Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Róża stulistna – bujne kwiaty i piękny zapach. Wskazówki uprawowe
Weronika Dadok
Weronika Dadok 09.05.2021 02:00

Róża stulistna – bujne kwiaty i piękny zapach. Wskazówki uprawowe

Róża stulistna
pxhere.com/(CC0 domena publiczna)/Neeraja Shaji

Różna stulistna to tak naprawdę mieszaniec powstały z kilku gatunków. W Europie, a dokładniej we Francji pojawiła się pod koniec XVI wieku i właśnie z tym krajem jest najbardziej kojarzona. Zaliczana jest do tzw. róż historycznych. Przywodzi na myśl arystokratyczne, piękne ogrody. Swoją nazwę zawdzięcza budowie kwiatu – niezliczona ilość płatków tworzących kwiat sprawiła, że nazwano ją stulistną. Charakteryzuje się właśnie dużymi, gęstymi kwiatami w kolorze różowym. Choć powstały różne odmiany tego gatunku, wszystkie występują w odcieniach różu. Krzew zakwita raz w roku, w czerwcu. Osiąga do 2 metrów wysokości i silnie się rozkrzewia, dlatego wymaga sporo miejsca w ogrodzie. Roślina jest najbardziej atrakcyjna podczas kwitnienia. Kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale i pachną. Jednak przez większą część roku krzew pokryty jest dużymi, owalnymi liśćmi z zarysowanym unerwieniem, a pędy cierniami.

Róża stulistna – trudy uprawy

Czy róża stulistna należy do trudnych w uprawie? Nie, jednak jest podatna na szkodniki, co sprawia, że wymagane są wokół niej odpowiednie zabiegi.Idealnym podłożem dla krzewu jest lekko wilgotna, żyzna gleba bogata w próchnicę. Stanowisko powinno znajdować się na słońcu lub w półcieniu. Poleca się, aby sadzić ją blisko tarasu lub domu, aby w trakcie kwitnienia móc cieszyć się dochodzącym z krzewu zapachem. Krzew podczas kwitnienia ugina się pod ciężarem dużych kwiatów, co sprawia, że pędy mocno się wyginają lub czasami nawet łamią. Jeśli widzimy, że tak się dzieje, warto zamontować podpory.Roślina nie potrzebuje okrywania na zimę, ponieważ jest wystarczająco mrozoodporna.

Szkodniki na róży stulistnej

Powinno się obserwować roślinę pod kątem szkodników. Niestety jest lubiana przez mszyce, które żerują na liściach. Kiedy się pojawią, należy zastosować środki odstraszające, chemiczne lub naturalne, domowe. Wśród ekologicznych metod znajdziemy m.in. spryskiwanie krzewu naparem z cebuli (mszyce bardzo nie lubią zapachu cebuli). Można to robić także zapobiegawczo. Oprócz tego jest wiele innych domowych sposobów (mikstur), które można wykorzystać w walce ze szkodnikami. Czasami krzew jest atakowany również przez mączniaka prawdziwego. Jeśli ekologiczne metody zawiodą, trzeba sięgnąć po oprysk chemiczny.

Cięcie róży stulistnej

Krzew wymaga jedynie cięcia sanitarnego. Po zimie usuwamy złamane, uszkodzone lub porażone pędy. Natomiast coroczne przycinanie nie jest potrzebne. Natomiast co kilka lat wykonujemy tzw. cięcie prześwietlające. Wtedy wycinamy maksymalnie kilka najstarszych pędów, aby dać szansę rozwinąć się młodszym. Można również skorygować zbyt rozrośnięte gałązki, aby zachować ładny pokrój. Kwiaty rozwijają się zazwyczaj na dwuletnich lub starszych pędach, dlatego silne cięcie nie jest potrzebne.

Róża stulistna – pielęgnacja i nawożenie

Róża stulistna wymaga podlewania w okresie bezdeszczowym. Potrafi silnie się rozkrzewiać, dlatego w czasie zawiązywania kwiatów potrzebuje więcej nawadniania. Krzew tworzy także liczne odrosty korzeniowe. Nie należy dopuszczać do przesuszania podłoża. Niedobór wody może spowodować usychanie i szybką utratę pięknych kwiatów. Podczas sezonu wegetacji, warto także stosować nawóz dedykowany różom. Zasili on korzenie w składniki mineralne i utrzyma krzew w dobrym zdrowiu, a kwitnienie będzie obfite. Roślina daje łatwo się rozmnażać poprzez odrosty korzeniowe, sadzonki z ukorzenionych pędów lub odkłady ziemne.

Tagi: