DomekIOgrodek.pl
Skalnice

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Walter46

Skalnice – drobne kwiatki ze skalnych urwisk. Coraz częściej w polskich ogrodach

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Skalnice, choć przed laty rosły tylko w górach i szczelinach między skałami, od pewnego czasu uprawiane są jako rośliny ozdobne. Poznaj bliżej te urocze byliny.

Nazwa skalnic wzięła się od miejsca ich występowania. Dawniej wierzono, że te niepozorne rośliny doprowadzają do rozłamywania się skał, stąd też ich naukowa nazwa pochodzi od słów „skała” i „kruszyć” (saxifragaceae). Jest to obszerny rodzaj roślin, obejmujący ponad 440 gatunków. Skalnice porastają dziko różne zakątki świata. Można je spotkać głównie w górach, w Azji, Ameryce Północnej, czy Afryce. Obszar ich występowania jest bardzo rozległy. W naturalnym środowisku można je spotkać również na łąkach, czy skrajach lasów.

Rosnąca popularność skalnic

Od lat wykształca się wiele uprawowych gatunków, które można spotkać w ogrodach jako rośliny ozdobne. Te niewielkie byliny dorastają do niskich rozmiarów i tworzą drobne kwiaty, które są bardzo dekoracyjne. Poszczególne gatunki mają różne pory kwitnienia, a także kolory kwiatów. Rozwijają się one na szczycie wzniesionej łodyżki. Do najbardziej popularnych gatunków uprawowych należy m.in. skalnica Arendsa, która kwitnie wiosną, a także skalnica okrągłolistna, cienista – kwitną latem. Do kwitnących jesienią należy m.in. skalnica Fortune'a.

Wymagania skalnic

Przed uprawą skalnic warto zapoznać się z ich wymaganiami. Te nie są wygórowane, jednak rośliny te rosną w specyficznym środowisku, dlatego będą się rozwijać pod pewnymi warunkami. To, co trzeba im zapewnić to przede wszystkim przepuszczalne podłoże. Jednak nie będzie ono uniwersalne dla wszystkich gatunków. Niektóre z nich lubią rosnąć w podłożu złożonym ze żwiru, inne natomiast potrzebują bardziej próchniczej gleby. Zdecydowana większość skalnic porasta skały wapienne, dlatego dobrze czują się w zasadowym lub obojętnym odczynie pH w podłożu. Od tej reguły także istnieje wyjątek. Skalnica rozłogowa toleruje także lekko kwaśną ziemię.W ich uprawie musi być zachowana umiarkowana wilgotność gleby. Źle znoszą zarówno zalanie, jak i przesuszenie. Najlepszym stanowiskiem z kolei będzie półcień.

Zastosowanie skalnic

Skalnice są dość uniwersalnymi roślinami. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, nadają się najbardziej do obsadzania ogrodowych skalniaków i alpinariów. Ładnie prezentują się także w grupie tego samego rodzaju na rabacie. Doskonale także sprawdzą się w obsadzeniach murków, w szczelinach, na skarpach. Co więcej, można je także uprawiać w doniczkach jako roślinę domową. Te urocze kwiatki wnoszą dużo walorów dekoracyjnych na parapety. U niektórych gatunków funkcję dekoracyjną pełnią liście, układające się w kształtne rozetki.

Najpopularniejsze gatunki skalnic mają podobne wymagania i odporność. Zwykle nie potrzebują nawożenia (rosną naturalnie w dość surowych warunkach). W większości nie są w pełni mrozoodporne. Niektóre z nich potrzebują zabezpieczania na zimę, jeśli chcemy uprawiać je w gruncie. Zazwyczaj znoszą spadki temperatury do około -10°C.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >