Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Spiek kwarcowy – cechy charakterystyczne, proces wytwarzania oraz zastosowanie materiału
Weronika Dadok
Weronika Dadok 21.05.2021 02:00

Spiek kwarcowy – cechy charakterystyczne, proces wytwarzania oraz zastosowanie materiału

Spiek kwarcowy
pixabay/uroburos

Spiek kwarcowy to materiał, który możemy spotkać w naszych wnętrzach. Dzięki swoim właściwościom stanowi częste rozwiązanie przy aranżacji różnorakich elementów w naszym domu. Poznaj cechy charakterystyczne tego materiału oraz dowiedz się jak wygląda jego zastosowanie.

Spiek kwarcowy – cechy charakterystyczne materiału

Spiek kwarcowy jest materiałem, który powstaje w wyniku połączenia naturalnych składników, m.in.: iłu łupkowego, skał granitowych, piasku kwarcowego bądź płytek ceramicznych. Jest to ekologiczny materiał, który nie posiada sztucznych składników. Występuje on w postaci cienkich oraz dużych płyt. Grubość płyty, w zależności od jego rodzaju, wynosi od około 3 mm do 20 mm. Może przybierać różne kształty oraz rozmiary w zależności od naszych potrzeb. Najczęściej spotykanym rozmiarem jest płyta o wymiarach 100 cm x 300 cm. Możemy również spotkać płyty o wymiarach 100 cm x 100 cm, 50 cm x 50 cm, 50 cm x 100 cm czy 100 cm x 150 cm. Ponadto płyta charakteryzuje się również lekkością oraz dużą wytrzymałością.

Jak powstaje spiek kwarcowy?

Materiał powstaje w wyniku mielenia, prasowania oraz wypiekania przy użyciu pieca hybrydowego. Temperatura w procesie wypiekania musi być bardzo wysoka – powyżej 1200 stopni C. Zastosowanie procesu prowadzi do uzyskania mocnego oraz trwałego materiału, który jest odporny na oddziaływanie różnorakich czynników, zarysowania, a także powstawanie plam.

Spiek kwarcowy – zastosowanie materiału

Spiek kwarcowy posiada szerokie zastosowanie. Dzięki swoim właściwościom i budowie mogą stanowić zamiennik wielu materiałów, np. marmuru, drewna czy granitu. Bardzo często materiał wykorzystywany jest w branży budowlanej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Posiada wiele form oraz wzorów, dzięki czemu prezentuje się bardzo atrakcyjnie w każdym wnętrzu. Stosuje się go przy wykonywaniu m.in. blatów kuchennych, ścian, podłóg, schodów oraz elewacji. Jako blat kuchenny odznacza się dużą trwałością oraz odpornością na wysokie temperatury, dzięki czemu możemy na nim ustawić rozgrzane garnki bądź różnorakie foremki. Jest także bardzo wytrzymały – wstrząsy mechaniczne bądź silne tarcie nie powodują jego uszkodzenia. Ponadto to materiał, który dobrze znosi oddziaływanie niskich temperatur, ponieważ jest mrozoodporny i charakteryzuje się niewielkim pochłanianiem wody. Jest także odporny na promieniowanie UV oraz ogień. Materiał znajduje również zastosowanie w łazienkach w formie obić ścian bądź blatów. Jest odporny na wilgoć – nadmiar ilości wody nie powoduje jego niszczenia. Dzięki jego zastosowaniu w naszej łazience unikniemy pojawienia się grzybów oraz pleśni. Materiał odznacza się dość niską nasiąkliwością, dlatego zaleca się przy jego użyciu stosowanie elastycznych klejów, które posiadają podwyższone parametry dotyczące skali przyczepności. Przed nałożeniem kleju powierzchnia powinna być odpowiednio przygotowana oraz równa. Należy nanosić dość cienkie warstwy kleju.

Tagi:
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10