DomekIOgrodek.pl
Sumak

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Hans

Sumak – piękna roślina z "mroczną stroną"

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Sumak octowiec jest bez wątpienia atrakcyjną rośliną ogrodową. Piękne ubarwienie liści jesienią i niewielkie wymagania pielęgnacyjne sprawiają, że chętnie się go sadzi. Sumak ma jednak pewną wadę, o której trzeba wiedzieć przed zasadzeniem. Nie bez powodu jego potoczna nazwa to… zemsta sąsiada

Sumak – charakterystyka rośliny

Sumak to roślina z rodziny nanerczowatych pochodząca z Ameryki Północnej, a w Polsce uprawiana jako roślina ozdobna, w formie niskopiennego drzewa lub krzewu.Dorasta maksymalnie do około 8 m wysokości, a jego korona przybiera parasolowaty kształt.Przez pierwsze lata sumak rośnie bardzo szybko (około 40 cm rocznie), ale zmniejsza się to z wiekiem rośliny.Dzięki grubym, sztywnym, rozłożystym gałęziom, sumak ma smukłą sylwetkę, bardzo atrakcyjnie prezentującą się w ogrodzie. Złożone, pierzaste liście osiągają około 50 cm długości, a jesienią przybierają piękne barwy: żółte, czerwone i pomarańczowe.

Wśród popularnych odmian sumaka możemy znaleźć:

„Dissecta” – odmiana osiągająca około 2 m wysokości, o zielonych, pierzastych liściach, przebarwiających się na żółto i pomarańczowo;„Tiger Eyes” – również osiągająca około 2 m wysokości, o delikatnych, ażurowych, żółtych liściach, jesienią zmieniających barwę na czerwony;„Laciniata” – odmiana dorastająca do około 3 m, o mocno powycinanych liściach przebarwiających się na pomarańczowo.

Sumak kwitnie od czerwca do lipca, a jego kwiaty są drobne, ale liczne, tworzące długie wiechy. Owoce są również drobne, czerwone i bardzo kwaśne. To od nich pochodzi nazwa gatunkowa – sumak octowiec. Nie są one trujące, przez Indian były wykorzystywane do przygotowania napojów.Owocostany sumaka pozostają na nim nawet do następnego roku.

Sumak w ogrodzie – czy warto?

Sumak jest bez wątpienia rośliną ozdobną, a przy tym wytrzymałą na warunki zewnętrzne – niestraszne mu susza, mróz, zanieczyszczenia powietrza ani słabej jakości gleba. Wymaga jedynie słonecznego lub lekko ocienionego stanowiska, by nabrać jesienią pięknych kolorów.Brzmi jak opis rośliny idealnej, ale sumak skrywa pewną tajemnicę – tendencję do wytwarzania odrostów korzeniowych, które po jakimś czasie mogą stworzyć prawdziwe zarośla, pochłaniając przestrzeń w całym ogrodzie a nawet poza nim. Wszelkie ogrodzenia nie są mu straszne, korzenie wędrują pod ziemią bez żadnych skrupułów – stąd też jego potoczna nazwa „zemsta sąsiada”.W ten sposób piękny sumak ukazuje drugie oblicze, uciążliwego, bardzo ekspansywnego chwastu.

Jeśli chcesz zdecydować się na uprawę sumaka w ogrodzie, musisz być przygotowany na systematyczne wykopywanie korzeni i stosowanie barier korzeniowych ograniczających niekontrolowany rozrost sumaka. Dobrym rozwiązaniem jest również uprawa małych odmian tej rośliny, co umożliwi sadzenie w zadołowanych donicach.Sadząc sumaki w ogrodzie wybierz im słoneczne stanowisko i zadbaj o podłoże – wystarczy zwykła ziemia ogrodowa, przepuszczalna i niezbyt wapienna.Sumak nie może być przelewany, ponieważ zastój wody spowoduje zahamowanie wzrostu rośliny.Korzenie sumaka są rozłożone szeroko i płasko, dlatego powinien on być podlewany wyłącznie w okresie suszy, miękką wodą.Roślina nie wymaga nawożenia, ponieważ ma niewielkie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

Sumak – przycinanie i rozmnażanie

Sumak octowiec jest w stanie bez dodatkowej pomocy zachować piękną formę. Jeśli ma odpowiednie, dobrze nasłonecznione stanowisko, będzie rósł gęsto, a pomocne będzie jedynie cięcie dopuszczające światło i powietrze do wewnątrz korony.Większe zabiegi pielęgnacyjne warto wykonać wiosną lub jesienią, usuwając suche gałęzie i przycinając te powyginane. Przycinanie gałęzi powinno być skośne.

Jak zostało już wspomniane, sumak to roślina inwazyjna, więc doskonale rozmnaża się sam.Jeśli jednak chcesz, by nowy okaz wyrósł w konkretnym miejscu, możesz spróbować rozmnożyć sumaka samodzielnie np. poprzez wykorzystanie sadzonek korzeniowych:sadzonki pobierz z korzeni w lutym,potnij je na około 2,5 cm kawałki,wysadź do donicy z mieszanką torfu i piasku (1:1),umieść w ciepłym miejscu.Tak przygotowane sadzonki będziesz mógł wysadzić na miejsce docelowe na wiosnę.

Źródła:https://twojogrodek.pl/Sumak-octowiec-w-ogrodzie-drzewo-ozdobne-Jak-uprawiachttps://natura.wm.pl/roslina/278/Sumak-octowiec-sumak-odurzajacyhttp://www.e-ogrodek.pl/a/sumak-zwany-zemsta-sasiada-jak-uprawiac-te-drzewa-w-ogrodzie-19066.html

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >