DomekIOgrodek.pl
Rojniki

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/pasja1000

Rojniki – wytrzymała ozdoba skalniaków

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Rojniki, których łacińska nazwa oznacza "wiecznie żywy", zyskują w Polsce coraz większą popularność, ze względu na walory dekoracyjne i łatwość w uprawie. Najlepiej sprawdzą się do obsadzenia ogródków skalnych, ale można je wykorzystać również jako oryginalne ozdoby w zagłębieniach konarów drzew, szczelinach w chodniku, etc. Dowiedz się, jak je uprawiać i pielęgnować.

Rojniki – charakterystyka i gatunki

Rojnik to roślina z rodziny gruboszowatych, wśród której znajdziemy około 100 gatunków krzyżujących się ze sobą. Jego środowisko naturalne to m.in. Kaukaz i Bałkany.Roślina ta jest wieloletnia, charakteryzuje się grubymi, mięsistymi liśćmi, pokrytymi woskiem, które tworzą różyczki. Łodygi rojnika są krótkie i zachodzą na siebie, co pomaga im przetrwać np. okresowe susze.Kwiatostany dorastają do 10-60 cm, ale te w uprawie nie przekraczają zwykle 15 cm wysokości, rozrastając się efektownie wszerz – kiedy rojnik jest młody, przypomina kulkę, ale z wiekiem rozchyla liście.Niezbyt spektakularne kształty, rojniki nadrabiają dzięki swoim rozmaitym barwom liści, które stają się intensywniejsze na zimę: od rudawych, przez purpurowe, po szare i brązowe.

Latem rojnik wypuszcza pędy kwiatowe osiągające do 18 cm wysokości.W Polsce najczęściej spotkamy poniższe gatunki:Rojniki górskie – naturalnie występujące w polskich Tatrach, objęte ochroną. Osiągają 20 cm wysokości, kiedy to łodygi wypuszczają duże i ciemnoróżowe kwiaty. Liście rojnika górskiego są podłużne, lekko ostre na końcach;Rojniki murowe – charakteryzują się płożącym pokrojem o wysokości maksymalnie 10 cm. Latem pojawia się wysoka na około 20 cm łodyga z drobnymi, różowymi kwiatami. Liście rojnika murowego są zielono-bordowe;Rojniki pajęczynowate – spotykane w Karpatach. Osiągają 15 cm, a ich łodyga jest owłosiona, co przypomina pajęczynę. Kwiaty są jasnoczerwone, o wąskich płatkach;Rojniki orzęsione – o kulistej rozecie pokrytej jasnymi rzęskami. Kwitną na żółto, a ich kwiaty mają kształt gwiazdek. Charakterystyczne rzęski sprawiają, że ta odmiana rojnika jest bardzo wrażliwa na nadmiar wilgoci i musi mieć zapewnione bardzo przepuszczalne podłoże.

Jak uprawiać i pielęgnować rojniki

Rojniki są sukulentami, dlatego uwielbiają słońce i najlepiej czują się w dobrze nasłonecznionych miejscach w ogrodzie. Nie przeszkadza im susza, ponieważ potrafią skutecznie magazynować wodę – dzięki temu nie wymagają również podlewania.Podłoże pod uprawę rojników nie musi być bogate i żyzne, takie może wręcz zaszkodzić roślinom i ich barwie. Zbyt wilgotne gleby mogą natomiast spowodować gnicie rojnika.Z tego względu rojniki uprawiane w pojemnikach muszą być postawione w miejscu, gdzie nie będzie padał na nie deszcz. Rojniki w doniczkach podlewaj w momencie, gdy podłoże będzie całkiem suche.Optymalna dla rośliny sadzonej do gruntu jest gleba wapienna, umiarkowanie sucha, a nawet piaszczysta. Rojnikom uprawianym w pojemnikach najlepiej zapewnić ziemię luźną i przepuszczalną, z dodatkiem piasku i kilkucentymetrową warstwę drenażu na dnie.

Cykl rozwojowy rojników zmienia się wraz z porami roku:

Wiosną wyrastają z rozety głównej rozłogi z młodymi rozetkami;Latem, w upalne dni, rojniki odpoczywają i wstrzymują wzrost, a dorosłe okazy kwitną;Na przełomie lata i jesieni, w czasie deszczu, rojniki rozpoczynają kolejną fazę wzrostu;Na zimę liście rojników wytwarzają substancję pozwalającą im przetrwać niskie temperatury.

Rojniki – właściwości lecznicze

Rośliny te mają nie tylko walory estetyczne – liście rojnika zebrane w czasie kwitnienia rośliny są bogactwem garbników oraz zawierają m.in. flawonol, kemferol, kwas cytrynowy i jabłkowy.W ziołolecznictwie wykorzystuje się wyciąg z liści rojnika, który wspomaga leczenie zapalenia gardła i schorzeń jamy ustnej.Okład ze świeżych, rozciętych liści pomaga na problemy skórne, przyspiesza gojenie się ran i oparzeń, łagodzi ból po ukąszeniu owadów, a nawet łagodzi silne migreny.Właściwości rojnika można porównać do aloesu – z pewnością warto go mieć w swoim ogrodzie.

Źródła:https://www.kalendarzrolnikow.pl/3590/rozeta-zawsze-zywa-czyli-jak-uprawiac-rojnikihttps://ladnydom.pl/Ogrody/1,113408,8400588,Rojniki\_i\_rozchodniki\_\_\_pieknosci\_nieco\_gruboskorne.htmlhttps://www.drgaja.pl/7-obszarow-szczescia/dieta/rojnik-murowy-i-jego-magiczna-moc

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >