Suszenie kwiatów – najlepszy metody
Od lat cięte kwiaty to elegancka dekoracja, która dobrze prezentuje się w każdym wnętrzu. Niestety czas jej utrzymywania się w pożądanej formie jest dość krótki. Ale co zrobić, jeżeli chcemy przedłużyć żywotność naszych roślin? Najlepiej wykonać zabieg suszenia kwiatów. Dowiedz się jak to zrobić i jakie są najlepsze metody. Suszenie kwiatów – kiedy suszyć kwiaty i jakie są najlepsze metody? Proces suszenia kwiatów dobrze jest wykonywać wieczorem, podczas suchych dni. Najlepiej ścinać mocno rozwinięte egzemplarze. Przed rozpoczęciem procesu suszenia należy upewnić się, że kwiaty nie są wilgotne. Następnie wybieramy odpowiednią i najwygodniejszą dla nas metodę. Możemy suszyć w kaszy mannie, na kratce, w boraksie i piasku, metodą zielnikową, metodą zielarską lub w roztworze gliceryny.
Suszenie kwiatów w kaszy mannie
Do suszenia tą metodą będziemy potrzebować pudełka. Na jego dnie wysypujemy około 2 cm kaszy manny, na tym kładziemy pojedyncze główki kwiatów, a następnie delikatnie przysypujemy kolejną warstwą kaszy. Pudełko najlepiej postawić w suchym i przewiewnym miejscu. Po upływie około 2-3 tygodni nasze kwiaty powinny być już wysuszone. Delikatnie wyjmujemy je z pudełka i oczyszczamy z kaszy. Dzięki tej metodzie płatki kwiatów nie będą pomarszczone, tylko gładkie i utrzymają swój naturalny, intensywny kolor. W kaszy mannie możemy suszyć np. róże.
Suszenie kwiatów na kratce
Kolejną metodą jest suszenie kwiatów na kratce. Na górze wcześniej przygotowanego, otwartego pudełka przypinamy kratkę, a następnie wkładamy łodygi kwiatów w jej otwory. Pudełko powinno być dopasowane do wysokości naszych roślin. W ten sposób płatki swobodnie się rozkładają, a kwiaty są cały czas w naturalnej, pionowej pozycji. Dzięki temu zachowują swoją pierwotną formę i nie opadają im pąki. Proces suszenia trwa około 3 tygodni.
Suszenie kwiatów w boraksie i piasku
Ten sposób przypomina suszenie w kaszy mannie. Najlepiej zmieszać ze sobą boraks i piasek, które mają właściwości pochłaniające wodę. Dzięki temu rośliny prawidłowo się ususzą i nie zgniją. Kwiaty dokładnie przysypujemy zmieszanymi składnikami, tak, aby znalazł się on na całych roślinach, również między płatkami. Proces suszenia trwa około 2-3 tygodni. Można użyć tylko samego boraksu lub tylko piasku, natomiast wybierając tą drugą opcję, czas suszenia naszych kwiatów znacznie się wydłuży.
Suszenie kwiatów metodą zielnikową
Dzięki tej metodzie suszenia kwiatów możemy wysuszyć zarówno całe egzemplarze, jak i ich poszczególne, mniejsze fragmenty. Każdy kwiat, lub jego mniejszą część, układamy pomiędzy gazetami, a następnie kładziemy na nich ciężkie książki. Proces wysychania i konserwacji dodatkowo wzmaga farba drukarska. Przez pierwsze dni najlepiej codziennie zmieniać gazety na nowe, delikatnie przekładając kwiaty. Dzięki temu nie zgniją i zachowają odpowiedni kolor. Ta metoda zapobiega również zwijaniu się kwiatów.