Rośliny lubiące kwaśną glebę – zasady uprawy oraz rodzaje
Wikimedia Commons/7alaskan (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 8 Kwietnia 2021

Rośliny lubiące kwaśną glebę – zasady uprawy oraz rodzaje

W naszym ogrodzie możemy zdecydować się na rośliny lubiące kwaśną glebę. W takim przypadku należy odpowiednio wybrać gatunki, które będziemy uprawiać. Prawidłowo dopasowane podłoże przyczynia się do prawidłowego rozwoju naszych roślin. Poznaj najczęściej wybierane rośliny kwasolubne oraz dowiedz się więcej na temat zasad ich uprawy.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – charakterystyka podłoża

Rośliny lubiące kwaśną glebę preferują glebę o kwaśnym odczynie poziomu pH. Wyróżnia się podłoże:

-lekko kwaśne (5,6-6,5 poziom pH),

- kwaśne (4,6-5,5 poziom pH),

- silnie kwaśne (< 4,5 poziom pH).

W przypadku kwasolubnych roślin nie zaleca się stosowania nawozów mineralnych oraz organicznych, ponieważ przyczyniają się one do podwyższenia odczynu ziemi. Można używać natomiast preparatów zakwaszających w celach pielęgnacyjnych.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – rodzaje

Istnieje wiele roślin lubiących kwaśną glebę. Zalicza się do nich m.in.:

- borówka amerykańska,

- enkiant dzwonkowaty,

- hortensja ogrodowa,

- magnolia,

- różanecznik,

- wrzos pospolity,

- wrzosiec krwisty,

- żarnowiec miotlasty.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – borówka amerykańska

Borówka amerykańska jest krzewem o wysokości od około 2 do 3 metrów. Preferuje ciepłe, słoneczne oraz ciche miejsca. Posiada zielone liście o skórzastej strukturze. Odznacza się kwiatami o kremowobiałej koronie, które zebrane są w grona. Okres kwitnienia przypada od kwietnia do maja, natomiast owoce borówki amerykańskiej dojrzewają w okresie od lipca do września. Owoce posiadają granatowe bądź ciemnoniebieskie zabarwienie. Należy pamiętać o prawidłowym nawadnianiu rośliny. Można także stosować nawożenie w celach pielęgnacyjnych.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – enkiant dzwonkowaty

Enkiant dzwonkowaty to krzew o około 2 metrach wysokości. Preferuje słoneczne, ciepłe oraz zabezpieczone przed wiatrem stanowisko. Lubi żyzną, przepuszczalną oraz umiarkowanie wilgotną glebę. Posiada długie liście o skórzastej strukturze, które w okresie jesiennym zmieniają swój kolor na purpurowy. Ponadto wyróżnia się dzwonkowatymi kwiatami o biało-różowym zabarwieniu. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. Zaleca się sadzenie rośliny w okresie wiosennym bądź jesiennym. Roślina dobrze znosi niskie temperatury. Po zakończeniu kwitnienia można wykonać jej cięcie.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa jest krzewem o wysokości od około 1 do 2 metrów. Preferuje słoneczne bądź półcieniste stanowisko. W przypadku zastosowania kwaśnego podłoża odznacza się pięknymi kwiatami o niebieskim zabarwieniu. Okres kwitnienie trwa od lipca do września. Zaleca się sadzenie rośliny w okresie wiosennym. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz stosowaniu specjalistycznych nawozów. Przed zimą zabezpieczamy hortensję ogrodową przed oddziaływaniem niskich temperatur.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – magnolia

Magnolia lubi ciepłe oraz słoneczne stanowisko. Preferuje żyzne podłoże. Osiąga od około 2 do 8 metrów wysokości, w zależności od odmiany. Kwiaty charakteryzuje różnorodna barwa, kształt oraz wielkość. Najczęściej możemy spotkać kwiaty w kolorze różowym bądź białym. Roślinę należy sadzić w okresie jesiennym.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – różanecznik

Różanecznik preferuje piaszczysto-próchniczą oraz przepuszczalną glebę. Najlepiej odnajduje się w półcienistym miejscu. Osiąga około 2 metrów wysokości. Charakteryzuje się długimi liśćmi o skórzastej strukturze. Posiada bardzo atrakcyjne kwiaty o żółtym, białym, niebieskim, pomarańczowym, fioletowym bądź czerwonym zabarwieniu. Okres kwitnienia przypada od maja do lipca. Różanecznik sadzimy w okresie wiosennym. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny. W ramach zabiegów pielęgnacyjnych możemy stosować nawożenie odpowiednimi preparatami dla roślin kwasolubnych.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – wrzos pospolity

Wrzos pospolity dorasta do około 40 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada na koniec sierpnia i trwa do listopada. Odznacza się kwiatami o żółtym, białym, czerwonym, fioletowym bądź różowym kolorze. Sadzenie zaleca się w okresie wiosennym bądź jesiennym. Dość dobrze znosi cięcie, które należy wykonać początkiem kwietnia. Zabieg cięcia wpływa na pobudzenie kwitnienia. Należy również pamiętać o regularnym nawadnianiu wrzosu pospolitego. Roślina wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem, dzięki czemu stanowi ozdobę każdego ogrodu.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – wrzosiec krwisty

Wrzosiec krwisty preferuje piaszczysto-gliniastą glebę. Najlepiej odnajduje się w półcienistym miejscu. Dorasta do wysokości około 15-35 metrów. Posiada kwiaty w białym, różowym, fioletowym bądź czerwonym kolorze. Okres kwitnienia trwa od marca do kwietnia. Wrzosiec krwisty zaleca się sadzić w okresie jesiennym. Jest dość odporny na mróz. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – żarnowiec miotlasty

Żarnowiec miotlasty jest krzewem, który osiąga wysokość od około 100 do 200 cm. Preferuje słoneczne miejsca. Wyróżnia się trójlistkowymi, delikatnymi liśćmi. Posiada kwiaty w żółtym kolorze. Okres intensywnego kwitnienia rozpoczyna się w maju i trwa do czerwca. Zaleca się sadzenie rośliny w okresie wiosennym bądź jesiennym. Żarnowiec miotlasty nie potrzebuje nawożenia, a także cięcia.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News