Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Schody dywanowe – charakterystyka, rodzaje i zalety
Weronika Dadok
Weronika Dadok 08.06.2021 02:00

Schody dywanowe – charakterystyka, rodzaje i zalety

schody dywanowe
Pixabay/Philipp_Stegmann

Schody dywanowe to konstrukcja, która dobrze się prezentuje w każdym wnętrzu. Nie tylko pięknie wyglądają, ale też charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością. Ponadto, wszystkie dodatkowe elementy konstrukcji, jak np. balustrady czy kolorystyka, możemy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb i upodobań. Dowiedz się więcej na temat konstrukcji, rodzajów oraz zalet tego typu schodów.

Schody dywanowe – charakterystyka konstrukcji

Schody dywanowe to rodzaj schodów samonośnych, które charakteryzują się brakiem bocznych belek (tzw. belek policzkowych, które występują przy konstrukcji schodów policzkowych). Konstrukcja opiera się przede wszystkim na stopniach oraz podstopniach schodów, które utrzymują cały ciężar. Zarówno stopnie, jak i podstopnie są pełne, i mają taką samą szerokość. Schody są pełne i zamontowane bezpośrednio do elementów nośnych, czyli podłóg, sufitów lub ścian. Ze względu na taką konstrukcję muszą być wykonane z solidnego i wytrzymałego materiału. Chociaż cała konstrukcja wygląda na lekką, to jest niezwykle wytrzymała. Schody są dość masywne, a ich stopnie i podstopnie charakteryzują się taką samą grubością. Dzięki temu mają bardzo dużą siłę nośną i są w stanie utrzymać nawet kilkusetkilogramowe ciężary.

Schody dywanowe – z jakich materiałów wykonać konstrukcję?

Schody tego typu najczęściej wykonuje się z drewna. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy materiał. Zazwyczaj są wykonane z drewna dębowego, jesionowego lub bukowego. Na rynku są też dostępne schody wykonane z bardziej egzotycznych gatunków drewna, jednak ich koszt jest dużo wyższy. Innym materiałem, z którego można wykonać tego typu schody jest żelbet. Materiał ten jest tańszy niż drewno, jednak dużo cięższy. Dlatego do takiej konstrukcji potrzebny jest silny strop oraz solidne ściany i podłogi. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że konstrukcja prawidłowo się utrzyma. Schody dywanowe można wykonać również z metalu, ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Konstrukcja metalowa ma swoje zalety, ponieważ jest tańsza od drewnianej i dość lekka. Jednak schody wykonane z tego materiału często łączy się z elementami drewnianymi (stopnie i podstopnie). Dzięki takiemu zabiegowi drewno tłumi dźwięki i nadaje całej konstrukcji cieplejszego klimatu.

Schody dywanowe – rodzaje

Decydując się na konstrukcję schodów dywanowych, możemy wybrać ich kształt. Obecnie na rynku wyróżniamy następujące rodzaje: Schody jednobiegowe – ten typ schodów jest najprostszy, ma jednolity i prosty układ, a stopnie mają taki sam kształt, nie posiada spoczników. Schody dwubiegowe – ten typ schodów ma dwubiegowe stopnie, które są podzielone jednym spocznikiem. Schody wachlarzowe – posiadają stopnie o jednym wymiarze, w kształcie trapezu, a cała konstrukcja tworzy łuk. Ten typ schodów zajmuje dość sporo miejsca, dlatego jest przeznaczony do budowy w pomieszczeniach o dużej powierzchni. Schody zabiegowe – cała powierzchnia schodów jest kręta, nie mają spocznika i posiadają stopnie o różnej szerokości. Te najszersze są umiejscowione na łukach. Schody z podestem – mają prostą konstrukcję, ze spocznikiem umieszczonym najczęściej w połowie schodów. Jest jednym z najwygodniejszych rodzajów tych schodów.

Schody dywanowe – zalety konstrukcji

Ten typ schodów ma wiele zalet, przede wszystkim wyróżnia się niezwykle nowoczesnym wyglądem. Miejsca montażu oraz inne elementy konstrukcyjne są osłonięte, a pozostałe części, np. rodzaj balustrady, można dostosować do naszych indywidualnych upodobań. Te elementy są wykonywane z drewna, ze stali nierdzewnej lub ze szkła. Szklane balustrady są bardzo popularne i niezwykle efektowne. Ponadto wszystkie dodatkowe elementy mają zróżnicowaną kolorystykę, a balustrady są bardzo mocne i wytrzymałe. Tego typu schody są najczęściej tworzone pod wymiar danej przestrzeni, co ułatwia ich zamontowanie i wkomponowanie w całość wnętrza. Są również bardzo solidne i wytrzymałe, wykonywane z wysokiej jakości materiałów. Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji utrzymują nienaganny wygląd przez wiele lat.

Tagi: