DomekIOgrodek.pl

Sprzątaj ekologicznie – z korzyścią dla Twojego domu i środowiska

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Katastrofa ekologiczna zbliża się do naszej planety wielkimi krokami. Tryb życia nastawiony na konsumpcję, pośpiech i jednorazowe artykuły, niesprzyjające środowisku rozwiązania i wszechobecny, szkodliwy plastik. Jak przeciwstawić się erozji środowiska naturalnego? Zacznij od odpowiedniego ekologicznego sprzątania!

Jednorazowe, plastikowe talerzyki, kubeczki i sztućce są stałym bywalcem spotkań w gronie najbliższych, przyjęć okolicznościowych, czy grillów. Udając się na zakupy, pakujemy produkty w jednorazowe plastikowe torby. Kupując kosmetyki, środki higieny czy preparaty czyszczące nie myślimy co dzieje się z kolorowym opakowaniem, kiedy przez przypadek wrzucimy je do nieodpowiedniego pojemnika na śmieci. Świat w XXI wieku jest niestety światem plastiku. Unijni kontrolerzy w raporcie z 2020 roku przestrzegają, że same opakowania, takie jak kubeczki po jogurtach i butelki na wodę, stanowią 61% odpadów z tworzyw sztucznych w Unii Europejskiej. Sytuację dodatkowo pogorszyła pandemia obecna na świecie od początku 2020 roku. 

W ostatnim czasie zapotrzebowanie na produkty jednokrotnego użytku znacząco wzrosło z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, rosnącą liczbę zachorowań i zgonów. Ciągle nie udało się znaleźć alternatywnego rozwiązania, które zadowalająco chroniłoby personel medyczny. Jeżeli ze względów sanitarnych nie możemy ograniczyć konsumpcji plastiku w przestrzeni publicznej, warto zastanowić się jak dokonać tego we własnym gospodarstwie domowym. Na początek ograniczenie jednorazowych talerzyków, kubeczków i sztućców, które oprócz tego, że zanieczyszczają środowisko, prezentują się mało elegancko. Zamiast zakupu wody w zgrzewkach, zainwestujmy w dzbanek filtrujący. Dbając o porządek w domu, możemy zakupić detergenty, które wyróżniają się ekologicznym składem, opakowaniem i nowatorskim podejściem firmy do kwestii ochrony środowiska naturalnego. Polska Izba Gospodarcza Czystości radzi, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiednich preparatów czyszczących.

Recykling, drugie życie butelki

Kupując środki czystości, dobrze zwrócić uwagę na materiał opakowania. Najbardziej przyjazne dla naszej planety są surowce oznaczone na produktach skrótem HDPE lub PET. Niestety, nie oznacza to, że każda butelka opatrzona takim symbolem podlega recyklingowi. Wpływa na to między innymi substancja, która jest w butelce przechowywana, jak również barwa tworzywa. Niezwykle trudny, prawie niemożliwy jest recykling opakowania PET w kolorze czarnym. HDPE jest powszechnie uważane za tworzywo nadające się do powtórnego wykorzystania i co najważniejsze najbezpieczniejsze dla zdrowia.

„Zielony” skład detergentów czyszczących

Nowym nawykiem pojawiającym się w społeczeństwie jest czytanie składów produktów, które lądują w naszym zakupowym koszyku. Unikamy tego, co szkodliwe, wybierając artykuły najwyższej jakości. Warto wyrobić sobie taki zwyczaj w przypadku etykiet środków czystości. Detergenty często kupujemy na pamięć, wybieramy ulubione produkty, zapominając, że na rynku pojawia się coraz więcej preparatów, które korzystają z przyjaznych środowisku składników. Jak rozpoznać takie produkty? Ekologiczne artykuły oznaczone są symbolem ECOLABEL. Produkty tak sygnowane spełniają szereg surowych wymogów Komisji Europejskiej, ograniczając oddziaływanie na florę i faunę do minimum, co więcej mogą być poddawane bezpiecznej utylizacji. Szczególnie warto zwrócić uwagę na środki biotechnologiczne, w pełni biodegradowalne, mające w składzie substancje roślinne, bakterie i enzymy. Kolejnym dobrym „ekonawykiem” jest korzystanie z superkoncentratów, których rozcieńczenie mieści się w przedziale 0,1-0,5%. Dzięki takiemu rozwiązaniu ograniczamy emisję substancji chemicznych do środowiska naturalnego i eksploatujemy mniej plastiku. 

Ekologiczne stereotypy

Już jako dzieci słyszymy, że „nie ma nic za darmo”, jeżeli sięgamy po artykuł lepszej jakości, to musi być on zdecydowanie droższy. Ta zasada w wielu przypadka się sprawdza. Odzież z kaszmiru jest dużo droższa, od tej wykonanej z tworzyw sztucznych. Powyższa reguła nie ma jednak zastosowania przy środkach czystości. Produkty o ekologicznym składzie nie kosztują więcej od tych bardziej konwencjonalnych. Nie cierpi na tym również skuteczność w usuwaniu zabrudzeń, co potwierdza szereg testów przeprowadzonych wśród konsumentów. Jest jeden aspekt różniący środki ekologiczne od tych „klasycznych”, środowisku naturalnemu zdecydowanie bardziej sprzyja proces rozkładu chemii ekologicznej, której skład sprowadza się do związków, naturalnie występujących w przyrodzie

Niebezpieczne zmiany klimatu, które możemy zaobserwować, wpływają na konieczność ciągłego udoskonalania środków czystości, aby te były coraz bardziej przyjazne dla środowiska. Firmy coraz częściej zmierzają w kierunku zrównoważonego rozwoju, czego dowodem jest ich certyfikacja według specjalistycznego procesu Cradle to Cradle®. Ideą tego procesu jest takie projektowanie produktów, aby te bez problemu integrowały się z cyklami biologicznymi i technicznymi, co w konsekwencji prowadzi do mniejszego zanieczyszczenia naszej planety. Innowacyjne podejście producentów pozwala uświadomić konsumentom, jak małym nakładem środków możemy wspólnie zadbać o środowisko i przyczynić się do jego zmiany na lepsze.

Tagi:

Podobne artykuły

Inspiracje

Tutaj zamieszkał Hubert Hurkacz. Przygniotła go ogromna krytyka
Czytaj więcej >

Inspiracje

Zmiksuj z wodą i podlej anturium. Od razu obrośnie w piękne kwiaty
Czytaj więcej >

Inspiracje

Zamieszkał w kontenerze na śmieci. Wnętrze nie mieści się w głowie
Czytaj więcej >

Inspiracje

Wielki konkurent Pepco wchodzi z impetem do Polski. Polacy będą wniebowzięci
Czytaj więcej >

Inspiracje

Najbardziej wzruszający odcinek „Totalnych remontów Szelągowskiej". „To był prawdziwy koszmar"
Czytaj więcej >

Inspiracje

Właśnie pojawiły się w lasach, leśnicy biją na alarm. Uważaj gdzie stawiasz stopy
Czytaj więcej >
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]