Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Skalnice – drobne kwiatki ze skalnych urwisk. Coraz częściej w polskich ogrodach
Weronika Dadok
Weronika Dadok 09.05.2021 02:00

Skalnice – drobne kwiatki ze skalnych urwisk. Coraz częściej w polskich ogrodach

Skalnice
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Walter46

Nazwa skalnic wzięła się od miejsca ich występowania. Dawniej wierzono, że te niepozorne rośliny doprowadzają do rozłamywania się skał, stąd też ich naukowa nazwa pochodzi od słów „skała” i „kruszyć” (saxifragaceae). Jest to obszerny rodzaj roślin, obejmujący ponad 440 gatunków. Skalnice porastają dziko różne zakątki świata. Można je spotkać głównie w górach, w Azji, Ameryce Północnej, czy Afryce. Obszar ich występowania jest bardzo rozległy. W naturalnym środowisku można je spotkać również na łąkach, czy skrajach lasów.

Rosnąca popularność skalnic

Od lat wykształca się wiele uprawowych gatunków, które można spotkać w ogrodach jako rośliny ozdobne. Te niewielkie byliny dorastają do niskich rozmiarów i tworzą drobne kwiaty, które są bardzo dekoracyjne. Poszczególne gatunki mają różne pory kwitnienia, a także kolory kwiatów. Rozwijają się one na szczycie wzniesionej łodyżki. Do najbardziej popularnych gatunków uprawowych należy m.in. skalnica Arendsa, która kwitnie wiosną, a także skalnica okrągłolistna, cienista – kwitną latem. Do kwitnących jesienią należy m.in. skalnica Fortune'a.

Wymagania skalnic

Przed uprawą skalnic warto zapoznać się z ich wymaganiami. Te nie są wygórowane, jednak rośliny te rosną w specyficznym środowisku, dlatego będą się rozwijać pod pewnymi warunkami. To, co trzeba im zapewnić to przede wszystkim przepuszczalne podłoże. Jednak nie będzie ono uniwersalne dla wszystkich gatunków. Niektóre z nich lubią rosnąć w podłożu złożonym ze żwiru, inne natomiast potrzebują bardziej próchniczej gleby. Zdecydowana większość skalnic porasta skały wapienne, dlatego dobrze czują się w zasadowym lub obojętnym odczynie pH w podłożu. Od tej reguły także istnieje wyjątek. Skalnica rozłogowa toleruje także lekko kwaśną ziemię.W ich uprawie musi być zachowana umiarkowana wilgotność gleby. Źle znoszą zarówno zalanie, jak i przesuszenie. Najlepszym stanowiskiem z kolei będzie półcień.

Zastosowanie skalnic

Skalnice są dość uniwersalnymi roślinami. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, nadają się najbardziej do obsadzania ogrodowych skalniaków i alpinariów. Ładnie prezentują się także w grupie tego samego rodzaju na rabacie. Doskonale także sprawdzą się w obsadzeniach murków, w szczelinach, na skarpach. Co więcej, można je także uprawiać w doniczkach jako roślinę domową. Te urocze kwiatki wnoszą dużo walorów dekoracyjnych na parapety. U niektórych gatunków funkcję dekoracyjną pełnią liście, układające się w kształtne rozetki.

Najpopularniejsze gatunki skalnic mają podobne wymagania i odporność. Zwykle nie potrzebują nawożenia (rosną naturalnie w dość surowych warunkach). W większości nie są w pełni mrozoodporne. Niektóre z nich potrzebują zabezpieczania na zimę, jeśli chcemy uprawiać je w gruncie. Zazwyczaj znoszą spadki temperatury do około -10°C.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10