DomekIOgrodek.pl
Projekt i budowa oczka wodnego we własnym ogrodzie

pixabay.com/margo75 (CC0 Domena publiczna)

Projekt i budowa oczka wodnego we własnym ogrodzie

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Projekt i budowa oczka wodnego nie są zarezerwowane jedynie dla posiadaczy wielkich ogrodów. Choć stworzenie własnego zbiornika wydaje się skomplikowane, przy odrobinie pracy można wykonać go samodzielnie. Wyjaśniamy, co jest potrzebne i jak to zro

Oczka wodne od lat cieszą się popularnością wśród właścicieli ogrodów. Jeśli mamy do dyspozycji przynajmniej średni ogród, możemy zrealizować to marzenie. Taki zbiornik jest pewną inwestycją, ale przysparza dużo radości. Przed przystąpieniem do projektu i budowy oczka wodnego należy zastanowić się jaka wielkość nas interesuje. Trzeba dostosować ją do możliwości ogrodu oraz tego, gdzie będzie się znajdować. Wybranie odpowiedniego miejsca jest kluczowe.

undefinedOczko wodne w odpowiednim miejscu

Umiejscowienie oczka wodnego jest ważne, ponieważ od tego zależy, ile pracy będziemy musieli w nie wkładać. Jeśli zbudujemy je w miejscu całkowicie nasłonecznionym, tafla wody będzie się szybko nagrzewać, a co za tym idzie, woda będzie parować w szybkim tempie. To spowoduje także gwałtowny rozwój niechcianych glonów. Miejsce pod koroną drzewa również nie będzie zbyt korzystne. Liście opadając do wody, będą się rozkładać, co może zamulać dno. Aby tego uniknąć, trzeba będzie je wciąż wyławiać.

Jaka wielkość będzie najlepsza?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi co do najlepszej wielkości oczka. Faktem jest, że im większy zbiornik, tym łatwiej jest zachować równowagę biologiczną. Woda nagrzewa się wolniej i jest lepiej natleniona. W małych i płytkich oczkach dzieje się na odwrót (np. w takich poniżej 10m2) – wówczas rozwijają się w nich glony. Przy małych zbiornikach potrzebna jest stała praca, która będzie temu zapobiegać i utrzymywać czystość wody. Niezbędne są wtedy filtry oczyszczające oraz napowietrzanie wody.

Projekt i budowa oczka wodnego

Jeśli już mamy przemyślane miejsce oraz wielkość oczka wodnego, możemy przystąpić do jego budowy. Warto wcześniej zapoznać się także z roślinami odpowiednimi do sąsiadowania z wodą. Zacząć należy od wykopu. Aby go sobie zobrazować, można ułożyć w wyznaczonym miejscu linę lub wąż ogrodowy – będzie łatwiej ocenić jego wielkość i kształt. Następnie robimy wykop. Głębokość powinna mieć najwyżej jeden metr. Na głębokości 30 i 60 centymetrów zaleca się utworzenie tzw. półek, na których ustawimy później kosze z roślinami rosnącymi w wodzie. Ziemia, która pozostała z wykopu może się przydać do uformowania pagórków i skalniaków, na których posadzimy rośliny.

undefinedPrzygotowanie dna

undefinedPo wykonaniu wykopu należy zabrać się za kolejne prace przygotowawcze. Dno musi zostać oczyszczone. Należy wybrać korzenie, kamienie i inne zanieczyszczenia. Następnie należy je zagęścić (przydatna będzie zagęszczarka – można ją wypożyczyć). Kolejnym krokiem jest wysypanie warstwy piasku. Jej grubość powinna wynosić 5 centymetrów.

Gotową nieckę trzeba wyłożyć włókniną, a następnie 1-milimetrową, ciemną folią izolacyjną do oczek wodnych. Wtedy mamy pewność, że dno jest szczelne i można zacząć napełniać zbiornik. Na początku powinniśmy wlać wody na tyle, aby folia odpowiednio się ułożyła. Na brzegach trzeba zostawić 30 centymetrów zapasu. Resztę folii można odciąć.

Konieczne urządzenia w oczku wodnym

Przygotowując oczko, wodne należy pamiętać o tym, że będą nam potrzebne pomoce w oczyszczaniu wody. Pompa filtracyjna jest sercem całego systemu. Na rynku są dostępne pompy o bardzo różnej wydajności. Tę należy dostosować do wielkości zbiornika. Im więcej litrów wody, tym większą wydajność trzeba wybrać.

Do pompy warto także podłączyć skimmer, czyli oczyszczacz, który będzie zasysał zanieczyszczenia – liście, pyłki itp. Umieszczamy go tam, gdzie zanieczyszczeń będzie potencjalnie najwięcej – np. w pobliżu roślin zrzucających liście. Filtr ciśnieniowy z lampą UV oczyszcza wodę biologicznie i mechanicznie, a dodatkowo chroni przed rozwojem glonów. Należy go zakopać na brzegu zbiornika.

Estetyka oczka wodnego

Wykończenie brzegów oczka wodnego jest równie ważnym etapem. Aby być zadowolonym z efektów, trzeba dobrze zamaskować folię. Brzeg można wykończyć dużymi kamieniami osadzonymi na zaprawie. Część brzegu o łagodnym zejściu można wysypać żwirkiem. Inną część brzegu może porastać trawa. Do sąsiedztwa oczka należy wybierać rośliny, które dobrze czują się w wilgotnym środowisku lub są przeznaczone do podmokłych terenów.

To właśnie one tworzą niezwykłą infrastrukturę wokół zbiornika i tuszują ewentualne niedoskonałości. Dają również lekkie zacienienie i natleniają wodę. Należy jednak zachować umiar i przynajmniej jedna trzecia lustra wody powinna być odsłonięta i niezarośnięta. Kompozycje ustawione na tzw. półkach, pod wodą powinny być złożone z roślin wyłącznie wodnych. Można także wykorzystać roślinę pływającą, aby swobodnie dryfowała po lustrze wody. Zanim włożymy rośliny do wnętrza wody, warto odczekać około dwóch tygodni. Czas ten potrzebny jest na ustabilizowanie warunków biologicznych. Wówczas rośliny lepiej się przyjmą. Należy je sadzić w specjalnych, ażurowych koszach wypełnionych podłożem, które nie będzie się wypłukiwać.

Pielęgnacja oczka wodnego

Kiedy nadchodzi jesień, warto rozciągnąć na powierzchni oczka siatkę, która zabezpieczy wodę przed wpadającymi liśćmi z drzew. Zanim przyjdzie zima i mróz trzeba wyłączyć wszystkie urządzenia filtrujące oraz wydobyć je ze zbiornika i schować na ten czas.

Każdej wiosny trzeba dokładnie przyjrzeć się zbiornikowi. Należy usunąć gnijące i uszkodzone rośliny i wydobyć ewentualne zanieczyszczenia. Można także wymienić część wody, nie więcej niż 20 procent. To również czas na wyczyszczenie i ponowne uruchomienie elektrycznych filtrów. Podczas lata czasami konieczne jest uzupełnianie wody. Zbyt gęsto rozrośnięte rośliny można w tym czasie rozsadzać.

Projekt i budowa oczka wodnego mogą przynieść wiele satysfakcji, zwłaszcza jeśli wykona się to samodzielnie. Jeśli jesteśmy miłośnikami takich rozwiązań, znalezienie czasu na prace pielęgnacyjne nie będzie problemem.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >