Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Posadzka żywiczna na tarasie? Poznaj najważniejsze fakty na temat tej powłoki
Weronika Dadok
Weronika Dadok 10.05.2021 02:00

Posadzka żywiczna na tarasie? Poznaj najważniejsze fakty na temat tej powłoki

Posadzka żywiczna
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/tookapic

Posadzki żywiczne na tarasie są wyjątkowo odporne. Warstwy żywicy tworzą szczelną, wodoodporną i mrozoodporną powłokę. Nie topi, ani nie rozszerza się ona pod wpływem słońca. Jest twarda i jednocześnie elastyczna. Nie chłonie także kurzu i brudu, co sprawia, że jest niezwykle łatwa do utrzymania w czystości. Choć sprawia wrażenie śliskiej, jest wiele technik wykończenia. Może być antypoślizgowa, błyszcząca, matowa lub półmatowa. Najbardziej odporną na ścieranie jest matowa nawierzchnia. Na posadzki tarasowe nie stosuje się zwykłej żywicy epoksydowej, która jest wrażliwa na promieniowanie UV. Zastosowanie na zewnątrz mają żywice metakrylowe oraz poliuteranowe. Są trwałe przez lata i nie wymagają poprawek.

Posadzka żywiczna na tarasie - przygotowanie

Najczęściej posadzkę żywiczną wykonują profesjonalne firmy. Prawidłowe wykonanie gwarantuje trwałość i odporność na lata. Jednolita powłoka z żywicy musi być robiona na zrobionym wcześniej podłożu betonowym. Wylewka na tarasie powinna być szczelna, bez uszczerbków, dużych pęknięć i całkowicie wyschnięta. Masa używana do kładzenia posadzek jest jednoskładnikowa lub dwuskładnikowa. W przypadku tej drugiej miesza się żywicę ze specjalnym utwardzaczem. Każdą z używanych żywic najpierw miesza się dokładnie wolnoobrotowym mieszadłem.

Wykonanie posadzki żywicznej na tarasie

Na powierzchni podłoża rozprowadza się do pięciu warstw żywicy – Początkowe trzy warstwy są traktowane jako tzw. podkład. Kolejne dwie są wykończeniowe. Każdą z nich układa się najczęściej dzień po dniu, ponieważ ważny jest odpowiedni czas schnięcia kolejnych warstw. Każda potrzebuje około 12 godzin. Do rozprowadzania surowca używa się wałka. Każdą kładzioną warstwę po wyschnięciu należy potraktować kamieniem szlifierskim, dzięki czemu matowi się powierzchnię i zwiększa przyczepność następnej powłoki.Na etapie dwóch ostatnich warstw można zastosować pewne dodatki. Często do wykończenia dodaje się piasek kwarcowy. Występuje on w różnych kolorach, co pozwala uzyskać efekt dekoracyjny, a nawet zrobić wizualną imitację kamienia. Efekt dekoracyjny jest zatopiony pod powierzchnią. Istnieją także gotowe żywice w różnych kolorach.

Kiedy najlepiej kłaść posadzkę?

Posadzka żywiczna, mimo stosowania kilku warstw jest bardzo cienka – jej grubość to 2 do 4 milimetrów. Początkowo kładzione warstwy podkładowe mogą być więc ledwo zauważalne. Przerwy pomiędzy kolejnymi warstwami często są zależne od pogody. Najlepiej wykonywać posadzkę w wiosenne lub letnie, bezdeszczowe dni. Optymalną temperaturą do tych prac jest 20°C. W tak sprzyjających warunkach czas schnięcia powłoki może się skrócić nawet do 6 godzin, jednak mimo to zazwyczaj stosuje się zasadę nakładania kolejnej warstwy na drugi dzień. W przypadku decyzji o tego typu posadzce, jej wykonanie trwa nawet tydzień.

Ile trzeba czekać na użytkowanie tarasu?

Posadzka żywiczna na tarasie musi także swoje „odleżeć”. Oznacza to, że do jej użytkowania trzeba chwilę zaczekać. Jeśli temperatura na zewnątrz jest sprzyjająca, chodzić po posadzce można zacząć po trzech dniach. Natomiast pełne obciążenie będzie mogła przyjąć dopiero po tygodniu od zakończenia prac. Dopiero wówczas można zacząć urządzanie, ustawianie mebli itp.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10