Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Posadzka w garażu – z jakiego materiału najlepiej ją wykonać?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 05.06.2021 02:00

Posadzka w garażu – z jakiego materiału najlepiej ją wykonać?

posadzka
pixabay/jarmoluk

Wybór materiału na posadzkę w garażu jest niezwykle istotny, ponieważ musi być bardzo wytrzymała. Podłoże w garażu przez większość czasu jest narażone na oddziaływanie bardzo ciężkich sprzętów czy przedmiotów, dlatego musimy dokładnie przemyśleć nasz wybór. Dowiedz się więcej na temat materiałów, z których wykonuje się tego typu posadzki, i który z nich będzie najlepszy.

Posadzka w garażu – na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Przy wyborze materiału na posadzkę w naszym garażu, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Dzięki temu będziemy mogli wybrać odpowiednie podłoże, które posłuży nam przez wiele lat. W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na odporność materiału na obciążenia. Jest to niezwykle istotny czynnik.

W garażach przechowujemy nasze samochody, które są dość ciężkie, oraz inne potrzebne sprzęty. Podłoga musi być też wytrzymała i odporna na różnorakie uszkodzenia. Garaż jest pomieszczeniem, w którym często wykonuje się różne prace związane z naprawą przydomowego sprzętu ogrodowego.

Niektóre z używanych do tego części mogą być ciężkie i, np. przy ich upuszczeniu, podłoże nie powinno się zarysowywać czy odpryskiwać. Ponadto nasze podłoże powinno być też dość oporne na niskie temperatury, gdyż może być na nie narażone w trakcie okresu zimowego. Powinno być również plamoodporne, łatwe w czyszczeniu i nie wchłaniać powstałych zabrudzeń (np. spowodowanych wylaniem oleju, smaru czy innych tego typu substancji). Dobrze będzie wybrać materiał, który jest antypoślizgowy. Ta cecha sprawdzi się szczególnie zimą czy podczas opadów, dzięki czemu nie będziemy się ślizgać na wniesionym do pomieszczenia śniegu czy wodzie. Na koniec możemy pomyśleć o efekcie dekoracyjnym czy kolorystyce. Ten czynnik zależy wyłącznie od naszych prywatnych preferencji.

Posadzka w garażu – zaczynamy od wylewki

Zanim nałożymy na naszą posadzkę wybrany wcześniej materiał, należy wykonać wylewkę. Jej grubość powinna wynosić około 10-20 cm i najlepiej, aby była samopoziomująca. Ten typ wylewki jest szczególnie polecany do tego typu pomieszczeń. Ponadto podłoże powinno mieć lekki spadek, aby prawidłowo odprowadzać wodę. Jest to niezwykle ważne szczególnie przy intensywnych opadach deszczu. Tak przygotowaną wylewkę może pozostawić jako rodzaj surowego podłoża betonowego, lub przykryć ją wybranym przez nas materiałem. Należy ją też odpowiednio wygładzić i zaimpregnować, aby zmniejszyć jej chłonność i ułatwić późniejsze czyszczenie. W sklepach budowlanych możemy nabyć gotowe impregnaty do betonu, a następnie pomalować nimi podłoże. Najlepiej nanieść dwie warstwy preparatu, drugą po około 24 godzinach od nałożenia pierwszej. Zabieg ten należy powtórzyć co jakiś czas, mniej więcej co 3-4 lata.

Posadzka w garażu – masa cementowa

Użycie masy cementowej do wykonania posadzki sprawi, że będzie wytrzymała i równa. Mamy do wyboru masę cementową zwykłą lub samopoziomującą. Ta druga opcja jest bardzo odporna na nacisk i ścieranie, ale nie nadaje się do podłoży ze spadkiem. W sklepach budowlanych możemy kupić już gotowe, suche preparaty. Tego typu podłoże również możemy pozostawić w stanie surowym, natomiast lepiej je zaimpregnować czy pomalować, podobnie jak posadzki betonowe.

Żywicza posadzka w garażu

Żywicze posadzki do garażu składają się przede wszystkim z żywic. Zazwyczaj są to żywice epoksydowe, poliuretanowe lub winyloesterowe (które są odporne na różnorakie chemikalia). Obecnie na rynku te materiały są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych. Dodatkowo można pomalować taką podłogę specjalnymi lakierami czy farbami. Podłoże żywicze jest zazwyczaj antypoślizgowe, elastyczne i dość łatwe w czyszczeniu. Na podłogę nanosimy je pędzlem lub pacą, a jego warstwa powinna wynosić około 1-6 mm. Możemy też kupić preparat, który sam się rozpływa, wtedy wystarczy tylko rozlać go na podłoże.

Tagi: