DomekIOgrodek.pl
Ogród

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/JillWellington

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu – to nie jest trudne

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Powierzenie stworzenia projektu ogrodu profesjonaliście to niemały wydatek, rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Jednak samodzielne zaprojektowanie ogrodu może być ciekawą przygodą, sprawdzeniem swoich umiejętności i sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Sprawdź, jak stworzyć własną zieloną przestrzeń do odpoczynku.

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu – określ potrzeby i narysuj plan

Zanim podejmiesz się samodzielnego zaprojektowania ogrodu, określ jego charakter i przeznaczenie, innymi słowy – Twoje własne potrzeby względem ogrodu.Chcesz sadzić w nim różnorodne rośliny?Zrobić odkryty basen lub oczko wodne?Altanę lub składzik na narzędzia?A może chcesz w nim posadzić jedynie trawnik?Odpowiedzi na te pytania są kluczowe przed przystąpieniem do tworzenia projektu.Jeśli znasz już odpowiedź, pierwszym krokiem ku stworzeniu ogrodu jest zmierzenie działki i wyznaczenie obszaru pod ogród oraz przygotowanie planu oraz tzw. siatki.Wszystko to należy rozrysować na kartce, jako przestrzeń widoczną z góry. Siatka na planie to nic trudnego: jej oczka muszą równać się około ½ szerokości przodu domu/ budynku znajdującego się na działce – zatem nanosisz na plan budynek, a siatkę konstruujesz zgodnie z jego wielkością. Jeśli narysowany budynek ma 8 cm szerokości, to oczka powinny mieć wymiary 4x4 cm.

Na plan nanieś również inne istniejące na danym terenie obiekty i rośliny, stosując się do powyższej zasady. Wytycz ścieżki, nanieś na plan skalniaki, rabaty, etc.Ma to na celu zapanowanie nad proporcjami i ułatwia określenie kształtu ogrodu.

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu – zaplanuj kształt ogrodu i jego styl

Pomysł przewodni jest istotny, by powstały ogród stanowił harmonijną przestrzeń.Zastanów się, jaki kształt ma mieć:Oparty na liniach prostych,Oparty na okręgach,Oparty na swobodnych, różnych kształtach.

Następnie zdecyduj się, w jakim stylu chcesz mieć ogród i jakie kolory będą w nim dominować.Wśród popularnych stylów ogrodowych znajdują się m.in.:

Styl angielski – charakteryzujący się swobodną, z pozoru lekko zaniedbaną formą, przy czym trawnik jest zawsze elegancki. Ogród w stylu angielskim jest nieco tajemniczy, romantyczny, a kolorystyka kwiatów jest stonowana;Styl orientalny – dla miłośników form i oryginalności. W takim ogrodzie panuje harmonia między roślinnością, zwierzętami i wodą;Styl nowoczesny/minimalistyczny – dominują w nim proste formy, żywopłoty, ozdobny trawnik. Ważną część stanowią elementy rekreacyjne, np. basen lub boisko;Styl wiejski – oparty na naturalności, pozornie chaotyczny, z przeróżnymi gatunkami roślin, także warzyw i owoców. W takim ogrodzie znajdziemy dużo kamienia i drewna.

Stworzenie koncepcji jest ważne również z perspektywy ewentualnych posadzonych roślin, ponieważ nie wszystkie mogą rosnąć obok siebie, mają różne wymagania glebowe, stanowiskowe, etc.

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu – rośliny łatwe w uprawie

Jeśli nie chcesz poświęcać zbyt wiele czasu na prace w ogrodzie, ale chcesz uprawiać w nim rośliny, wybierz takie, które są mało wymagające.Wśród roślin o małych wymaganiach uprawowych znajdziesz m.in.:Jałowiec pospolity – to krzew długowieczny, odporny na mróz, o niewielkich wymaganiach. Rośnie nawet na jałowym i piaszczystym podłożu. Zabiegi przy jałowcu ograniczają się tylko do ściółkowania;Berberys Thunberga – bardzo wytrzymała, odporna na choroby i szkodniki roślina. Wymaga jedynie regularnego podlewania w czasie susz. Nie potrzebuje nawożenia;Tawułka Arendsa – dobrze rośnie w cieniu, nadaje się do każdego ogrodu, a przy tym zachwyca barwnymi kwiatami;Kosaćce syberyjskie – kwiaty odporne na mróz, rosnące obficie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu.

Samodzielnie projektując ogród, możesz w każdej chwili zmieniać zdanie, wprowadzać nowe elementy i zmieniać pomysły. Warto w tym celu przejść się do miejsca, w którym ma powstać ogród i spróbować sobie wyobrazić jego wygląd.No i przede wszystkim niech będzie to dobra zabawa.

Źródło:https://www.dekotime.pl/samodzielne-projektowanie-ogrodu/https://zogrodemnaty.pl/jak-samodzielnie-zaprojektowac-ogrod/https://ogrodosfera.pl/blog/najpopularniejsze-style-urzadzania-ogrodu-krotki-przewodnikhttp://www.e-ogrodek.pl/a/jakie-rosliny-sadzic-jesli-mamy-malo-czasu-na-prace-w-ogrodzie-18508.html

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >