Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Projekt i budowa oczka wodnego we własnym ogrodzie
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 09.04.2021 02:00

Projekt i budowa oczka wodnego we własnym ogrodzie

Projekt i budowa oczka wodnego we własnym ogrodzie
pixabay.com/margo75 (CC0 Domena publiczna)

Oczka wodne od lat cieszą się popularnością wśród właścicieli ogrodów. Jeśli mamy do dyspozycji przynajmniej średni ogród, możemy zrealizować to marzenie. Taki zbiornik jest pewną inwestycją, ale przysparza dużo radości. Przed przystąpieniem do projektu i budowy oczka wodnego należy zastanowić się jaka wielkość nas interesuje. Trzeba dostosować ją do możliwości ogrodu oraz tego, gdzie będzie się znajdować. Wybranie odpowiedniego miejsca jest kluczowe.

undefinedOczko wodne w odpowiednim miejscu

Umiejscowienie oczka wodnego jest ważne, ponieważ od tego zależy, ile pracy będziemy musieli w nie wkładać. Jeśli zbudujemy je w miejscu całkowicie nasłonecznionym, tafla wody będzie się szybko nagrzewać, a co za tym idzie, woda będzie parować w szybkim tempie. To spowoduje także gwałtowny rozwój niechcianych glonów. Miejsce pod koroną drzewa również nie będzie zbyt korzystne. Liście opadając do wody, będą się rozkładać, co może zamulać dno. Aby tego uniknąć, trzeba będzie je wciąż wyławiać.

Jaka wielkość będzie najlepsza?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi co do najlepszej wielkości oczka. Faktem jest, że im większy zbiornik, tym łatwiej jest zachować równowagę biologiczną. Woda nagrzewa się wolniej i jest lepiej natleniona. W małych i płytkich oczkach dzieje się na odwrót (np. w takich poniżej 10m2) – wówczas rozwijają się w nich glony. Przy małych zbiornikach potrzebna jest stała praca, która będzie temu zapobiegać i utrzymywać czystość wody. Niezbędne są wtedy filtry oczyszczające oraz napowietrzanie wody.

Projekt i budowa oczka wodnego

Jeśli już mamy przemyślane miejsce oraz wielkość oczka wodnego, możemy przystąpić do jego budowy. Warto wcześniej zapoznać się także z roślinami odpowiednimi do sąsiadowania z wodą. Zacząć należy od wykopu. Aby go sobie zobrazować, można ułożyć w wyznaczonym miejscu linę lub wąż ogrodowy – będzie łatwiej ocenić jego wielkość i kształt. Następnie robimy wykop. Głębokość powinna mieć najwyżej jeden metr. Na głębokości 30 i 60 centymetrów zaleca się utworzenie tzw. półek, na których ustawimy później kosze z roślinami rosnącymi w wodzie. Ziemia, która pozostała z wykopu może się przydać do uformowania pagórków i skalniaków, na których posadzimy rośliny.

undefinedPrzygotowanie dna

undefinedPo wykonaniu wykopu należy zabrać się za kolejne prace przygotowawcze. Dno musi zostać oczyszczone. Należy wybrać korzenie, kamienie i inne zanieczyszczenia. Następnie należy je zagęścić (przydatna będzie zagęszczarka – można ją wypożyczyć). Kolejnym krokiem jest wysypanie warstwy piasku. Jej grubość powinna wynosić 5 centymetrów.

Gotową nieckę trzeba wyłożyć włókniną, a następnie 1-milimetrową, ciemną folią izolacyjną do oczek wodnych. Wtedy mamy pewność, że dno jest szczelne i można zacząć napełniać zbiornik. Na początku powinniśmy wlać wody na tyle, aby folia odpowiednio się ułożyła. Na brzegach trzeba zostawić 30 centymetrów zapasu. Resztę folii można odciąć.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10