DomekIOgrodek.pl
Starzec popielaty

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/_Alicja_

Starzec popielny – jedyna w swoim rodzaju ozdoba ogrodu

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Jego niezwykły wygląd przyciąga wzrok i sprawia, że starzec popielny stanowi oryginalną ozdobę ogrodu. Jest jednak nie tylko atrakcyjny, ale i wytrzymały i mało wymagający. Sprawdź, jakie wymagania uprawowe i pielęgnacyjne ma starzec popielny.

Starzec popielny – jakie ma zalety?

Starzec popielny, nazywany również mrozem lub starcem srebrzystym, należy do rodziny astrowatych i występuje naturalnie głównie w Europie Południowej, w rejonie Morza Śródziemnego. W Polsce nie spotkamy go rosnącego „na dziko”, a jedynie jako roślinę ozdobną. W polskim klimacie jest rośliną jednoroczną, ale jeśli przeniesiesz go na zimę w doniczce do jasnego i chłodnego pomieszczenia, powinien przetrwać do następnego sezonu wegetacyjnego.Starzec popielny jest półkrzewem, a więc formą przejściową między krzewem a rośliną zielną. Dorasta od 30 do 80 cm wysokości, w zależności od odmiany, a jego nazwa pochodzi od charakterystycznej srebrzystej barwy łodygi i liści, które wyglądają jakby było pokryte szronem. Ten „szron” nie jest jednak wyłącznie dla ozdoby, ponieważ chroni rośliny przed chłodem i wyparowywaniem wody z tkanek.

Wśród niewątpliwych zalet starca popielnego, prócz jego wyglądu, możemy wymienić:odporność na mróz,łatwość w uprawie,mnogość zastosowań w ogrodzie, od rabaty po doniczkę.Latem starzec popielny zakwita niewielkimi żółtymi kwiatami, zebranymi w baldachogrona, jednak najlepiej jest je usuwać, żeby roślina nie inwestowała w niej swojej energii.

Popularne odmiany to m.in.:SilverdustWhite DiamondAngel WingsCandicansAliceDusty MillerNew LookCirrus

Starzec popielny jest niezwykle uniwersalną rośliną. Sprawdzi się na rabatach i trawnikach, gdzie może stanowić tło dla kolorowych kwiatów, np. begonii czy pelargonii rabatowych. Starzec popielny będzie czuł się dobrze w towarzystwie innych roślin pochodzących z krain śródziemnomorskich, np. lawendy.Dzięki niewielkim wymaganiom starce popielne sprawdzają się również uprawiane w pojemnikach na tarasach i balkonach, czy też jako ozdoba grobów.Zasuszone pędy starców popielnych to znakomite uzupełnienie suchych bukietów ozdobnych.

Starzec popielny – jak go uprawiać i pielęgnować?

Starzec popielny nie jest rośliną o dużych wymaganiach, ale dla najlepszego efektu wizualnego powinien od nas otrzymać pewne minimum:Starzec nie lubi cienia, w którym liście zielenieją, dlatego wybierz pod uprawę stanowisko słoneczne. To wpłynie również na podniesienie walorów estetycznych – srebrzysta barwa starca popielnego w słońcu będzie się prezentować jeszcze atrakcyjniej.Ziemia nie może być ciężka i nadmiernie wilgotna, ponieważ prowadzi to do gnicia i zamierania rośliny. Jako roślina południowa, starzec popielny nie lubi dużej wilgoci, dlatego nie wymaga obfitego podlewania. Inaczej jest w przypadku młodych sadzonek, które potrzebują większej ilości wody, by się zakorzenić.Najlepiej posadzić starca popielnego na słonecznej rabacie kwiatowej – w optymalnie dopasowanym miejscu starzec popielny nie choruje i nie sprawia problemów uprawowych.Starzec popielny jest odporny na przymrozki wiosenne, jesienne i zimowe (maksymalnie 15°C). W przypadku wyjątkowo ciężkiej zimy musi być jednak przeniesiony do chłodnego pomieszczenia, np. garażu.Jeśli mimo wszystko roślina zostanie uszkodzona przez mróz, wiosną obetnij pędy przy ziemi, a szybko odrosną nowe. Usuń również ubiegłoroczne liście.

Starzec popielny – jak go rozmnażać?

Możesz rozmnożyć starce popielne za pomocą:Nasion wysiewanych do ciepłego inspektu w marcu. Podrośnięte siewki przepikuj do doniczek i skróć wierzchołki pędów. Kiedy przejdą już wiosenne przymrozki, możesz wysadzić je do gruntu, a po jakimś czasie ponownie skrócić wierzchołki pędów, by lepiej się krzewiły i rosły bujniej.Sadzonek pędowych pozyskanych z dorosłych roślin, przetrzymanych przez zimę w chłodnym pomieszczeniu i ukorzenionych w wilgotnym podłożu w lutym.

Starzec popielny to niezwykle uniwersalna roślina, dzięki której uzyskasz ciekawe efekty w swoim ogrodzie. Warto zainteresować się jego uprawą.

Źródła:https://wiolagreen.com/ogrod/starzec-popielny-uprawa-i-pielegnacja/https://niepodlewam.pl/starzec-popielny-uprawa-i-rozmnazanie/http://www.e-ogrodek.pl/a/starzec-srebrzysty-10831.html

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >