DomekIOgrodek.pl
Róże pnące – uprawa, pielęgnacja i cięcie

pixabay.com/zoosnow (CC0 Domena publiczna)

Róże pnące – uprawa, pielęgnacja i cięcie

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Róże pnące to krzewy wieloletnie, są odmianą róż, których pędy pną się w górę na długości powyżej 1,5 metra. Charakteryzują się dużym wzrostem i obfitym kwitnieniem, doskonale nadają się do obsadzania pergoli, altanek i innych

Róże pnące – rodzaje i uprawa

Róże pnące wymagają dłuższego czasu przy pielęgnacji, chociażby ze względu na konieczność cięcia. Jednak warto poświęcić im uwagę ze względu na bogatą kolorystykę kwiatów, która zachwyci każdego. Zaletą tych róż jest odporność na mróz. Wyróżniamy ich dwa rodzaje:

Climbers – posiadają długie wiotkie pędy, rosnące w górę na wysokość około 3-5 metrów. Charakteryzują się bardzo zagęszczonymi pędami i powtarzającym się kwitnieniem.

Ramblers – maja długie i sztywne pędy dorastające do długości około 5-8 metrów. Są to róże pnące o nieco mniejszych kwiatach, które tworzą obfite kwiatostany. Kwitną raz, na zeszłorocznych pędach.

Krzewy najlepiej jest posadzić jesienią, ponieważ wtedy dobrze się ukorzeniają, a na wiosnę wcześniej wegetują. Wszystkie te czynniki mają wpływ na ich wygląd i kwitnienie. Gleba powinna być w miarę żyzna, przepuszczalna, a po nasadzeniu ściółkowana korą sosnową, która pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność. Wymagają silnych podpór, a w miarę wzrostu należy przywiązywać i zabezpieczać pędy. Krzewy róż są mrozoodporne, ale na zimę można je okryć lub okopcować.

Róże pnące – cięcie

Róże pnące wymagają cięcia, które wygląda inaczej w zależności od odmiany kwiatów. Climbersy nie potrzebują częstego cięcia. Kwitną na pędach tegorocznych i zeszłorocznych, dlatego usuwa się jedynie stare pędy i cienkie odrosty, które powodują niepotrzebne zagęszczenie. Remblersy wymagają corocznego cięcia przekwitłych pędów i niepotrzebnych cienkich odrostów. Można też podciąć część pędów dla ich rozkrzewienia. Niektóre odmiany wymagają cięcia, które traktujemy jako zapobieganie chorobom. Zabieg ten wykonujemy jesienią, gdyż kwiaty przycięte zbyt mocno wiosną nie zakwitną tak, jak powinny.

Róże pnące – nawożenie i ochrona

Róże powinny być regularnie wzmacniane i nawożone, ale nie w nadmiarze. Jeżeli chodzi o nawozy organiczne, to mogą być używane wiosną i jesienią. Może to być obornik lub kompost, należy jednak pamiętać o tworzeniu go ze zdrowych roślin. Innym rodzajem nawozów są preparaty mineralne, które można zastosować jednorazowo, gdyż działają powoli, wchłaniając składniki do gleby. Należy też pamiętać o podlewaniu roślin, aby nawozy działały skutecznie, a rośliny pięknie kwitły.

Róże pnące – choroby i szkodniki

Róże pnące bywają często atakowane przez choroby lub szkodniki. Mogą to być choroby grzybowe, jak plamistość, mączniak czy pleśń. Można je przed nimi chronić, stosując dostępne na rynku preparaty, gdy tylko zauważymy objawy choroby. Różom zagrażają też szkodniki, jak np. mszyce. Możemy z nimi walczyć środkami naturalnymi. Skuteczny jest np. wyciąg z pokrzyw czy czosnku. Ewentualnie można sięgnąć po środki chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych.

Róże pnące – odmiany

Jest wiele odmian róż pnących, o przepięknych kolorowych kwiatach. Są to odmiany kwitnące jeden raz w sezonie, takie jak:

„Bobby James” – dorasta do 5 metrów wysokości, ma kwiaty koloru białego,

„American Pillar” – osiąga długość pędów do 4 metrów, kwiaty różowe z jasnym środkiem,

„Alchymist” – dorasta do 4 metrów wysokości, o dużych pachnących pomarańczowo brzoskwiniowych kwiatach,

„Lykkefund” – rośnie do 7 metrów wysokości, kwitnie na biało, tworząc obfite kwiatostany,

„Flammentznz” – o bardzo szybkim wzroście, dorasta do wysokości 5 metrów, ma ciemnoczerwone kwiaty, tworzące kwiatostany.

Inny rodzaj róż to te, które powtarzają kwitnienie kilka razy w sezonie, takie jak:

„Sympathie” – o szybkim wzroście, dorasta do 3 metrów wysokości, kwiaty są koloru czerwonego, kwitnie od czerwca aż do jesieni,

„Aloha” – osiąga wysokość do 3 metrów, ma kwiaty w kolorze morelowym,

„New Dawn” – mało wymagająca odmiana, o pędach osiągających długość do 5 metrów, kwitnie od czerwca i ma kwiaty w jasno różowym kolorze,

„Santana” – dorasta do 2,5 metra wysokości, o kwiatach ciemnoczerwonych, obficie kwitnie,

„Moonlight” – osiąga wysokość do 3 metrów, ma bardzo szybkie tempo wzrostu, o kwiatach cytrynowo żółtych z różowymi brzegami na płatkach, tworzy piękne kwiatostany.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >