Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Róże pnące – uprawa, pielęgnacja i cięcie
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 11.04.2021 02:00

Róże pnące – uprawa, pielęgnacja i cięcie

Róże pnące – uprawa, pielęgnacja i cięcie
pixabay.com/zoosnow (CC0 Domena publiczna)

Róże pnące – rodzaje i uprawa

Róże pnące wymagają dłuższego czasu przy pielęgnacji, chociażby ze względu na konieczność cięcia. Jednak warto poświęcić im uwagę ze względu na bogatą kolorystykę kwiatów, która zachwyci każdego. Zaletą tych róż jest odporność na mróz. Wyróżniamy ich dwa rodzaje:

Climbers – posiadają długie wiotkie pędy, rosnące w górę na wysokość około 3-5 metrów. Charakteryzują się bardzo zagęszczonymi pędami i powtarzającym się kwitnieniem.

Ramblers – maja długie i sztywne pędy dorastające do długości około 5-8 metrów. Są to róże pnące o nieco mniejszych kwiatach, które tworzą obfite kwiatostany. Kwitną raz, na zeszłorocznych pędach.

Krzewy najlepiej jest posadzić jesienią, ponieważ wtedy dobrze się ukorzeniają, a na wiosnę wcześniej wegetują. Wszystkie te czynniki mają wpływ na ich wygląd i kwitnienie. Gleba powinna być w miarę żyzna, przepuszczalna, a po nasadzeniu ściółkowana korą sosnową, która pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność. Wymagają silnych podpór, a w miarę wzrostu należy przywiązywać i zabezpieczać pędy. Krzewy róż są mrozoodporne, ale na zimę można je okryć lub okopcować.

Róże pnące – cięcie

Róże pnące wymagają cięcia, które wygląda inaczej w zależności od odmiany kwiatów. Climbersy nie potrzebują częstego cięcia. Kwitną na pędach tegorocznych i zeszłorocznych, dlatego usuwa się jedynie stare pędy i cienkie odrosty, które powodują niepotrzebne zagęszczenie. Remblersy wymagają corocznego cięcia przekwitłych pędów i niepotrzebnych cienkich odrostów. Można też podciąć część pędów dla ich rozkrzewienia. Niektóre odmiany wymagają cięcia, które traktujemy jako zapobieganie chorobom. Zabieg ten wykonujemy jesienią, gdyż kwiaty przycięte zbyt mocno wiosną nie zakwitną tak, jak powinny.

Róże pnące – nawożenie i ochrona

Róże powinny być regularnie wzmacniane i nawożone, ale nie w nadmiarze. Jeżeli chodzi o nawozy organiczne, to mogą być używane wiosną i jesienią. Może to być obornik lub kompost, należy jednak pamiętać o tworzeniu go ze zdrowych roślin. Innym rodzajem nawozów są preparaty mineralne, które można zastosować jednorazowo, gdyż działają powoli, wchłaniając składniki do gleby. Należy też pamiętać o podlewaniu roślin, aby nawozy działały skutecznie, a rośliny pięknie kwitły.

Róże pnące – choroby i szkodniki

Róże pnące bywają często atakowane przez choroby lub szkodniki. Mogą to być choroby grzybowe, jak plamistość, mączniak czy pleśń. Można je przed nimi chronić, stosując dostępne na rynku preparaty, gdy tylko zauważymy objawy choroby. Różom zagrażają też szkodniki, jak np. mszyce. Możemy z nimi walczyć środkami naturalnymi. Skuteczny jest np. wyciąg z pokrzyw czy czosnku. Ewentualnie można sięgnąć po środki chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych.

Tagi: