Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Podkłady kolejowe - czy można ich używać w ogrodzie?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 04.06.2021 02:00

Podkłady kolejowe - czy można ich używać w ogrodzie?

podkłady kolejowe w ogrodzie
pixabay/Free-Photos

Podkłady kolejowe są przesiąknięte olejem kreozotowym, który jest wytwarzany ze smoły węglowej. Jest to bardzo niebezpieczna substancja dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Dowiedz się więcej na temat tego tworzywa, i dlaczego należy go stanowczo unikać w naszych ogrodach.

Podkłady kolejowe – dlaczego są tak niebezpieczne?

Impregnowanie podkładów olejem kreozotowym pomaga w ich konserwacji, dzięki czemu są trwalsze. Niestety dla ludzi i zwierzą ta substancja jest wysoce trująca, a nawet rakotwórcza. Co więcej, jest również szkodliwa dla gleby i całego środowiska naturalnego. Gdy drewno, które jest przesiąknięte toksyczną substancją ma kontakt z ziemią lub wodą, tworzy poważne zagrożenie dla naszego najbliższego środowiska. Ponadto wydziela nieprzyjemny zapach, który jest szczególnie wyczuwalny podczas upalnych dni, kiedy drewno nagrzewa się do słońca. Niestety od pewnego czasu stare podkłady można spotkać w sprzedaży, a ich cena jest dość atrakcyjna. To skłania niektórych do ich zakupu i wykorzystania, np. w ogrodzie. Niestety taki, z pozoru niewinny, zakup może się skończyć dla nas tragicznie, a ich używanie może fatalnie wpłynąć na nasze zdrowie. Bezpośredni kontakt człowieka z olejem kreozotowym może wywoływać m. in.: nudności, wymioty, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zatrzymanie krążenia czy, w najbardziej drastycznych przypadkach, nawet śmierć. Ponadto może uszkodzić komórki układu immunologicznego oraz spowodować mutacje w strukturze DNA człowieka. Substancja jest szczególnie niebezpieczna podczas obróbki podkładów, ponieważ wtedy się uaktywnia. Podczas ich cięcia, czyszczenia czy odnawiania, jesteśmy szczególnie narażeni na wystąpienie niepożądanych skutków zdrowotnych.

Czy można bezpiecznie utylizować podkłady kolejowe?

Materiał stał się w ostatnich latach ogólnodostępny, ponieważ w Polsce rozpoczęła się generalna modernizacja kolei, a przede wszystkim torów kolejowych w całym kraju. Stare podkłady ściągano, i zakładano nowy materiał. Przez to, że były to ogromne ilości starego drewna, niektórzy postanowili wprowadzić je do sprzedaży, i tak ponownie wykorzystać. Jednak najlepszym wyjściem jest całkowite usunięcie szkodliwych substancji i wycofanie ich z obiegu. Drewno z podkładów kolejowych zawiera substancje toksyczne dla środowiska, dlatego musi być odpowiednio utylizowane. Są opracowane specjalne metody, które pozwalają na usunięcie toksycznych substancji oraz ponowne i bezpieczne wykorzystanie oczyszczonego materiału. Wypłukuje się z zanieczyszczonego drewna wszystkie szkodliwe substancje, a następnie oczyszcza przy pomocy mikroorganizmów. Jeżeli czynność ta jest wykonana właściwie, drewno można wykorzystać ponownie. Należy się jednak upewnić, że wszystkie szkodliwe substancje zostały zlikwidowane. Co ważne, nie należy wykonywać takich czynności w domu, a szczególnie kiedy nie mamy żadnego doświadczenia w tym temacie. Najlepiej w ogóle zrezygnować z używania toksycznych podkładów, a zamiast nich wybrać inne, bezpieczniejsze i ładniejsze materiały, przeznaczone do używania w ogrodzie.

Czego użyć w ogrodzie zamiast podkładów kolejowych?

W sklepach jest obecnie szeroki wybór materiałów, których możemy użyć w naszym ogrodzie, dlatego nie musimy wykorzystywać starych i niebezpiecznych podkładów kolejowych. Zamiast nich możemy użyć specjalnych podkładów ogrodowych lub elementów betonowych. Drewniane czy betonowe elementy mogą być użyte do modyfikacji tarasów, altanek czy innych miejsc w ogrodzie, przeznaczonych do odpoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Użycie specjalnych materiałów przeznaczonych do wykonywania tego typu modyfikacji, może całkowicie zmienić lub odświeżyć wygląd naszego ogrodu.

Ponadto mamy do wyboru produkty w zróżnicowanej kolorystyce, różne rodzaje drewna i innych materiałów, czy różnego rodzaju wzory i „efekty specjalne” (np. efekt postarzenia, materiały wielokolorowe, czy inne dekoracje ogrodowe). Taka konstrukcja będzie się prezentować dużo lepiej, a ponadto będziemy mieć pewność, że użyte przez nas materiały nie zagrażają zdrowiu naszemu, naszych dzieci oraz zwierząt.

Tagi: