DomekIOgrodek.pl
Ścianka gk

pixabay/jarmoluk

Ścianka gk – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz montowanie

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Ściankę gk możemy zastosować w różnych pomieszczeniach przy spełnieniu określonych warunków. Zanim zdecydujemy się na jej wybór należy dobrać odpowiedni rodzaj płyt do naszego wnętrza. Poznaj cechy charakterystyczne płyt gk oraz dowiedz się więcej o zasadach ich poprawnego montażu.Cechy charakterystyczne ścianki gk


Ścianka gk zalicza się do ścian wewnętrznych nienośnych. Jej zadaniem jest rozdzielenie pomieszczenia. Grubość, w zależności od rodzaju, wynosi od około 10 cm do około 15 cm. Ścianka z płyt gipsowo-kartonowych jest często wykorzystywana w pomieszczeniach, ponieważ jest funkcjonalnym rozwiązaniem, a także jest lżejsza w porównaniu do ścian z innych materiałów, np. cegły silikatowej. Jej wymiary są zależne od rodzaju płyt, a także od potrzeb pomieszczenia, w którym będzie montowana.Podstawowe rodzaje ścianki gk


Wśród podstawowych rodzajów płyt gk wyróżnia się m.in.:
Płyty standardowe – najczęściej stosowane w pomieszczenia, w których poziom wilgotności nie przekracza 70%. Używane często przy budowie ścian działowych.
Płyty ognioodporne – zalecane do pomieszczeń, które posiadają wysokie wyznaczniki dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Tego rodzaju płyty są najczęściej stosowane przy budowie podwieszanych sufitów bądź ścian działowych.


Płyty wodoodporne – przeznaczone do pomieszczeń, które charakteryzują się wysokim ryzykiem poziomu wilgoci. Często stosowane w łazienkach. Ponadto mogą być używane przy budowie ścian działowych bądź jako suchy tynk.


Płyty wodoodporne posiadające ognioodporne właściwości – zalecane do pomieszczeń, które posiadają wysokie wymagania dotyczące ochrony przed wilgocią oraz ogniem. Używane przy budowie sufitów podwieszanych, a także ścian działowych.Ścianka gk – podstawowe wymiary


Płyty gk posiadają różne wymiary w zależności od ich rodzaju. Częstym wyborem są płyty o szerokości około 1200 mm. Długość płyty również jest uzależniona od jej rodzaju. Do najczęściej spotykanych pod względem długości należą płyty o wymiarach m.in.:
- 1200 mm,
- 2400 mm,
- 2000 mm,
- 2500 mm,
- 3000 mm,
- 2600 mm.


W przypadku grubości najczęściej możemy spotkać płyty o wymiarach 15 mm oraz 12,5 mm. Istnieją także płyty o niestandardowych wymiarach, dzięki czemu możemy je dopasować indywidualnie do potrzeb naszego wnętrza. Ponadto, jeśli zakupiony rozmiar jest zbyt duży płytę gk możemy przycinać, aby dopasować ją do naszej ścianki.Jak wygląda montaż ścianki gk?


Zamontowanie ścianki gk nie należy do skomplikowanych czynności. Przede wszystkim, aby ustawić ściankę potrzebujemy stabilnego podłoża. Nie zaleca się jej ustawiania bezpośrednio na parkiecie bądź panelach podłogowych. Ściany oraz sufit muszą być otynkowane, by móc zamontować na nich płytę gk. Na początku należy wykonać dokładne wymiary oraz wyznaczyć precyzyjne położenie ścianki. Wszystkie znajdujące się otwory powinny być uwzględnione przy wykonywaniu pomiarów. Ponadto należy zabezpieczyć przy pomocy taśmy mocującej wszystkie profile, które są mocowane do podłoża, stropów oraz ścian. Przy montowaniu płyt ważne jest dokładne posiadanie odpowiednich narzędzi, m.in. sprzętów do wiercenia, a także przycinania metalu. Prawidłowy montaż stelażu stanowi kluczowy element przy budowie, ponieważ stanowi podstawową bazę naszej ściany. Na początku zaczynamy od oczyszczenia podłoża, następnie montujemy profil UW, po czym docinamy profile CW i przystępujemy do montażu słupków w odległości co 60 cm, z których powstanie nasz stelaż. Gdy stelaż będzie gotowy przechodzimy do mocowania płyt gk. Płyty przykręcamy przy pomocy wkrętów z jednej strony do konstrukcji naszego stelaża. Płyty powinny być delikatnie uniesione nad podłożem, nie powinny przylegać bezpośrednio do podłogi. Ponadto przy montażu należy stosować się do wskazówek oraz zaleceń producenta w zależności od wybranego rodzaju płyty.

Ścianka gk – wykończenie elementów
Ściankę gk możemy wykończyć zgodnie z naszymi upodobaniami. Płyty gk nadają się do dalszego dekorowania, gdyż posiadają gładką powierzchnię. Po ich zamontowaniu możemy je pomalować farbą bądź umieścić na niej różnorakiego rodzaju tapety czy okleiny, dzięki czemu nasze pomieszczenie zyska nowy, atrakcyjny wygląd.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >