DomekIOgrodek.pl
Różanecznik

pixabay.com/Capri23auto

Różanecznik – zasady uprawy, zabiegi pielęgnacyjne oraz rozmnażanie rośliny

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Różanecznik to wyróżniający się atrakcyjną urodą krzew kwiatowy. Jego kwiaty zachwycają swoim wyglądem. Pochodzi z rodziny wrzosowatych. Poznaj tajniki prawidłowej uprawy oraz pielęgnacji tej pięknej rośliny.Różanecznik – charakterystyka rośliny


Różanecznik możemy także spotkać pod nazwą rododendron. Jego naturalne środowisko to tereny Azji, Ameryki Północnej oraz Ameryki Środkowej. Posiada zimozielone liście o skórzastej strukturze. Wyróżnia się atrakcyjnymi kwiatami, które przybierają pomarańczowe, żółte, różowe, fioletowe bądź czerwone zabarwienie. Okres jego kwitnienia przypada na porę wiosenną oraz letnią.Różanecznik – jak należy uprawiać oraz pielęgnować roślinę?


Roślina preferuje półcieniste oraz zabezpieczone przed wiatrem miejsca. Ponadto lubi dużą wilgotność powietrza. Zaleca się zastosowanie delikatnie wilgotnej, żyznej, przepuszczalnej oraz kwaśnej ziemi o odczynie wynoszącym od 4,5 do 6,0 pH. Przed posadzeniem rośliny przygotowujemy podłoże, wykopując odpowiednie dołki, które powinny wynosić około 0,5 metra głębokości oraz 1 metr szerokości. W wykopanych dołkach umieszczamy np. mieszaninę przekompostowanej kory sosnowej, kwaśnego torfu oraz kompostu bądź żyznej gleby ogrodowej. Proporcje mieszanki powinny wynosić 1:1:1. Gdy wsadzimy naszą roślinę do gruntu, przystępujemy do jej obfitego podlewania.

Po nawodnieniu możemy wokół posadzonych roślin rozprowadzić ściółkę z kory bądź z torfu. Taki zabieg przyczyni się do zatrzymania wilgotności. Przy sadzeniu rośliny należy pamiętać, aby korzenie były ułożone w płytki sposób. Zaleca się sadzenie w okresie wiosennym. W przypadku posadzenia w okresie jesiennym ważne jest, aby pamiętać o właściwym zabezpieczeniu przed niskimi temperaturami. Do zabezpieczenia możemy zastosować np. kompost, kwaśny torf bądź mieloną korę sosnową. Rośliny potrzebują regularnego podlewania, szczególnie w okresie nadmiernej suszy. Końcem lata oraz w okresie jesiennym zmniejszamy intensywność podlewania. Możemy też nawozić odpowiednimi preparatami.

Kalanchoe

Kalanchoe w mieszkaniu. Jak utrzymywać kwiat w dobrej formie?

CZYTAJ DALEJ

Zaleca się nawożenie rośliny w okresie od kwietnia do lipca. Najlepszy preparat stanowi wieloskładnikowy nawóz mineralny bądź specjalny roztwór mineralny, który możemy zakupić w każdym sklepie ogrodniczym. W przypadku ułożenia ściółki należy ją usunąć podczas wykonywania procesu nawożenia. Po jego ukończeniu układamy ją ponownie. Nawożenie należy wykonywać zgodnie z instrukcjami umieszczonymi na opakowaniu zakupionego preparatu. Zbyt częste i mocne odżywianie może przyczynić się do obumarcia naszej rośliny. W ramach zabiegu pielęgnacyjnego należy delikatnie usunąć wszystkie chwasty i zanieczyszczenia tak, aby nie uszkodzić korzeni.

Ponadto możemy bardzo łagodnie i ostrożnie spulchnić ziemię, na której rosną nasze rośliny. Różanecznik toleruje proces przycinania. W okresie wiosennym przystępujemy do usunięcia przemarzniętych oraz przesuszonych pędów. U starszych okazów możemy także zastosować pielęgnacyjne cięcie w celu odmłodzenia rośliny. Po przekwitnięciu kwiatostanów przystępujemy do ich usunięcia. Kwiatostany, które są zaschnięte należy delikatnie wyłamać za pomocą dłoni tak, aby nie uszkodzić przy tym nowopowstałych pąków.Jak wygląda proces rozmnażania różanecznika?


Różanecznik możemy rozmnażać. Proces rozmnażania następuje poprzez sadzonki pędowe bądź odkłady. Rozmnażanie za pomącą sadzonek pędowych polega na ścięciu końcówki pędów rośliny. Tą czynność należy wykonać w okresie późnego lata. Odcięta końcówka pędu powinna posiadać pąk liściowy, aby rozmnażanie zakończyło się sukcesem. Kolejny krok stanowi odcięcie dolnych liści oraz delikatne nacięcie dolnego końca.

Tak przygotowane sadzonki wkładamy do pojemnika z odpowiednią ziemią oraz odstawiamy w miejsce, gdzie temperatura powinna wynosić około 20 stopni C. Ponadto pomieszczenie powinno posiadać dostęp do dużej wilgotności powietrza, aby po okresie około 3 miesięcy pojawiły się korzenie na końcach naszych sadzonek. W przypadku rozmnażania przez odkłady, w okresie wiosennym bądź w sierpniu, należy w pobliżu naszej rośliny wykopać odpowiedni dół o głębokości wynoszącej od około 15 do 20 cm. Następnie delikatnie odginamy jedną gałązkę, po czy umieszczamy ją w przygotowanym dołku. Całość przysypujemy glebą. Tym sposobem ukorzenienie się odkładów następuje po upływie około 2 lat.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >