Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ścianka kolankowa – charakterystyka oraz budowa
Weronika Dadok
Weronika Dadok 20.05.2021 02:00

Ścianka kolankowa – charakterystyka oraz budowa

Ścianka kolankowa
pixabay/kaboompics

Ściankę kolankową możemy spotkać w domach, które posiadają poddasze. Stosowana w celu zwiększenia wysokości, a także przestrzeni poddasza. Poznaj jej cechy charakterystyczne oraz dowiedz się więcej o jej budowie i zastosowaniu.

Ścianka kolankowa – cechy charakterystyczne

Ścianka kolankowa to ściana, którą dobudowuje się na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku. Jej celem jest podniesienie dachu, a także powiększenie przestrzeni poddasza. Jej wysokość uzależniona jest od rozmiarów oraz przeznaczenia naszego poddasza. Ponadto jest zaliczana do ścian nośnych. Aby ścianka była stabilna i trwała zanim zdecydujemy się na jej postawienie należy przeanalizować szereg czynników, m.in.:

- wielkość obciążeń, - wysokość ścianki, - metodę zamocowania ścianki - układ konstrukcyjny budynku, - metody umieszczenia obciążeń, - trwałość oraz wytrzymałość zastosowanych materiałów.

W jakim celu stawiamy ściankę kolankową?

Ściankę kolankową stawiamy w celu zwiększenia wysokości oraz przestrzeni użytkowej naszego poddasza. Ponadto ścianka jest podparciem dla dachu. Jej zadaniem jest przeniesienie obciążenia z dachu na strop oraz ściany o niższej kondygnacji. Projekt oraz cały proces budowy ścianki powinien być wykonany i koordynowany przez specjalistów z tej dziedziny, aby nie doszło do uszkodzenia konstrukcji naszego budynku. Skorzystanie z pomocy ekspertów pozwoli nam cieszyć się solidną oraz mocną ścianką.

Ścianka kolankowa – wymagana wysokość

Wysokość ścianki uzależniona jest od rozmiarów oraz przeznaczenia naszego poddasza, a także od szerokości budynku oraz zastosowanego rodzaju układu konstrukcji dachowej. W przypadku poddasza nieużytkowego wysokość ścianki najczęściej nie przekracza około 70 cm. Jeśli chodzi o poddasze użytkowe zalecana jest wyższa wysokość ścianki w porównaniu do poddasza nieużytkowego. Z reguły wysokość takiej ścianki wynosi od około 80 cm do około 110 cm. Dokładna wysokość zależna jest od miejsca, w którym będzie się znajdować oraz czynników, które należy uwzględnić przy jej budowie. Oprócz podstawowych wymiarów wyróżnia się także ścianki o niestandardowych wymiarach, które są możliwe do zrealizowania ze względu na układ konstrukcyjny budynku oraz odpowiednie proporcje. Przykład stanowi ścianka o wysokości 30 cm (bardzo niska) bądź 150 cm (wysoka).

Materiały potrzebne do wybudowania ścianki kolankowej

Do wybudowania ścianki kolankowej najczęściej używa się takich samych materiałów, jak w przypadku pozostałych ścian konstrukcyjnych naszego budynku. Obecnie możemy wyróżnić ścianki m.in.: - z drewna, - z silikatów, - z pustaków ceramicznych, - z bloczków betonu komórkowego, - z cegły, - z kratówki. W zależności od zastosowanego materiału należy pamiętać o odpowiednim wzmocnieniu ścianki. Często jako wzmocnienie używa się słupki żelbetowe. Prawidłowe wzmocnienie wpływa na trwałość oraz sztywność ścianki oraz konstrukcji dachu.

Tagi: