Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Ryzalit na elewacji – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz zastosowanie elementu
Weronika Dadok
Weronika Dadok 25.05.2021 02:00

Ryzalit na elewacji – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz zastosowanie elementu

Ryzalit
pixabay.com/KarstenBergmann

Ryzalit na elewacji stanowi atrakcyjną ozdobę budynku. Jego zastosowanie przyczynia się także do powiększenia powierzchni naszego domu. Dobór kształtu oraz wielkości zależy wyłącznie od naszych prywatnych upodobań. Poznaj cechy charakterystyczne ryzalitu oraz dowiedz się więcej o jego zastosowaniu.

Ryzalit na elewacji – charakterystyka elementu

Ryzalit na elewacji to charakterystyczny element, który jest wysunięty poza lico ściany budynku. Nie jest on wydzielony z części domu, stanowi jednak jedną całość z budynkiem. Jest on prowadzony począwszy od fundamentów, aż po sam dach. Może być zakończony tympanonem, na którym można umieścić różnorakie elementy dekoracyjne, np. płaskorzeźby. Najczęściej przybiera formę półkola bądź prostokąta. Swoją historią sięga czasów renesansu, ponieważ często zdobił różnorakie pałace oraz dwory. Do ich wykończenia używano m.in. różnego rodzaju pilastry, płyciny oraz gzymsy.

Ryzalit na elewacji – rodzaje

Ryzalit może przybierać różne formy oraz rozmiary. Obecnie wyróżnia się m.in.: - ryzality płaskie – wpływają na urozmaicenie elewacji oraz nadają jej atrakcyjności i oryginalnego charakteru, powiększają one powierzchnię domu w bardzo niewielkim stopniu, - ryzality pełne – często stanowią główny punkt naszego budynku, tego typu ryzalit najczęściej wykańczany jest innym odcieniem oraz fakturą, aby wyróżniał się na tle innych elementów pozostałej części domu.

Ryzalit na elewacji – najczęściej używane materiały

Do wykonania ryzalitu na elewacji można użyć różnorakich materiałów budowlanych. Najczęściej ryzalit powstaje m.in.:

- z drewna, - ze szkła, - z okładzin kamiennych, - z okładzin klinkierowych.

Wybór materiału przyczynia się do podkreślenia zastosowanego elementu. Staranne wykończenie oraz dobrze dobrany materiał budowlany uatrakcyjni wykończenie naszego domu. Ryzalit nie musi być wykończony takim samym materiałem, jak reszta elewacji. Może on różnić się kolorem, a także fakturą wybranego materiału budowlanego. Zastosowanie kontrastu sprawi, że nasz budynek będzie wyróżniał się nowoczesnością oraz oryginalnym charakterem. Dobór materiału oraz barw zależy przede wszystkim od wizji i projektu naszego domu.

Ryzalit na elewacji – jak wpływa na wnętrze naszego domu?

Ryzalit przede wszystkim oddziałuje na zewnętrzne elementy elewacji, ponieważ uatrakcyjnia zewnętrzny wygląd naszego domu oraz przyczynia się do polepszenia proporcji budynku. Jego zastosowanie wpływa także na wnętrze domu, ponieważ w zależności od wybranego modelu powiększa powierzchnię w naszym wnętrzu. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe miejsce, które możemy wykorzystać na różne sposoby.

Tagi: