Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Rośliny do oczka wodnego – jakie gatunki wybrać?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 05.06.2021 02:00

Rośliny do oczka wodnego – jakie gatunki wybrać?

rośliny do oczka wodnego
pixabay/erwin66as

Oczko wodne jest wyjątkową dekoracją każdego ogrodu, ale to rosnące w nim rośliny nadają mu niepowtarzalnego charakteru. Na rynku znajdziemy wiele gatunków do wyboru, w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Dowiedz się więcej na temat roślin do oczka wodnego, i tego, jakie gatunki wybrać.

Rośliny do oczka wodnego – podział na strefy

Wybór roślinności powinniśmy podzielić ze względu na strefy występujące w naszym oczku wodnym. Wyróżniamy 4 odrębne strefy: strefę błotną (bagienną), strefę wody płytkiej, strefę wody głębokiej oraz strefę powierzchniową. Dla każdej z nich mamy inną grupę roślin do wyboru. Dzięki takiemu podziałowi roślinność będzie się prawidłowo i efektywnie rozwijać, a nasze oczko będzie wyjątkową ozdobą całego ogrodu.

Rośliny do oczka wodnego – strefa błotna (bagienna) Ta strefa jest najlepsza dla roślin, które preferują podmokłe i bagienne tereny. Do najpopularniejszych z nich należy, m. in.: - bobrek trójlistkowy, - czermień błotna, - jeżogłówka, - kaczeniec, - kalla, - kosaciec japoński, - kosaciec żółty, - kroplik, - krwawnica pospolita, - lobelia szkarłatna, - niezapominajka błotna, - pałka wodna, - pstrolistka sercowata, - sit, - tatarak, - tojeść rozesłana, - tułacz pstry, - wiązówka błotna, - żabieniec babka wodna.

Rośliny do oczka wodnego – strefa wody płytkiej

Znajduje się na głębokości około 30-50 cm. Do tej strefy najlepiej wybrać takie rośliny jak, m. in.: - jaskier wielki, - miniaturowe grzybienie, - przęstka pospolita, - strzałka szerokolistna. Dobrze sprawdzą się również gatunki bagienne, np.: - jeżogłówka, - kosaciec syberyjski, - kosaciec żółty, - strzałka wodna. Rośliny do oczka wodnego – strefa wody głębokiej Ta srefa znajduje się na głębokości około 50-150 cm. Najlepiej rosnące rośliny do oczka wodnego w strefie głębokiej to, m. in.: - grążel żółty, - grzybieńczyk wodny, - okrężnica bagienna - rdestnica, - moczarka kanadyjska, - rogatek sztywny, - wywłócznik.

Trzy ostatnie gatunki są roślinami podwodnymi. Rośliny do oczka wodnego – strefa powierzchniowa Ostatnia strefa jest przeznaczona dla roślin pływających. Możemy wybrać takie gatunki, jak np.: - azolla karolińska (dość delikatna odmiana), - hiacynt wodny, - kotewka orzech wodny, - osoka aloesowa, - rzęsa wodna, - salwinia pływająca, - żabiściek pływający.

Rośliny do oczka wodnego, które oczyszczają wodę

Przy wyborze roślin do oczka wodnego możemy się też kierować ich pożytecznym zastosowanie, i wybrać nie tylko takie, które pięknie wyglądają, ale też oczyszczają wodę. Do najpiękniejszych i najpopularniejszych gatunków tego typu należy, m. in.: Azolla karolińska – jest to pływająca paprotka, która bardzo szybko się rozrasta na powierzchni wody. Wygląda bardzo dekoracyjnie, ponieważ przebarwia się na czerwono. Zazwyczaj jest rośliną jednoroczną, chociaż czasami jej zarodniki mogą przetrwać okres zimowy w mule dennym. Jest polecana do mniejszych oczek wodnych. Hiacynt wodny – roślina, która wyjątkowo pięknie kwitnie. Jego korzenie mają lekko fioletową barwę, pływają po wodzie i pobierają z niej niezbędne substancje. Liście są zielone i mięsiste. Kwitnie latem, a jego kwiaty mają fioletowy kolor. Pamiętajmy, że hiacynt nie przetrwa zimy w naszych warunkach , dlatego do wody wkładamy go gdy temperatura utrzymuje się na poziomie powyżej 15 stopni C.

Rogatek sztywny – gatunek unoszący się na powierzchni wody, którego obecność oznacza właściwą jakość wody w naszym oczku. Jest dość gęsto rozgałęziony, dlatego stanowi idealne schronienie dla malutkich zwierząt wodnych. Jego uprawa jest bardzo prosta, wystarczy tylko umieścić go na powierzchni wody. Jest też rośliną, która bez problemu przetrwa okres zimowy w oczku wodnym.

Salwinia uszkowata (zwana też salwinią brazylijską) – podobnie jak azolla karolińska jest gatunkiem pływającej paprotki. Jej liście są pokryte malutkimi włoskami, dzięki czemu spływa po nich woda. Dość szybko się rozrasta, ale osiąga nieduże wymiary, zazwyczaj około 10 cm. Należy pamiętać, że roślina ta jest po ochroną, więc przy zakupie należy się udać do sprawdzonego sprzedawcy.

Tagi: