DomekIOgrodek.pl
Ścianka kolankowa

pixabay/kaboompics

Ścianka kolankowa – charakterystyka oraz budowa

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Ściankę kolankową możemy spotkać w domach, które posiadają poddasze. Stosowana w celu zwiększenia wysokości, a także przestrzeni poddasza. Poznaj jej cechy charakterystyczne oraz dowiedz się więcej o jej budowie i zastosowaniu.Ścianka kolankowa – cechy charakterystyczne


Ścianka kolankowa to ściana, którą dobudowuje się na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku. Jej celem jest podniesienie dachu, a także powiększenie przestrzeni poddasza. Jej wysokość uzależniona jest od rozmiarów oraz przeznaczenia naszego poddasza. Ponadto jest zaliczana do ścian nośnych. Aby ścianka była stabilna i trwała zanim zdecydujemy się na jej postawienie należy przeanalizować szereg czynników, m.in.:


- wielkość obciążeń,
- wysokość ścianki,
- metodę zamocowania ścianki
- układ konstrukcyjny budynku,
- metody umieszczenia obciążeń,
- trwałość oraz wytrzymałość zastosowanych materiałów.W jakim celu stawiamy ściankę kolankową?


Ściankę kolankową stawiamy w celu zwiększenia wysokości oraz przestrzeni użytkowej naszego poddasza. Ponadto ścianka jest podparciem dla dachu. Jej zadaniem jest przeniesienie obciążenia z dachu na strop oraz ściany o niższej kondygnacji. Projekt oraz cały proces budowy ścianki powinien być wykonany i koordynowany przez specjalistów z tej dziedziny, aby nie doszło do uszkodzenia konstrukcji naszego budynku. Skorzystanie z pomocy ekspertów pozwoli nam cieszyć się solidną oraz mocną ścianką.

Rozmnażanie magnolii – jaką metodę wybrać?

Rozmnażanie magnolii – jaką metodę wybrać?

CZYTAJ DALEJ


Ścianka kolankowa – wymagana wysokość


Wysokość ścianki uzależniona jest od rozmiarów oraz przeznaczenia naszego poddasza, a także od szerokości budynku oraz zastosowanego rodzaju układu konstrukcji dachowej. W przypadku poddasza nieużytkowego wysokość ścianki najczęściej nie przekracza około 70 cm. Jeśli chodzi o poddasze użytkowe zalecana jest wyższa wysokość ścianki w porównaniu do poddasza nieużytkowego. Z reguły wysokość takiej ścianki wynosi od około 80 cm do około 110 cm. Dokładna wysokość zależna jest od miejsca, w którym będzie się znajdować oraz czynników, które należy uwzględnić przy jej budowie. Oprócz podstawowych wymiarów wyróżnia się także ścianki o niestandardowych wymiarach, które są możliwe do zrealizowania ze względu na układ konstrukcyjny budynku oraz odpowiednie proporcje. Przykład stanowi ścianka o wysokości 30 cm (bardzo niska) bądź 150 cm (wysoka).Materiały potrzebne do wybudowania ścianki kolankowej


Do wybudowania ścianki kolankowej najczęściej używa się takich samych materiałów, jak w przypadku pozostałych ścian konstrukcyjnych naszego budynku. Obecnie możemy wyróżnić ścianki m.in.:
- z drewna,
- z silikatów,
- z pustaków ceramicznych,
- z bloczków betonu komórkowego,
- z cegły,
- z kratówki.
W zależności od zastosowanego materiału należy pamiętać o odpowiednim wzmocnieniu ścianki. Często jako wzmocnienie używa się słupki żelbetowe. Prawidłowe wzmocnienie wpływa na trwałość oraz sztywność ścianki oraz konstrukcji dachu.Czy ściankę kolankową można podwyższyć?


Ściankę można podwyższyć, gdy chcemy uzyskać większą przestrzeń do użytkowania oraz podwyższyć nasze poddasze. Zmiana wysokości powinna być wykonana przez specjalistę w tej dziedzinie, aby nie doszło do uszkodzenia konstrukcji całego budynku. Co do zasady zaleca się podwyższenie ścianki o około 30 cm. Umożliwia to jej podwyższenie o jeden poziom pustaków bądź bloczków w zależności od użytego przez nas materiału. Dokładny wymiar podniesienia ściany ustalany jest zgodnie z zasadami konstrukcyjnymi oraz predyspozycjami naszego budynku.Zasady pielęgnacji ścianki kolankowej


Ważnym elementem jest prawidłowe postawienie ściany oraz jej wykończenie, aby była ona solidna i trwała. Ponadto w przypadku budowy ścianki zalecana jest także izolacja wraz z odpowiednim ociepleniem oraz jej wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne. Wszystkie prace pielęgnacyjne powinny być przeprowadzone zgodnie z projektem. Aby nie narażać postawionej ścianki na atak różnorakich czynników można zastosować szczelinę wentylacyjną, która chroni przed nadmierną wilgocią gromadzoną w przestrzeni dachowej. Ponadto szczelina wentylacyjna pełni funkcję ochronną przed pojawieniem się m.in.: przebarwień, plam, pleśni, oraz nadmiernego nawilgocenia.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >