Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Rabata kwiatowa – projektowanie oraz dobór roślinności
Weronika Dadok
Weronika Dadok 25.05.2021 02:00

Rabata kwiatowa – projektowanie oraz dobór roślinności

Rabata
pixabay/_Alicja_

Rabata kwiatowa stanowi ozdobę każdego ogrodu. Dobór roślinności zależy wyłącznie od nas, dlatego dzięki niej możemy stworzyć indywidualną oraz jedyną w swoim rodzaju kompozycję. Jej prawidłowe zaprojektowanie wprowadzi porządek oraz harmonię do naszego ogrodu. Dowiedz się od czego musisz zacząć, aby móc cieszyć się piękną rabatą w Twoim ogrodzie.

Rabata kwiatowa – projektowanie

Pierwszy krok stanowi zaprojektowanie rabaty kwiatowej. Projekt musi uwzględniać szereg czynników, które przyczynią się do prawidłowego funkcjonowania naszej roślinności. Przy projektowaniu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj rabaty, rozmiar, kształt, miejsce, dobór roślinności oraz dobór kolorystki.

Rabata kwiatowa – rodzaje

Dobór roślinności zależy od rodzaju naszej rabaty. Wyróżnia się, m. in. rabaty: uniwersalne – są one najczęściej stosowane, ponieważ przy doborze roślin możemy sobie pozwolić na dowolny ich gatunek, bylinowe – składają się głównie z roślin bylinowych, z jednorocznymi roślinami – do sadzenia używa się wyłącznie roślin jednorocznych, jednogatunkowe – do jej stworzenia stosuje się rośliny z tego samego gatunku, słoneczne – składają się z roślin, które preferują nasłonecznione miejsca, zacienione – do jej stworzenia potrzebujemy roślin cieniolubnych, które są lubią zacienione miejsca, skalne – znajdują zastosowanie w ogrodach skalnych, które dysponują skalistymi stanowiskami, jednokolorowe – składają się z roślin o tym samym zabarwieniu.

Rabata kwiatowa – rozmiar oraz kształt

Odpowiednia wielkość zależy od rozmiaru naszego ogrodu oraz rozmiaru przeznaczonego stanowiska. Im większa rabata, tym więcej czasu musimy poświęcić na jej prawidłową pielęgnację. Kształt zależy wyłącznie od naszych prywatnych preferencji. Możemy stworzyć rabatę o regularnym kształcie, np. prostokąta, bądź o nieregularnym kształcie, np. w formie półksiężyca. Zarówno rozmiar, jak i kształt zależy od tego jak sobie wyobrażamy aranżację roślinności w naszym ogrodzie.

Rabata kwiatowa – miejsce

Przy projektowaniu rabaty należy uwzględnić miejsce, w którym posadzimy nasze rośliny. Możemy ją umieścić np. w centralnym miejscu w ogrodzie, obok domu czy obok ogrodzenia, wszystko zależy od naszej wizji. Niewątpliwie w każdym miejscu będzie stanowiła atrakcyjną ozdobę każdego ogrodu. Gdy już wybierzemy odpowiednie miejsce należy pamiętać o prawidłowym przygotowaniu podłoża. Zaczynamy od usunięcia wszystkich zanieczyszczeń oraz kwiatów, następnie przekopujemy glebę, a także mieszamy ją z nawozem organicznym. Zaleca się wykonywanie powyższych czynności w okresie jesiennym, we wrześniu bądź w okresie wiosennym, w kwietniu.

Tagi: