DomekIOgrodek.pl
Rosiczka

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/MonikaP

Rosiczka – drapieżnik wśród roślin. Jak o nią dbać?

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Ta egzotyczna, fascynująca roślina wbrew pozorom nie wymaga ogromnego nakładu pracy, by pięknie wzrastać. Rosiczka może być z powodzeniem uprawiana nawet przez amatorów – wystarczy poświęcić jej odrobinę uwagi, by zyskać ciekawą ozdobę domu i… żywą pułapkę na owady.

Dlaczego rosiczka odżywia się owadami?

Przez większość z nas rosiczka jest kojarzona z tym, że wabi owady, zwłaszcza muchy. Stąd zapewne mylne nazywanie jej muchołówką – tymczasem to dwie różne rośliny, chociaż pochodzące z jednej rodziny rosiczkowatych.To właśnie muchołówka znana jest z „drapieżnego” wyglądu, ponieważ posiada pewnego rodzaju szczęki, dzięki którym chwyta swoje ofiary.

Rosiczka natomiast wygląda bardzo niewinnie, ale w swojej drapieżności nie ustępuje wcale gatunkowej siostrze – z pozoru niegroźne listki pokryte substancją imitującą rosę (stąd nazwa: rosiczka) to w rzeczywistości skuteczna, śmiercionośna broń. Miodowy zapach i interesujący wygląd wabi owady, które przyklejają się do lepkich włosków, a to jest dla rosiczki sygnałem do wydzielania paraliżującego kwasu mrówkowego i zamknięcia liści.Skąd te niecodzienne wśród roślin upodobania smakowe? Miejsca, w których naturalnie występują rosiczki to zazwyczaj gleby piaszczyste, torfowe lub kamieniste, a więc ubogie w składniki odżywcze. Z tego względu rosiczki zaczęły uzupełniać brakujący azot w ten oryginalny sposób, aby przyspieszyć swój wzrost.

Rosiczka – egzotyka w mieszkaniu.

Tę popularną roślinę owadożerną spotkamy obecnie niemal na całym świecie, natomiast w Polsce rosiczka występuje w czterech gatunkach:rosiczka okrągłolistnarosiczka długolistnarosiczka pośredniarosiczka owalnaGatunki te są w Polsce objęte ochroną, dlatego rośliny lub nasiona należy kupować wyłącznie ze sprawdzonych źródeł: np. w sklepach specjalizujących się w roślinach egzotycznych.Czasem można znaleźć rosiczki na marketowych półkach, ale to bardzo ryzykowny zakup – rosiczka pozostawiona sama sobie przez dłuższy czas ulegnie szybkiemu wyniszczeniu i po zakupie może po prostu zwiędnąć.Jeżeli zakupionej u zaufanego sprzedawcy rosiczce zapewnisz następnie odpowiednie warunki, odwdzięczy Ci się bujnym wyglądem. Każda rosiczka, tak jak większość roślin, potrzebuje do życia odpowiedniej ilości światła i wilgoci.

Czego potrzebuje rosiczka?

Jeżeli zdecydujesz się na hodowanie tej nietypowej rośliny we własnym mieszkaniu, pamiętaj o tych zasadach:Zasadź rosiczkę w ziemi zbliżonej do jej naturalnego środowiska, a więc o kwaśnym odczynie (pH 3,5-4,5).Postaw doniczkę w jasnym, dobrze nasłonecznionym miejscu. Latem może być to balkon.Pod doniczką umieść podstawkę i podlewaj raz w tygodniu poprzez podsiąkanie. Nigdy nie podlewaj rosiczki bezpośrednio do ziemi!Podlewaj rosiczkę wyłącznie wodą destylowaną, która nie zawiera szkodliwego dla rośliny wapnia.Rosiczkę przesadzaj co około dwa lata, najlepiej na wiosnę.Nie obawiaj się, że woda zalegająca w podstawce sprawi, że Twoja rosiczka zgnije – ta roślina w naturze również bardzo często występuje na terenach podmokłych i są to dla niej warunki sprzyjające.Pamiętaj, że niektóre gatunki, np. rosiczka okrągłolistna i długolistna, przechodzą zimą w stan spoczynku. W tym czasie musisz zapewnić im odmienne warunki niż w ciepłych miesiącach, przenosząc roślinę do jasnego, chłodnego pomieszczenia i zmniejszając częstotliwość podlewania.

Czy rosiczka wymaga dokarmiania?

Dzięki fotosyntezie rosiczka jest w stanie wygenerować minimum składników odżywczych potrzebnych jej do przetrwania. Jednak wspomniany już azot sprawi, że będzie rosła szybciej, a najlepszym źródłem azotu dla rosiczki są oczywiście owady.Wielkość owadów dostosuj do wielkości rośliny – młodą rosiczkę możesz dokarmiać np. muszkami owocówkami lub mrówkami. Dorosła roślina bez problemu poradzi sobie z większymi owadami, takimi jak muchy domowe.Bardzo ważne jest, by podrzucane owady były żywe, ponieważ rosiczka decyduje się na trawienie ofiary tylko w momencie, gdy wyczuje jej ruch.Nie karm rosiczki owadami, które mają twarde pancerze, np. pająkami czy biedronkami, ponieważ rosiczka nie zdoła ich strawić. Dodatkowo pozbawisz się naturalnych sprzymierzeńców w walce z mszycami.Rosiczki nie można przekarmić, a wręcz przeciwnie – odpowiednie codzienne dokarmianie sprawi, że rosiczka będzie rosła szybciej.

Jeżeli poświęcisz rosiczce trochę uwagi i zadbasz o odpowiednie dla niej warunki, odwdzięczy się z pewnością egzotycznym wyglądem i pozbędzie się problemu domowych owadów, w tym uciążliwych much i komarów.

Źródła:https://natura.wm.pl/roslina/75/Rosiczkahttp://jakhodowacrosiczki.prv.pl/podlewanie.htmlhttps://hgtv.pl/inspiracje,3742,n/rosiczka-uprawa-i-pielegnacja-rosliny-w-domu-jakie-sa-odmiany,304722,1.html

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >