DomekIOgrodek.pl
Serduszka

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/neelam279

Serduszka – jak uprawiać te wyjątkowe rośliny

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Wśród najbardziej wdzięcznych i pełnych uroku roślin ozdobnych z pewnością można wskazać serduszka. Ich oryginalny kształt, któremu zawdzięczają nazwę, przyciąga wzrok i może stanowić wyjątkową ozdobę ogrodu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak je uprawiać i pielęgnować.

Serduszka – charakterystyka

Naturalnym środowiskiem tej byliny z rodziny makowatych są lasy Azji i Ameryki Północnej.Przybiera ona różne formy – od małych roślinek po okazałe pnącza lub krzewy liściaste.Liście serduszek wyglądają podobnie do paproci, natomiast kwiaty w kształcie serc, kwitnące w maju i czerwcu, tworzą zwisające grona – znak rozpoznawczy rośliny.Serduszka są odporne na warunki atmosferyczne, dlatego również w Polsce rosną bez przeszkód, ciesząc oko zróżnicowaną kolorystyką – od bieli po krwistą czerwień.

Najpopularniejsze gatunki w Polsce

Serduszka okazałe, nazywane sercem Jasia, które dorastają do około 90 cm. Ich liście są pierzaste i mocno zielone, a najpowszechniej występująca barwa kwiatów to róż.Serduszka wspaniałe, dorastające jedynie do 30 cm, przed kwitnieniem podobne do paproci. Kwiaty są białe lub różowe, zebrane w grona.Serduszka kapturkowate, również niskie, jak serduszka wspaniałe. Ich liście są pierzaste, a biało-żółte kwiaty mają kształt kapturka.

Serduszka – uprawa i pielęgnacja

Aby roślina prawidłowo wzrastała i obficie kwitła, musi mieć zapewnione właściwe warunki. Najlepszym miejscem w ogrodzie będzie dla nich stanowisko półcieniste, osłonięte przed wiatrem. Najlepiej, by pojedyncze okazy rosły w oddaleniu od siebie na około 30 cm – wtedy prezentują się najlepiej.Serduszkom nie przeszkadza również towarzystwo innych roślin, także drzew i ich systemu korzeniowego – dodatkowo drzewa będą osłaniać serduszka przed słońcem.Serduszka szybko usychają, dlatego posadź je w sąsiedztwie roślin, które są okazałe przez cały rok, np. berberysy. To sprawi, że Twoja rabata nie będzie świecić pustkami.Przed posadzeniem serduszek przygotuj podłoże, przekopując je. Bryłę korzeniową warto wstawić na kilka godzin do wody, aby dostatecznie ją nawodnić.Nawodniony korzeń umieść w wykopanym dołku, obsyp ziemią i podlej.Podłoże dla serduszek powinno być próchnicze, żyzne, bogate w składniki pokarmowe i przepuszczalne. Powinno być również stale wilgotne, by korzenie nie przeschły całkowicie – nawet krótki okres może zahamować rozwój serduszek i wstrzymać ich kwitnienie.Z drugiej strony niebezpieczny dla tych roślin jest również nadmiar wody – serduszka podlewaj często, ale małą ilością wody.Serduszka kwitną wiosną i w tym czasie możesz nawozić je preparatami bogatymi w fosfor i potas, co wspomoże kwitnienie.Serduszka przekwitają w lipcu a normalnym procesem jest ich zamieranie, aż do całkowitego zniknięcia z rabaty. W tym czasie możesz oznaczyć miejsca ich wzrostu, by zimujące rośliny nie zostały uszkodzone np. w czasie pielenia.Pamiętaj, by nie obrywać zamierających liści aż do momentu ich całkowitego zżółknięcia.

Długie kwitnienie serduszek zagwarantuje Ci:posadzenie ich późną wiosną, ze względu na wrażliwe na mróz liście;przykrywanie na noc nowo posadzonych roślin (dorosłe okazy są w pełni odporne na mróz);regularne podlewanie;

Czy serduszka można samodzielnie rozmnażać?

Rozmnażanie serduszek nie jest skomplikowane. Najlepiej rozmnażać serduszka tuż po kwitnieniu – w tym celu obetnij fragmenty pędów (około 15 cm) i włóż je do wody. Po trzech tygodniach ukorzenione pędy zasadź w ziemi.Innym sposobem jest siew nasion, jednak serduszka, które wyrosną w ten sposób mogą nie wyglądać tak efektownie, jak te pozyskane przez pobranie sadzonek.Możliwe jest również rozmnażanie przez dzielenie bryły korzeniowej, polegające na wykopaniu rośliny, podzielenie jej korzenia i posadzenie pozyskanej rośliny w podłożu.

Serduszka nadają się do uprawy nie tylko w ogrodzie – te rośliny równie dobrze czują się w doniczkach. Miejsce, w którym będziesz uprawiać serduszka w doniczce, powinno być słoneczne i jasne.

Źródła:https://twojogrodek.pl/Serduszka-ogrodowe-jakie-wymagania-maja-te-kwiatyhttps://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/byliny/9367-serduszka-okazalahttps://krzewyozdobne.net/pol\_m\_Byliny-i-pnacza\_Serduszka-3197.html

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >