DomekIOgrodek.pl
budowa domu

Pixabay

Ściany fundamentowe: rodzaje i sposoby budowy

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Jak sprawnie zbudować ściany fundamentowe? Jakich materiałów użyć? Na co zwracać uwagę? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. Poznaj sposoby budowy murów fundamentowych i orientacyjne koszty.


Ściany fundamentowe. Podstawowe informacje


Ściany fundamentowe to podstawa stabilności budynku. Wznosi się je zarówno w domach niepodpiwniczonych, jak i w wolnostojących domach wyposażonych w piwnicę. Jakie są rodzaje tego typu ścian? Podstawowy podział to ściany monolityczne, wykonywane z betonu, ściany budowane z pustaków zasypowych oraz ściany murowane. Mogą być także stworzone z kamienia lub cegły pełnej. Zazwyczaj mury fundamentowe wykonuje się do wysokości około 30-50 centymetrów ponad poziomem terenu. Jeśli plan Twojego budynku zakłada obecność piwnicy, to ściany fundamentowe nie mogą być murowane. Dlaczego? Ponieważ ten typ murów fundamentowych jest zbyt słaby, jeśli zakłada się obecność piwnicy. Wówczas najlepiej jest stworzyć ściany monolityczne, wyposażone dodatkowo w uzbrojenie. Natomiast ściany fundamentów z pustaków lub cegły pełnej świetnie sprawdzają się w przypadku domów niepodpiwniczonych. Aby mieć pewność, że ściany fundamentowe są nie tylko dobrze zaplanowane, ale także wznoszone z odpowiednich materiałów, warto skonsultować się z kierownikiem budowy oraz architektem. Przed zakupem wszystkich potrzebnych materiałów należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta, umieszczone na opakowaniu lub udzielane bezpośrednio przez przedstawiciela. 


Ściany fundamentowe. Rodzaje


Znasz już podstawowy podział, na jaki dzielą się ściany fundamentowe. Zacznijmy od tych najmocniejszych i najbardziej popularnych, czyli ścian monolitycznych. Są one w praktyce tworzone z wylewanego betonu. Najlepiej jest używać betonu średniego lub ciężkiego, czyli mieszanki klasy C12/15, C16/20 albo C20/25. Dawniejsze oznaczenia to odpowiednio beton typu B15, B20 i B25. Mieszankę betonową można zamówić w wytwórni, ale lepszym pomysłem jest skompletowanie potrzebnych do stworzenia betonu składników (kruszywa, cementu, wody oraz domieszek) i przygotowanie go na placu budowy. Jest to co prawda rozwiązanie zajmujące więcej czasu, ale dzięki mieszaniu betonu na miejscu można mieć pewność, że beton będzie dobrze wymieszany i nie zdąży ulec uszkodzeniu lub nasiąknięciu. Ściany fundamentowe, nawet monolityczne, są po wyschnięciu materiałów i osadzeniu w gruncie produktów, izolowane przed wilgocią. Można także zdecydować się na nieco droższy beton o właściwościach wodoszczelnych. Ściany nośne piwnicy muszą zostać uzbrojone – to ważne w kontekście późniejszej stabilności budynku. Drugi rodzaj fundamentowych murów to te wykonane z pustaków zasypowych. Pustaki są wytwarzane z betonu albo keramzytobetonu, a puste przestrzeni w ich wnętrzu są zalewane betonem klasy C12/15. Wnętrze można dodatkowo uzbroić. Tego typu ściany fundamentowe są wznoszone od narożników ścian. Pustaki układa się na styk (posiadają specjalne wgłębienia), bez użycia zaprawy. Po ułożeniu trzech warstw ścianę wypełnia się betonem i po jego zaschnięciu układana jest kolejna warstwa. Dodatkowe zbrojenie poziome umieszczone jest nad pierwszym i ostatnim rzędem pustaków. Oba te rodzaje ścian fundamentowych sprawdzą się szczególnie wtedy, jeśli plan budynku zakłada obecność piwnicy.


Murowane ściany fundamentowe


Jeśli Twój dom nie będzie podpiwniczony, warto zdecydować się na ściany fundamentowe murowane. Są one budowane z bloczków betonowych albo keramzytobetonowych. Można także wznieść je z cegieł pełnych, ceramicznych, silikatowych albo z wyszlifowanych kamieni. Wznoszenie ścian fundamentów z elementów murowanych to dobry pomysł, pod warunkiem, że materiały są pełne (nie posiadają otworów). Dzięki temu ich odporność na wilgoć jest wyższa, a także są bardziej wytrzymałe. Ta część ścian, która znajduje się pod poziomem gruntu, powinna być murowana za pomocą zaprawy cementowej. Jest to materiał nienasiąkliwy oraz wytrzymały. Natomiast ściany fundamentowe ponad ziemią można murować zaprawą cementowo-wapienną. Jest to produkt uniwersalny i łatwo się go wyrabia. Cegła pełna jako budulec murów fundamentowych powinna mieć grubość co najmniej 25 centymetrów, podobnie jak bloczki betonowe. Minimalna szerokość ściany fundamentu z cegły pełnej to 25 centymetrów, a z bloczku fundamentowego 20 centymetrów. Najpopularniejszy materiał do stworzenia murowanych ścian fundamentu to właśnie bloczki betonowe. Jeśli chodzi o kamienie, to ściany fundamentowe są z nich tworzone stosunkowo rzadko. Wznoszenie ścian z użyciem tego produktu jest czasochłonne, a także trudno jest wyizolować go termicznie. 


Ściany fundamentowe: porady


Dlaczego ściany fundamentowe są tworzone zarówno w budynkach niepodpiwniczonych, jak i tych posiadających piwnicę? Ponieważ jest jeden z najważniejszych elementów budynku. To właśnie fundamenty są tą nośną część domu, która odpowiada za stabilność. Ściany fundamentów przenoszą obciążenia konstrukcyjne na grunt. Jak mieć pewność, że fundamenty są dobrze zrobione i wytrzymałe? Najlepiej jest przed rozpoczęciem budowy wykonać badania geotechniczne. Dzięki temu poznasz rodzaj gruntu, jaki znajduje się na Twojej działce. Zbadany zostanie także poziom wód gruntowych oraz głębokość przemarzania gruntu. Dzięki temu dowiesz się, czy potrzebne jest wykonanie drenażu lub czy ściany fundamentowe wymagają dodatkowych uszczelnień. Informacja o stanie gruntu da także jasną odpowiedź na kwestię grubości ścian oraz rodzaju materiałów, jakie powinny być wykorzystane do wzniesienia murów. Warto wziąć pod uwagę, że ściana fundamentowa to element najbardziej narażony na działanie szeregu czynników zewnętrznych, ale także atmosferycznych. Największym wrogiem jest oczywiście wilgoć, pochodząca zarówno z wód gruntowych, jak i opadowych. Dlatego też ściany fundamentowe muszą być wyposażone w dobrej jakości hydroizolację. Jeśli grunt na Twojej działce ma odczyn kwaśny, to warto zbudować ściany monolityczne z mieszanki betonowej z cementu hutniczego. 
Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Architektura

Chcą zburzyć dom Pana Krzysztofa. Wszystko przez biurokrację

Czytaj więcej >
Free-Photos / Pixabay

Architektura

Projekt umożliwiający budowę domu do 70m2 bez pozwolenia. Specjalista rozwiewa wątpliwości

Czytaj więcej >

Architektura

Nieprzyjemne znalezisko w ogrodzie przy nowym domu

Czytaj więcej >
budowa domku

Architektura

Ile kosztuje budowa domku do 35 m²?

Czytaj więcej >

Architektura

Tylko u nas: Specjalista w branży deweloperskiej i twórca “Oceniamy Deweloperów” opowiedział o swoim projekcie

Czytaj więcej >

Architektura

Grzejnik konwektorowy: dlaczego warto?

Czytaj więcej >