przypadku gruntów o słabszej nośności. Jest to spowodowane tym, że w przypadku płyt, obciążenie budynku rozkłada się równomiernie na całą powierzchnię gruntu. Dzięki temu cała konstrukcja jest bardziej odporna i wytrzymała. Jeszcze przed wykonaniem takiej płyty, należy dokładnie rozplanować przebieg wszystkich przyłączy w domu, czyli m.in. instalacji grzewczej, gazowej czy wodnokanalizacyjnej.
Ich wcześniejsze rozplanowanie jest bardzo istotne, ponieważ już po wylaniu płyty betonowej, nie będzie możliwości naniesienia zmian. Tego rodzaju płyty składają się z kilku warstw: podbudowy z mechanicznie zagęszczonego kruszywa, pospółki lub piasku (o grubości około 15-30 cm), izolacji termicznej razem z izolacją krawędziową, żelbetonowej płyty nośnej lub wylewki samopoziomującej oraz z posadzki.
Płyty fundamentowe – rodzaje
Obecnie na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów płyt, które możemy wybrać w zależności od naszych indywidualnych potrzeb oraz charakterystyki projektu naszego domu. Wyróżniamy m.in.: - płyty standardowe, - płyty energooszczędne, - płyty energooszczędne grzewcze, - płyty pasywne, - płyty pasywne grzewcze.
Płyty fundamentowe – odpowiednie parametry
Konstrukcja fundamentów jest niezwykle istotnym etapem budowy nowego domu czy innego budynku. Dlatego decydując się na płyty fundamentowe należy się upewnić, że każdy ich element ma odpowiednie parametry. Zacznijmy więc od podbudowy. W tej części powinna znajdować się tzw. pospółka, która zazwyczaj składa się z wymieszanego żwiru oraz piasku. Podbudowę rozgarnia się warstwami, które wynoszą około 0,5 metra, a każda z nich jest zagęszczana mechanicznie. Najlepszy efekt osiąga się wtedy, kiedy jest ona lekko wilgotna. To właśnie na tym etapie przygotowuje się instalację wodnokanalizacyjną całego budynku. Następnym elementem jest właściwe ocieplenie płyty, które znajduje się na całym spodzie oraz po bokach. Materiały wykorzystywane do ocieplenia muszą być bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i charakteryzować się brakiem nasiąkliwości. Zazwyczaj stosuje się więc styropian ekstrudowany (XPS), płyty z pianki poliuretanowej lub szkło piankowe. Grubość całej izolacji termicznej powinna wynosić około 15-25 cm, a w jej górnej części zazwyczaj są wycinane otwory pod przygotowanie instalacji elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że cała izolacja ma być szczelna, a ewentualne ubytki wypełniamy pianką poliuretanową. Następnie wykonuje się zbrojenie płyty, które jest niezwykle istotnym elementem całej konstrukcji, i powinno być wykonane zarówno na dolnej jak i górnej części.
Płyty fundamentowe – zalety konstrukcji
Wybór płyt fundamentowych ma wiele zalet. Wykonanie takiej konstrukcji jest dość szybkie, ponieważ nie musimy robić zbyt głębokich wykopów w celu ich umieszczenia, tak jak w przypadku tradycyjnych fundamentów. Ponadto obciążenie całej konstrukcji jest rozłożone równomiernie, dzięki czemu zwiększmy odporność i wytrzymałość budynku. Są polecane przy budowach powstających na mniej nośnych gruntach, które są bardziej podatne na osiadanie budynku, a także na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych, ponieważ tego rodzaju materiał jest doskonałym zabezpieczeniem przed szkodliwym działaniem wody. Ich koszt też jest dość niski w porównaniu z budową tradycyjnych fundamentów.