DomekIOgrodek.pl
Rośliny lubiące kwaśną glebę – zasady uprawy oraz rodzaje

Wikimedia Commons/7alaskan (CC0 Domena publiczna)

Rośliny lubiące kwaśną glebę – zasady uprawy oraz rodzaje

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

W naszym ogrodzie możemy zdecydować się na rośliny lubiące kwaśną glebę. W takim przypadku należy odpowiednio wybrać gatunki, które będziemy uprawiać. Prawidłowo dopasowane podłoże przyczynia się do prawidłowego rozwoju naszych roślin. Poznaj najcz

Rośliny lubiące kwaśną glebę – charakterystyka podłoża

Rośliny lubiące kwaśną glebę preferują glebę o kwaśnym odczynie poziomu pH. Wyróżnia się podłoże:

- lekko kwaśne (5,6-6,5 poziom pH),

- kwaśne (4,6-5,5 poziom pH),

- silnie kwaśne (< 4,5 poziom pH).

W przypadku kwasolubnych roślin nie zaleca się stosowania nawozów mineralnych oraz organicznych, ponieważ przyczyniają się one do podwyższenia odczynu ziemi. Można używać natomiast preparatów zakwaszających w celach pielęgnacyjnych.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – rodzaje

Istnieje wiele roślin lubiących kwaśną glebę. Zalicza się do nich m.in.:

- borówka amerykańska,

- enkiant dzwonkowaty,

- hortensja ogrodowa,

- magnolia,

- różanecznik,

- wrzos pospolity,

- wrzosiec krwisty,

- żarnowiec miotlasty.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – borówka amerykańska

Borówka amerykańska jest krzewem o wysokości od około 2 do 3 metrów. Preferuje ciepłe, słoneczne oraz ciche miejsca. Posiada zielone liście o skórzastej strukturze. Odznacza się kwiatami o kremowobiałej koronie, które zebrane są w grona. Okres kwitnienia przypada od kwietnia do maja, natomiast owoce borówki amerykańskiej dojrzewają w okresie od lipca do września. Owoce posiadają granatowe bądź ciemnoniebieskie zabarwienie. Należy pamiętać o prawidłowym nawadnianiu rośliny. Można także stosować nawożenie w celach pielęgnacyjnych.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – enkiant dzwonkowaty

Enkiant dzwonkowaty to krzew o około 2 metrach wysokości. Preferuje słoneczne, ciepłe oraz zabezpieczone przed wiatrem stanowisko. Lubi żyzną, przepuszczalną oraz umiarkowanie wilgotną glebę. Posiada długie liście o skórzastej strukturze, które w okresie jesiennym zmieniają swój kolor na purpurowy. Ponadto wyróżnia się dzwonkowatymi kwiatami o biało-różowym zabarwieniu. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. Zaleca się sadzenie rośliny w okresie wiosennym bądź jesiennym. Roślina dobrze znosi niskie temperatury. Po zakończeniu kwitnienia można wykonać jej cięcie.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa jest krzewem o wysokości od około 1 do 2 metrów. Preferuje słoneczne bądź półcieniste stanowisko. W przypadku zastosowania kwaśnego podłoża odznacza się pięknymi kwiatami o niebieskim zabarwieniu. Okres kwitnienie trwa od lipca do września. Zaleca się sadzenie rośliny w okresie wiosennym. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz stosowaniu specjalistycznych nawozów. Przed zimą zabezpieczamy hortensję ogrodową przed oddziaływaniem niskich temperatur.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – magnolia

Magnolia lubi ciepłe oraz słoneczne stanowisko. Preferuje żyzne podłoże. Osiąga od około 2 do 8 metrów wysokości, w zależności od odmiany. Kwiaty charakteryzuje różnorodna barwa, kształt oraz wielkość. Najczęściej możemy spotkać kwiaty w kolorze różowym bądź białym. Roślinę należy sadzić w okresie jesiennym.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – różanecznik

Różanecznik preferuje piaszczysto-próchniczą oraz przepuszczalną glebę. Najlepiej odnajduje się w półcienistym miejscu. Osiąga około 2 metrów wysokości. Charakteryzuje się długimi liśćmi o skórzastej strukturze. Posiada bardzo atrakcyjne kwiaty o żółtym, białym, niebieskim, pomarańczowym, fioletowym bądź czerwonym zabarwieniu. Okres kwitnienia przypada od maja do lipca. Różanecznik sadzimy w okresie wiosennym. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny. W ramach zabiegów pielęgnacyjnych możemy stosować nawożenie odpowiednimi preparatami dla roślin kwasolubnych.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – wrzos pospolity

Wrzos pospolity dorasta do około 40 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada na koniec sierpnia i trwa do listopada. Odznacza się kwiatami o żółtym, białym, czerwonym, fioletowym bądź różowym kolorze. Sadzenie zaleca się w okresie wiosennym bądź jesiennym. Dość dobrze znosi cięcie, które należy wykonać początkiem kwietnia. Zabieg cięcia wpływa na pobudzenie kwitnienia. Należy również pamiętać o regularnym nawadnianiu wrzosu pospolitego. Roślina wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem, dzięki czemu stanowi ozdobę każdego ogrodu.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – wrzosiec krwisty

Wrzosiec krwisty preferuje piaszczysto-gliniastą glebę. Najlepiej odnajduje się w półcienistym miejscu. Dorasta do wysokości około 15-35 metrów. Posiada kwiaty w białym, różowym, fioletowym bądź czerwonym kolorze. Okres kwitnienia trwa od marca do kwietnia. Wrzosiec krwisty zaleca się sadzić w okresie jesiennym. Jest dość odporny na mróz. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny.

Rośliny lubiące kwaśną glebę – żarnowiec miotlasty

Żarnowiec miotlasty jest krzewem, który osiąga wysokość od około 100 do 200 cm. Preferuje słoneczne miejsca. Wyróżnia się trójlistkowymi, delikatnymi liśćmi. Posiada kwiaty w żółtym kolorze. Okres intensywnego kwitnienia rozpoczyna się w maju i trwa do czerwca. Zaleca się sadzenie rośliny w okresie wiosennym bądź jesiennym. Żarnowiec miotlasty nie potrzebuje nawożenia, a także cięcia.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >