Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Stropodach – cechy charakterystyczne oraz rodzaje
Weronika Dadok
Weronika Dadok 21.03.2022 22:22

Stropodach – cechy charakterystyczne oraz rodzaje

Dach płaski
pixabay/emmanuelpuz

Stropodach pełni funkcję dachu. Jest to dach płaski, który obecnie jest rzadko spotykany w naszych domach. Składa się on z kilku warstw, które stanowią obowiązkowy element, aby dach był solidny i trwały. Poznaj cechy charakterystyczne tego rozwiązania oraz dowiedz się więcej o jego rodzajach.

Charakterystyka stropodachu

Stropodach jest dachem płaskim, który stanowi najwyższą kondygnację budynku. Pełni on równocześnie funkcję dachu oraz stropu. Ponadto taki dach wyróżnia się brakiem posiadania poddasza. Do zastosowania takiego rozwiązania potrzebne jest użycie odpowiednich materiałów konstrukcyjnych. Obecnie wyróżnia się wiele gatunków materiałów, które zaleca się do budowy tego typu dachu.

Stropodach – podstawowe typy

Do podstawowych typów należą stropodachy nieocieplane oraz ocieplane. Typ nieocieplany – najczęściej stosowany przy budowie magazynów oraz wiat. W jego skład wchodzi lekka nośna konstrukcja, a także pokrycie, którego celem jest ochrona przed nadmiernymi opadami deszczu.

Typ ocieplany – zalecany do zastosowania w domach mieszkalnych, biurowcach, a także w miejscach, gdzie należy utrzymywać stałą wysokość temperatury powietrza. W jego skład wchodzi kilka warstw. Na spodzie znajduje się konstrukcja nośna. Może być ona wykonana m.in. z żelbetu, drewna czy lekkiego betonu. Ta konstrukcja musi się odznaczać dużą wytrzymałością, gdyż stanowi podstawę obciążenia. Na tej konstrukcji należy umieścić parochronną izolację, której zadaniem jest ochrona przed przenikaniem pary wodnej do wewnętrznej konstrukcji dachu. Kolejny obowiązkowy element stanowi izolacja cieplna. Jej celem jest m.in. redukcja zmian temperatury oraz zagwarantowanie prawidłowych warunków termicznych w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Może być ona wykonana np. z ekofibru, styropianu, płyt piankowych, styropapy bądź wełny mineralnej. W niektórych przypadkach zaleca się również zastosowanie ochronnej folii przed umieszczeniem właściwego pokrycia konstrukcji naszego dachu. Użycie folii przyczynia się do ochrony izolacji termicznej przed oddziaływaniem nadmiernej wilgoci.

Stropodach – rodzaje

Zadaszenie płaskie ze względu na różną technikę konstrukcyjną oraz budowlaną możemy podzielić również na kilka rodzajów. Wyróżnia się m.in. stropodach: wentylowany, niewentylowany (pełny), odwrócony, odpowietrzany, zielony.

Stropodach – typ wentylowany

Zadaniem tego typu dachu jest prawidłowe funkcjonowanie procesu krążenia powietrza (wprowadzenie powietrza do przestrzeni wentylowanej, następnie wyprowadzenie go poprzez systemy kominowe bądź otwory wentylacyjne). Dzięki pustej przestrzeni, która ulokowana jest nad warstwą termoizolacji możliwe jest wyrównanie prawidłowego poziomu powietrza, a także pozbycie się pary wodnej. Dach wentylowany składa się z następujących poziomów: - warstwa konstrukcyjna, - paraizolacja, - termoizolacja, - warstwa wentylowana, - warstwa konstrukcyjna przeznaczona pod pokrycie dachu, - pokrycie dachowe.

Tagi: